Հայաստանը կարող է հարթակ դառնալ ԵՄ-ի եւ ԵՏՄ-ի միջեւ երկխոսություն սկսելու համար. փոխվարչապետ[:]
Երեւանը շատ լավ հարթակ կարող է դառնալ` ԵՄ-ի եւ ԵՏՄ-ի միջեւ երկխոսություն սկսելու համար: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրացիայի ու բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը Երեւանում տեղի ունեցող «Վալդայ» միջազգային քննարկումների ակումբի շրջանակներում:
Փոխվարչապետը մանրամասն խոսել է տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքնրի եւ 2015-16-ին ռուսական ռուբլու դեւալվացիայի մասին: Գաբրիելյանի խոսքով` Հայաստանի համար այդ տարիները հեշտերից չէին, եւ դրանք համընկան ԵՏՄ մուտքի հետ: Գաբրիելյանը հիշեցրել է, որ այդ իրադարձությունները հասարակությունում բուռն բանավեճերի տեղիք տվեցին, եւ գնահատականները եւս տարբեր էին: Սակայն նա վստահեցրել է, որ իրականացված վերլուծությունները վկայում են այն մասին, որ եթե ԵՏՄ մուտքը չլիներ, Ռուսաստանում տնտեսական իրադարձություննրի հետեւանքները ամենավատ ազդեցությունը կունենային:
Նրա խոսքով` Հայաստանի համար հատկապես կարեւոր է այն հանգամանքը, որ ԵՏՄ-ում նախատեսված չորս կետերից մեկը` ապրանքները, ծառայությունները, կապիտալներն ու աշխատաշուկան, արդեն վաղուց գործում են: Հենց հայ աշխատանքային ներգաղթյալների միջոցով են հանրապետությունում դրամական փոխանցումներ լինում: Սակայն, արձանագրել է Գաբրիելյանը, 2015-ին գումարային հոսքը կտրուկ նվազել է` ՀՆԱ մոտ 5% տոկոսը, ինչն էլ լուրջ խնդիրների է հանգեցրել: «Երկրորդ սառնարանի կամ երրորդ հեռուստացույցի վրա մարդիկ արդեն գումար չեն ծախսում», - կատակել է փոխվարչապետը` հավելելով, որ ռուբլու արժեզրկման հետ կապված` արտահանման հետ խնդիրներ են եղել: Միայն կես տարի անց առեւտրական հարաբերությունները սկսել են քիչ թե շատ կարգավորվել:
Ինչպես նշել է Գաբրիելյանը` ռուբլու դեւալվացիայի հետեւանքները շարունակում են իրենց ազդեցությունն ունենալ: Դրանք ազդել են էլեկտրաէներգիայի գների վրա: Դրա հետ մեկտեղ նա Հայաստանում գազի գների նվազում է արձանագրել: «Մեզ մոտ այն ավելի ցածր է, քան այն երկրներում, որոնք ԵՏՄ կազմում չեն: Այդ տեսանկյունից ձեռքբերումներն ակնհայտ են», - նշել է նա` հավելելով, որ Ռուսաստանից ներկրումը սկսել է մեծանալ: Բիզնեսն ավելի հեշտությամբ է առեւտրով զբաղվում Ռուսաստանի, բելառուսի եւ Ղազախստանի հետ: «2015-16-ին ԵՏՄ երկրների միջեւ առեւտուրը նվազել է եւ այժմ ծավալները վերականգնվում են: Կարծում եմ, որ 2-3 տարվա ընթացքում կվերադառնանք նախանցյալ տարվա ծավալներին: Որպես տնտեսական ծրագիր` ԵՏՄ-ն մեծ պոտենցիալ ունի եւ տնտեսական հարաբերությունների տեսանկյունից արդեն արդյունք է տվել», - վստահեցրել է Վաչե Գաբրիելյանը:
Փոխվարչապետը հիշեցրել է, որ ԵՏՄ-ի եւ Իրանի միջեւ համագործակցության վերաբերյալ ակտիվ բանակցություններ են ընթանում, եւ Հայստանն այդտեղ գլխավոր դերում է:
Խոսելով ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների մասին` փոխվարչպաետը նշել է, որ տնտեսական համագործակցության նման ծավալ, ինչպես նախատեսվում էր ԵՄ-ի հետ նախորդ համաձայնագրում, արդեն չի լինի, քանի որ Հայաստանը մտել է ԵՏՄ: Սակայն Վաչե Գաբրիելյանն ընդգծել է, որ եվրոպական շրջանակները հետաքրքություն են ցուցաբերում Ռուսաստանի եւ ԵՏՄ այլ անդամների հետ առեւտրական համգործակցությունը վերականգնելու հարցում: Գաբրիելյանի խոսքով` համագործակցության հստակ ձեւաչափեր դեռեւս գյություն չունեն, բայց հետաքրքրվածություն կա: «Մենք հույս ունենք, որ հնարավորություն կլինի քննարկել այն ձեւաչափերը, որտեղ Հայաստանը տնտեսական հարաբերությունների հարթակ կարող է հանդիսանալ», - նշել է Վաչե Գաբրիելյանը:[:]

