ԵԱՏՄ անդամները գազի միասնական շուկայի ձևավորման դեպքում կձգտեն անցնել հավասար եկամտային գնի[:]
Եվրասիական տնտեսական միության երկրների պետական մարմինները և խոշորագույն նավթագազային կազմակերպությունները գազի միասնական շուկայի ձևավորման դեպքում կողմ են հավասար եկամտային գնի սահմանմանը:
Գազի միասնական շուկայի ձևավորման հարցը քննարկման է դրվել նավթի և գազի հարցերով ԵՏՀ խորհրդատվական հանձնախմբի աշխատանքային նիստին, որի կազմի մեջ մտնում են լիազոր մարմինների, ինչպես նաև ԵԱՏՄ երկրների նավթագազային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
Աշխատանքային խմբի անդամները եկել են եզրահանգման, որ ձևավորվելիք ընդհանուր շուկայի ֆոնին նպատակահարմար է անդամ երկրների տարածքում անցումը գազի հավասար եկամտային գնին: Բացի այդ, պահանջվում է նաև միջազգային պայմանագիր կնքել միության անդամների լիազորությունների սահմանման վերաբերյալ՝ ստեղծելով միջպետական բորսա, որով հնարավոր կլինի առևտուր անել :
Նիստի անդամ երկրների ներկայացուցիչները նաև միակարծիք են եղել այն հարցում, որ շուկայական գնի պահպանման չափորոշիչներ կհամարվեն կողմերի ներկայացրած ազգային նորմատիվ-իրավական ակտերը: Դրանք պետական վերահսկողություն կսահմանեն նվազագույն շահութաբերությամբ: Չափորոշիչների մեջ կմտնի նաև պետական վերահսկողության դադարեցումը ներքին շուկայում բնական գազի վաճառքի դեպքում:

Цена на газ в странах ЕАЭС должна быть равнодоходной
Представители государственных органов и крупнейших нефтегазовых компаний Евразийского экономического союза (ЕАЭС) выступили за установление равнодоходных цен на газ в странах-участницах в рамках формирования общего рынка газа.
Программа формирования общего рынка газа Союза обсуждена на заседании рабочей группы при Консультативном комитете по нефти и газу, в который входят представители уполномоченных органов, а также нефтегазовых компаний стран ЕАЭС (ПАО «Газпром», ПАО «Новатэк», ПАО «НК «Роснефть» и др.).
Члены рабочей группы сошлись во мнении, что в рамках формирования общего рынка газа необходимо признать целесообразным переход к равнодоходным ценам на газ на территориях государств-членов. Кроме того, требуется заключить международный договор об определении полномочий органов Союза и уполномоченных органов государств-членов и создать межгосударственную союзную биржу, на которой можно будет торговать в рамках общего рынка газа ЕАЭС.
Участники заседания пришли к единому мнению, что критерием поддержания рыночной цены в странах Союза будет считаться предоставление сторонами национальных нормативных правовых актов, предусматривающих как государственное регулирование с обеспечением минимальной нормы рентабельности, так и прекращение государственного регулирования при продаже природного газа на внутреннем рынке.