Նավթի գինն այլևս չի վերադառնա 138-ի ցուցանիշին. Գերման Գրեֆ[:]
Ռուսաստանի «Խնայբանկի» նախագահ Գերման Գրեֆը Երևանում անցկացվող Եվրասիական գործընկերության առաջին միջազգային համաժողովի ժամանակ հայտարարել է նավթի գների առաջիկա կանխատեսումները:
-Ես հակված եմ մտածել, որ նավթի գինն այլևս չի վերադառնա 138-ի ցուցանիշին, քանի որ նավթը շարունակում է մնալ ոչ միայն ակտիվների խոշորագույն ներդրման օբյեկտ, որտեղ հսկայական ներդրումներ են կատարում ֆինանսական հիմնարկները, այլև ամենակարևորը՝ խաթարված է առաջարկների բալանսը: Այսօր գոյություն չունի նավթի դեֆիցիտի հիմնախնդիրը և, ամենայն հավանականությամբ, այդ կարևորագույն ռեսուրսի պահանջարկը որպես էներգետիկ հումք կշարունակի նվազել: Դա կշարունակվի առաջիկա 10-15 տարիներին և մենք պետք է պատրաստվենք նրան, որպեսզի մեր տնտեսության մեջ աստիճանաբար գտնենք նավթի փոխարինողը: Մենք տեսնում ենք, որ Ռուսաստանը եղել և մնում է ամբողջ տարածաշրջանում տնտեսական զարգացման գլխավոր լոկոմոտիվը: Ամբողջ տնտեսությունը, այսպես թե այնպես կախված է նրանից: Մենք տեսնում ենք նաև, որ առաջիկա 3 տարիների կանխատեսումներն այնքան էլ լավատեսական չեն, 1 տոկոսի շրջանակում, որը շատ քիչ է այսպիսի վերականգնվող տնտեսության համար,-հայտարարել է Գերման Գրեֆը:[:]

Нефть уже не вернется на уровeнь 138 долларов за баррель – Герман Греф
Президент и председатель правления Сбербанка России Герман Греф во время проходящего в Ереване Международного форума евразийского партнерства огласил свой прогноз для рынка нефти.
«Я привержен тому, что цена нефти на уровне 138 долларов за баррель уже никогда не вернется в силу того, что нефть остается не только крупнейшим финансовым активом, в который инвестируют огромное количество финансовых учреждений, но самое главное, баланс предложений уже нарушен. Сегодня нет проблем дефицита нефти и скорее всего, что спрос на этот очень важный ресурс, как на источник энергии, будет снижаться. Это будет происходить ближайшие 10 — 15 лет. Нам нужно подготовиться к тому, что надо найти замену этому ресурсу в нашей экономике. Мы видим, что Россия была и остается главным локомотивом экономического развития во всем регионе. Вся экономика так или иначе зависит от нее. Мы видим что прогноз на ближайшие три года не очень оптимистичен, в районе 1%, что очень мало для такой восстанавливающейся экономики», — заявил Греф.