Նազարբաևը կոչ է արել ԵԱՏՄ անդամ բոլոր պետությունների տնտեսությունները հասցնել նույն մակարդակի[:]
Եվրասիական տնտեսական միության մեխանիզմներն արդյունավետ կգործեն, եթե անդամ բոլոր պետությունների տնտեսությունները գտնվեն մոտավորապես նույն մակարդակի վրա: Այդ մասին «Միր» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը, գրում է «РИА НОВОСТИ»-ն:
«Հարկավոր է ԵԱՏՄ բոլոր անդամներին ձգել մի մակարդակի: Այժմ որոշները զարգացման հարցում առաջ են գնացել, որոշները միջին մակարդակում են գտնվում, երրորդները՝ ընդհանրապես ներքևում: Դրանում է խնդիրը: Հարկավոր է բոլորին ձգել, որպեսզի հնարավոր լինի հավասարաչափ աշխատել: Ստացվում է, որ օբյեկտիվորեն ավելի աղքատ պետությունները հույս ունեն, որ մյուսներն իրենց կօգնեն: Բայց այդպես չի լինում, շուկայական տնտեսությունում ոչ մեկը ձրի ոչինչ չի անում: Այդ ակնկալիքները կան, գուցե, կան նաև հիասթափություններ: Յուրաքանչյուրը պետք է աշխատի»,- ասել է նա հարցազրույցում:
Նազարբաևը նաև նշել է, որ երկրների՝ միմյանց օգնությունը պետք է լինի առևտրի համար հնարավորությունների ստեղծման, ապրանքաշրջանառության աճի տեսքով:
«Իհարկե, պետք է օգնել: Դա հարկավոր է անել առևտրի, ապրանքաշրջանառության, առևտրի համար շուկան բացելու, սահմանները բացելու միջոցով: Բայց յուրաքանչյուր պետություն պետք է ձգտի որոշակի մակարդակի»,- նշել է Ղազախստանի նախագահը:

Назарбаев призвал подтянуть экономики всех членов ЕАЭС к одному уровню
Механизмы Евразийского экономического союза (ЕАЭС) станут работать эффективнее, если экономики всех стран-участниц будут находиться приблизительно на одном уровне, заявил в интервью телекомпании "Мир" президент Казахстана Нурсултан Назарбаев.
"Надо подтянуть всех членов ЕАЭС к одному уровню. Сейчас одни в развитии ушли дальше, другие — в середине, третьи — совсем внизу. В этом проблема. Надо всех подтянуть, чтобы можно было равносторонне работать. Получается, что государства, объективно оказавшиеся беднее, надеются, что другие им помогут. Но так не бывает, в рыночной экономике никто даром ничего не дает. Эти ожидания есть, может быть, есть и разочарования. Надо каждому работать", — сказал он.
При этом Назарбаев подчеркнул, что страны должны помогать друг другу, создавая возможности для торговли.
"Конечно, надо помогать. Делать это можно путем торговли, товарооборота, открывая рынок для торговли, открывая границы. Но каждому государству надо подтягиваться до определенного уровня", — отметил президент Казахстана.
Евразийский экономический союз (ЕАЭС) — международное интеграционное экономическое объединение, созданное на базе Таможенного союза и Единого экономического пространства и функционирующее с 1 января 2015 года. В него входят Россия, Армения, Белоруссия, Казахстан и Киргизия.