ԵԱՏՄ-ն արդիականացնում է առևտրային քաղաքականության առաջնահերթությունները[:]
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի և Եվրասիական տնտեսական միության նախորդ տարիների առևտրային քաղաքականությունը  կարիք ունի առաջնահերթությունների արդիականացման: Այդ մասին ասել է ԵՏՀ առևտրի հարցերով նախարարների կոլեգիայի անդամ Վերոնիկա Նիկիշինան «Եվրասիական տնտեսական ինտեգրացիա՝ քայլ առաջ, նոր հորիզոններ բիզնեսի համար»  4-րդ կոնֆերանսի ժամանակ:
«Համաշխարհային առևտրի զարգացման ժամանակակից միտումները վկայում են աշխարհի երկրների մեծ մասի միջև փոխկախվածության ուժգնացման մասին, որը արտահայտվում է բազմաթիվ արտոնյալ առևտրային համաձայնությունների կնքմամբ: Այդ պայմաններում ԵԱՏՄ-ի առջև գլոբալ խնդիր կա՝ թարմացնել առևտրային քաղաքականության մոտեցումները: Աճում է սպառող շուկայի համար մրցակցությունը, պարտադիր անհրաժեշտություն է դառնում ֆինանսների և ռեսուրսների մեծացումը, հատկապես զարգացող երկրների համար՝ միջազգային առևտրում քաղաքական գործոնի կտրուկ սրացման պայմաններում: Այդ պայմաններում Միությունը ձևավորում է պրոակտիվ առևտրային քաղաքականություն, առևտրա-տնտեսական համագործակցության հստակ քարտեզ»,-ասել է Նիկիշինան:
ԵՏՀ առևտրի հարցերով նախարարի կարծիքով, արտահանման զարգացման համար սեփական արտադրանքի մրցունակության բարձրացման , Միության երկրների  ռեսուրսային, աշխարհագրական և արտադրական առավելությունների  որակական օգտագործման համար առավել արդյունավետ և համակարգային որոշում է համարվում առևտրային համաձայնությունների կնքումը: Այդ քայլը կկարգավորի ներկայիս առևտրային քաղաքականությունը և ԵԱՏՄ երկրների համար հավելյալ զարգացման խթան կհանդիսանա:
«Մենք կենտրոնացած ենք ոչ թե  երկկողմանի ազատ տնտեսական գոտիների, այլ սեփական առևտրային բլոկների ձևավորման վրա՝ մի համակարգ, որը բաղկացած է մի քանի ազատ տնտեսական գոտիներից և այլ առևտրա-տնտեսական համաձայնություններից, որոնք տարածաշրջանի տնտեսական միջավայրի և  կայուն զարգացման համար երկարաժամկետ հեռանկարներ կապահովեն: Այդ միջոցառումներն  ուղղված են մրցունակության ապահովմանը»,-հավելել է ԵՏՀ-ի առևտրի հարցերով նախարարը:
Վերոնիկա Նիկիշինան նաև նշել է, որ երկրների միջև ազատ տնտեսական գոտիներ ստեղծելու ուղղությամբ երկխոսությունը կկառուցվի երեք հիմնական սկզբունքների վրա՝ երկրի շուկաների հասանելիության առումով արտահանման հետաքրքրության առկայությամբ, որոնց հետ ԵՏՀ-ն և ԵԱՏՄ երկրները բանակցություններ կսկսեն՝ համատեղ ներդրումային հետաքրքրությունների և գործընկերության մոդելների ստեղծման հիման վրա:
Կոնֆերանսի ընթացքում ԵՀՏ առևտրի հարցերով նախարարը պատասխանել է ամերիկյան բիզնես-հանրության  ներկայացուցիչների  հարցերին և ներկայացրել Միության տարածքում առևտրի հարցերով նորարարությունների մասին: Մասնավորապես, Վերոնիկա Նիկիշինան մանրամասնորեն խոսել է ԵԱՏՄ-ում մակնանշման ներդրման արդիական թեմայի շուրջ, ինչպես նաև ներքին շուկայի պաշտպանության հարկային և ոչ հարկային չափոփոշիչների մասին:

ЕАЭС обновляет приоритеты торговой политики
Торговая политика Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) и стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) прошлых лет нуждается в обновлении приоритетов. Об этом член коллегии (министр) по торговле ЕЭК Вероника Никишина заявила в рамках четвертой конференции «Евразийская экономическая интеграция: движение вперед, новые горизонты для бизнеса», организованной Евразийской экономической комиссией совместно с Американской Торговой Палатой в России (АТП) и Американо-Российским Деловым Советом (АРДС).
«Современные тенденции развития мировой торговли свидетельствуют об усилении взаимозависимости большинства стран мира, которая проявляется в заключении множества преференциальных торговых соглашений. В этих условиях перед ЕАЭС стоит глобальная задача обновления подходов к торговой политике. Растет конкуренция за рынки сбыта, безусловной необходимостью является повышение эффективности и безопасности цепочек кооперации, доступа на рынки, привлечения финансов и ресурсов – особенно для развивающихся стран и на фоне резкого усиления политического фактора в международной торговле. В этих условиях Союз формирует проактивную торговую политику, чёткую «карту» торгово-экономического сотрудничества», – отметила в ходе мероприятия Вероника Никишина.
По мнению министра по торговле ЕЭК, наиболее эффективным и комплексным решением для развития экспорта через повышение конкурентоспособности собственных производств, качественного использования ресурсных, географических и производственных преимуществ стран Союза является заключение торговых соглашений. Эта мера скорректирует нынешнюю торговую политику и придаст дополнительный импульс развитию экономики стран ЕАЭС.
«Мы нацелены на формирование не просто сети двусторонних зон свободной торговли, а собственных торговых блоков: систем, состоящих из нескольких ЗСТ и других торгово-экономических соглашений, которые обеспечивали бы формирование благоприятного в долгосрочной перспективе и стабильного экономического окружения, региона устойчивого развития. Эта мера направлена на обеспечение конкурентоспособности», – добавила министр по торговле ЕЭК.
Вероника Никишина также отметила, что диалог по созданию зон свободной торговли между странами будет строиться на трех основных принципах – наличии экспортного интереса по доступу на рынки стран, с которыми ЕЭК и страны ЕАЭС начинают переговоры, взаимных инвестиционных интересах и создании взаимовыгодных моделей партнерства.
В ходе конференции министр по торговле ЕЭК ответила на вопросы представителей американского бизнес-сообщества и рассказала о нововведениях в области торговли на территории Союза. В частности, Вероника Никишина подробно остановилась на актуальной теме внедрения маркировки в ЕАЭС, а также тарифных и нетарифных мерах защиты внутреннего рынка.