Եվրասիական բանկից Հայաստանի ստացած վարկային փաթեթը 490 մլն դոլար է[:]
Եվրասիական զարգացման բանկից Հայաստանի ստացած վարկային փաթեթն արդեն 490 մլն դոլար է կազմում: Այս մասին դեկտեմբերի 9-ին ԱԺ-ում «Հայաստանի արտաքին քաղաքականության տնտեսական բաղադրիչը» խորհրդարանական լսումների ընթացքում հայտարարեց Հայաստանում ԵԶԲ ներկայացուցչության ղեկավար Սերգեյ Իգնատովը: Լսումների կազմակերպիչներն են ԵԱՀԿ-ի Երեւանի նորկայացուցչությունը եւ Ֆրիդրիխ Էբերտի հիմնադրամի հայկական մասնաճյուղը:
Եվրասիական կայունության եւ զարգացման հիմնադրամի միջոցներից բանկի վարկային ընդհանուր ծավալը հասել է գրեթե 2,7 մլրդ դոլարի, որից մոտ 2 մլրդ-ը բաժին է ընկնում Բելառուսին, 180 մլն-ը՝ Ղրղզստանին եւ 490 մլն-ը՝ Հայաստանին: Այդ թվում՝ 150 մլն-ը բաժին է ընկնում «Հյուսիս-Հարավ» ավտոմայրուղու 4-րդ հերթի շինարարությանը (վարկի 2-րդ տրանշը նախօրեին է հատկացվել): ԵԶԲ-ը ֆինանսավորում է Մեղրի-Քաջարան մայրուղու ծայր հարավային հատվածի շինարարությունը (Իրանի սահմանից Սյունիքի մարզի լեռնային շրջաններ): Եվս 40 մլն դոլար հատկացվել է ոռոգման ցանցի զարգացման համար (ոռոգվող տարածքների մեծացում 10 հազար հեկտարով): 300 մլն դոլար տրվել է որպես բյուջետային վարկ՝ 100-ական մլն դոլար 2016-2018 թվականներին:

Портфель кредитов Армении от Евразийского банка – $490 млн.
Портфель кредитов Армении от Евразийского банка развития составляет уже $490 млн. Об этом заявил 9 декабря в Национальном Собрании руководитель представительства ЕАБР в республике Сергей Игнатов, выступая на парламентских слушаниях «Экономическая составляющая внешней политики Армении». Организаторы слушаний – ереванское представительство ОБСЕ и армянский филиал фонда Фридриха Эберта.
Общий объём кредитов банка, из средств Евразийского фонда стабилизации и развития, достиг примерно $2,7 млрд., из них около 2 млрд. приходится на Белоруссию, 180 млн. – на Киргизию и 490 млн. – на Армению. В том числе 150 млн. приходится на 4-ую очередь строительства бетонной автотрассы «Север – Юг» (2-ой транш по кредиту был предоставлен накануне). ЕБАР финансирует строительство самого южного участка трассы Мегри – Каджаран (от границы с Ираном в горные регионы Сюникской области). Ещё $40 млн. выдано на развитие сетей орошения (увеличение орошаемых территорий на 10 тыс. га). 300 млн. выданы в качестве бюджетного кредита, по $100 млн. в 2016 – 2018 гг.