ՌԴ Պետդումա ԵՏՄ երկրներից որոշ ապրանքների արգելքի մասին օրինագիծ են ներկայացրել[:]
Ռուսաստանի տարածքում Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրներից մատակարարվող որոշ կարգի ապրանքների շրջանառության արգելքի մասին օրինագիծը Պետդումա է ներկայացվել, փոխանցում է ՌԲԿ–ն։
Եթե այն ընդունվի, կառավարությունն իրավասու կլինի արգելելու երրորդ երկրներից ներմուծվող ապրանքների շրջանառությունը, որոնք տարբերվում են ԵՏՄ–ում ընդունված կանոններից։ Խոսքն առաջին հերթին այն ապրանքների մասին է, որոնք ներմուծելիս մաքսատուրքը վճարվել է ԵՏՄ մաքսային սակագներից տարբերվող տոկոսադրույքով։
Փոփոխությունները կօգնեն որոշ կարգի ապրանքների շրջանառության արգելքի վերահսկողության արդյունավետության մեծացմանը եւ ապրանքների շրջանառության միասնական պայմաններ ստեղծել՝ անկախ դրանց մատակարարման եղանակներից, գործարքների տեսակներից եւ այլ գործոններից։
Օրինագիծը կազմել է Ֆինանսների նախարարությունը, այն փետրվարի սկզբին արժանացել է օրենսդրական գործունեության կառավարական հանձնաժողովի հավանությանը։ Դաշնային պաշտոնյաներից մեկը նշել է, որ օրինագծի գլխավոր նպատակը Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությունից ապրանքների վաճառքի արգելքն է։

Законопроект о запрете «санкционки» из стран ЕАЭС внесли в Госдуму
Законопроект о запрете оборота на территории России отдельных категорий товаров, поступающих из стран — участников Евразийского экономического союза, внесен в Госдуму, передает РБК.
Если закон будет принят, правительство получит право запрещать оборот товаров, ввозимых из третьих государств по правилам, отличающимся от принятых в ЕАЭС. В первую очередь речь идет о товарах, при ввозе которых уплачены таможенные пошлины по ставкам, отличным от установленных единым таможенным тарифом ЕАЭС.
Поправки помогут повысить эффективность контроля за запретом оборота отдельных категорий товаров и обеспечить единые условия оборота товаров независимо от способов их поставки, видов сделок и других факторов, отмечают авторы документа.
Законопроект был подготовлен Минфином и в начале февраля одобрен правительственной комиссией по законотворческой деятельности. Как пояснял РБК федеральный чиновник, главная цель документа — запрет на сбыт товаров из стран Всемирной торговой организации (ВТО).