Вице-премьер: Армения может стать площадкой для налаживания диалога между ЕС и ЕАЭС
Ереван может стать очень хорошей площадкой для налаживания диалога между ЕС и ЕАЭС. Об этом заявил вице-премьер, министр международной экономической интеграции и реформ Армении Ваче Габриелян на проходящей в Ереване выездной сессии Международного дискуссионного клуба «Валдай» «Время перемен: мир в эпоху глобальной непредсказуемости».
Вице-премьер подробно становился на последствиях экономического кризиса и девальвации российского рубля 2015-16 гг. По словам Габриеляна, для Армении эти годы были нелегкими, и они совпали со вступлением в ЕАЭС. Это событие, напомнил Габриелян, вызвало бурные дебаты в обществе, и оценки были разные. Однако, заверил Ваче Габриелян, проведенные анализы свидетельствуют о том, что если бы не вступление в ЕАЭС, экономические последствия событий в России имели бы худшее влияние.
По его словам, для Армении особую важность имеет то обстоятельство, что один из четырех предусмотренных ЕАЭС пунктов – товары, услуги, капитал и рынок труда – уже давно в действии. Именно посредством армянских трудовых мигрантов в республику поступают трансферты. Однако, констатировал Габриелян, денежный поток сильно сократился в 2015 г, примерно на 5% ВВП, что привело к серьезным проблемам. «На второй холодильник и третий телевизор люди деньги уже не тратят», - пошути вице-премьер добавив, что были и проблемы с экспортом в связи с обесцениванием рубля. Только через полгода торговые отношения стали более-менее упорядочиваться.
Как отметил Габриелян, последствия девальвации рубля продолжают сказываться. Они отразились на цене на электроэнергию. Вместе с тем, он констатировал снижение цены на газ для Армении. «У нас он намного дешевле, чем у стран, которые не состоят в ЕАЭС. С этой точки зрения выгоды очевидны», - отметил он, добавив, что импорт из России стал увеличиваться. Бизнесу стало легче торговать с Россией, Беларусью и Казахстаном. «В 2015-16 торговля между странами ЕАЭС уменьшилась и сейчас объемы восстанавливаются. Думаю, что в течение 2-3 лет придем к объемам позапрошлого года. В принципе как экономический проект ЕАЭС имеет большой потенциал, и с точки зрения экономических отношений уже дал результаты», - заверил Ваче Габриелян.
Вице-премьер напомнил, что между ЕАЭС и Ираном идут активные переговоры о сотрудничестве и Армения в этом играет лидирующую роль.
Говоря об отношениях с ЕС, вице-премьер отметил, что такого объема экономического сотрудничества, каковой предусматривался предыдущим соглашением с ЕС, уже не будет, поскольку Армения вступила в ЕАЭС. Однако, подчеркнул Ваче Габриелян, европейские круги проявляют заинтересованность в возобновлении торгового сотрудничества с Россией и другими членами ЕАЭС. По словам Габриеляна, конкретных форматов взаимодействия еще не существуют, но заинтересованность есть. «Мы надеемся, что будет возможность дискутировать вокруг форматов, где Армения может выступить площадкой экономических отношений», - отметил Ваче Габриелян.