Մեդվեդեւը հայտնել է ԵՏՄ-ում մաքսային սակագնի տոկոսադրույքի նվազման օգուտի մասին[:]
Մաքսային կարգավորման ոլորտի օրենսդրության մեջ կատարված փոփոխությունները, որոնք վերաբերում են Եվրասիական տնտեսական միության տարածք ապրանքների ներմուծմանը եւ տոկոսադրույքով ավելի ցածր են գործող մաքսային սակագներից, կնպաստեն ԵՏՄ միասնական շուկայում ավելի արդարացի մրցակցությանը: «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայատարարել է Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը:
«Այսօր մենք օրինագիծ ենք քննարկում, որը կլրացնի մաքսային կարգավորման ոլորտում մեր օրենսդրությունը: Վերջերս հանդիպել եմ Դաշնային մաքսային ծառայության ղեկավարի հետ եւ խոսել այն մասին, թե ինչպես անենք, որ մաքսային ընթացակարգերն ավելի արդիական եւ արդյունավետ լինեն: Դա հնարավոր անել այն դեպքում, եթե ապրանքը ԵՏՄ տարածք է բերվել գործող մաքսային սակագնի տոկոսադրույքից ցածր»,- ասել է նա:
«Արգելքների կիրառման կարգը լրացուցիչ կորոշվի կառավարության որոշմամբ: Նախատեսվում է, որ կառավարությունը նաեւ կորոշի այդ օրենսդրության պահպանման վերահսկողության իրավասու մարմնին: Հույս ունեմ, որ այս ամենը կնպաստի ԵՏՄ միասնական շուկայում արդարացի մրցակցությանը»,- հավելել է վարչապետը:

Медведев рассказал о пользе от снижения ставки таможенного тарифа в ЕАЭС
Изменения в законодательство в сфере таможенного регулирования, касающиеся ввоза на территорию Евразийского экономического союза (ЕАЭС) товаров, по ставке ниже действующего таможенного тарифа, будут способствовать более справедливой конкуренции на едином рынке Евразийского союза. Об этом заявил премьер-министр России Дмитрий Медведев, передает РИА Новости.
«Сегодня мы рассмотрим законопроект, который дополняет наше законодательство в сфере таможенного регулирования. Я совсем недавно встречался с руководителем ФТС, мы говорили о том, как сделать таможенные процедуры более современными и эффективными. Это может быть сделано в том числе, если товар был ввезен на территорию Евразийского экономического союза по ставке ниже действующего таможенного тарифа и в целом ряде других случаев», — сказал Медведев.
«Порядок применения запретов, включая возможные действия по таким товарам, будет дополнительно определяться решением правительства. Предполагается, что правительство также будет определять уполномоченный орган по контролю и надзору за соблюдением этого законодательства. Тем самым все это будет способствовать, надеюсь, более справедливой конкуренции на едином рынке Евразийского союза», — добавил премьер.