Եվրասիական համագործակցության միջազգային երկրորդ համաժողովը՝ Երևանում[:]
Հուլսի 21-23-ը տեղի է ունեցել Արա Աբրահամյանի աշխատանքային այցը Երևան, որի շրջանակներում Ռուսաստանի հայերի միության նախագահը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել՝ կապված հոկտեմբերի 5-7-ը Երևանում կայանալիք Եվրասիական համագործակցության միջազգային համաժողովի անցկացման հետ:
Արա Աբրահամյանը հանդիպել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, վարչապետ Կարեն Կարապետյանի, ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի, Առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ:
Հանդիպումների հիմնական թեման եղել է Հայաստանում անցկացվող Եվրասիական համագործակցության միջազգային երկրորդ համաժողովը:
Երկրի ղեկավարությունը գոհունակություն է հայտնել համաժողովի նախորդ տարվա արդյունքներից և պատրաստակամություն հայտնել աջակցելու Հայաստանի մայրաքաղաքում այդ հեղինակավոր իրադարձության իրականացմանը:
Համաժողովին մասնակցելու են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը, կառավարության բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, աշխրհի տարբեր երկրների գործարարներ, փորձագետներ և խոշոր կոորպորացիաների ղեկավարներ:
Եվրասիական գործընկերության միջազգային առաջին համաժողովը Ռուսաստանի հայերի միության և ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպան Արա Աբրահամյանի նախաձեռնությամբ անցկացվել է Երևանում՝ 2016 թվականի հոկտեմբերի 13-16-ը և մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել միջազգային հանրության շրջանակներում: Համաժողովին մասնակցել է 37 երկրի ավելի քան 800 մասնակից:
Համաժողովի հիմնական թեման եղել է «Եվրասիական գործընկերության երկրներում արդյունաբերական ինտեգրացիան և արտահանման ու ներմուծման հնարավորությունների ընդլայնումը»:[:]

В ходе визита в Ереван Ара Абрамян обсудил проведение Второго Международного форума Евразийского партнерства
2017-07-27 16:06
21-23 июля состоялся рабочий визит Ара Абрамяна в Ереван, в рамках которого президент Союза армян России провёл ряд встреч, связанных с подготовкой к проведению в Ереване Международного форума Евразийского партнёрства. Ара Абрамян встретился с президентом РА Сержем Саргсяном, премьер-министром Армении Кареном Карапетяном, председателем Национального собрания Ара Баблояном, министром здравоохранения Левоном Алтуняном и др. Одной из главных тем, обсуждаемых в ходе этих встреч, был вопрос о проведении в Армении Второго Международного форума Евразийского партнерства. Руководители страны выразили удовлетворение итогами прошлогоднего Форума и проявили готовность всячески содействовать проведению этого престижного мероприятия в столице Армении. Второй Международный форум Евразийского партнерства (МФЕП) состоится 5-7 октября 2017 года в Ереване. В форуме примут участие президент Республики Армения Серж Саргсян, председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Тигран Саркисян и другие высокопоставленные представители правительств, деловых кругов, экспертного сообщества, руководители крупных корпораций из разных стран мира. Первый Международный форум Евразийского партнерства (МФЕП), инициированный президентом САР, послом доброй воли ЮНЕСКО Ара Абрамяном состоялся в Ереване 13-16 октября 2016 года и вызвал огромный интерес у международного сообщества. В форуме приняли участие около 800 участников из 37 стран. Главной темой второго Международного форума Евразийского партнерства является «Промышленная интеграция и расширение экспортно-импортных возможностей стран Евразийского партнерства».