Առաջին Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովի բացմանը
Եվրասիան սկսում է գիտակցել, որ այն ոչ միայն աշխարհագրական, այլ նաև միասնական տնտեսական տարածաշրջան է, ինչպես հսկայական կենդանի օրգանիզմ, որի յուրաքանչյուր օրգան պետք է առողջ լինի և փոխգործակցի մյուսների հետ:
Իմ ծնողները բժիշկներ են եղել, ես ինքս գործարար եմ, և, որպես բժիշկների ընտանիքում մեծացած մարդ, իմ պատկերացմամբ տնտեսությունն արյուն է, որը պետք է ազատ շրջանառվի և մատակարարի բոլոր օրգաններին: Նույնիսկ մեկ տեղում արյան լճացումը և մեկ օրգանի անբավարար մատակարարումը հանգեցնում է ամբողջ օրգանիզմի աշխատանքի խաթարմանը:
Հենց սրանով է պայմանավորված Եվրասիայի տնտեսական ինտեգրացիայի կարևորությունը. դա ամբողջ մայրցամաքի առողջության գրավականն է:
Մեր տնտեսությունների ինտեգրումը շահեկան է Եվրասիայի բոլոր ժողովուրդների համար: Դրանից կշահեն նաև բոլոր գործարարները և ներդրողները, որոնց այսօր ողջունում ենք մեր համաժողովին, և նաև նրանք, ովքեր կմիանան մեզ ապագայում:
Մենք ստեղծում ենք այս համաժողովը որպես ընդհանուր տնտեսական սիրտ, որը Եվրասիական տնտեսական ընկերակցության անդամներին և բոլոր երկրներին կապահովի ներդրումներով, գաղափարներով և ծրագրերով:
Այս միասնական տնտեսական օրգանիզմի ստեղծման գործընթացն արդեն իսկ սկսվել է 2015 թվականի հունվարից, երբ հիմնադրվեց Եվրասիական տնտեսական միությունը:
Այսօր այս միությունը համախմբում է Ռուսաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը և Հայաստանը:
Եվրասիական տնտեսական միության խնդիրն է անդամ երկրների միջև ապրանքների, ծառայությունների, ֆինանսական և աշխատանքային ռեսուրսների ազատ տեղաշարժի, ինչպես նաև տնտեսական բոլոր ոլորտներում համակարգված քաղաքականության վարման ապահովումը:
Եվ սա դեռ միայն սկիզբն է:
Վերջերս Սանկտ Պետերբուրգում կայացած տնտեսական համաժողովի ժամանակ ընդունվեց բանաձև՝ մինչև 2025թ. միասնական էներգետիկ, ֆինանսական և ածխաջրածնային շուկայի ստեղծման վերաբերյալ:
Դա կլինի առաջին քայլն ամբողջ եվրասիական տարածաշրջանում ընդհանուր միասնական շուկայի ստեղծման գործում:
Հետևաբար, մեզ հարկավոր է Եվրասիան խելացի կառավարվող տարածաշրջան դարձնել, այսինքն՝ վայր, որտեղ կկիրառվեն իննովացիաներ և հատուկ մասնագիտացումներ:
Կրկին վերադառնալով քիչ առաջ արված բժշկական համեմատությանը՝ ավելացնեմ, որ մարմնի յուրաքանչյուր օրգան կատարում է իր սեփական գործառույթը՝ դրանով իսկ ծառայելով ամբողջ օրգանիզմին:
Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովն ստեղծվել է մեր մասնագիտացումների ինտեգրմանը և փոխգործակցությանն օժանդակելու նպատակով:
Եթե յուրաքանչյուր երկիր առաջարկի ինտեգրման համար իր լավագույն ռեսուրսները, ունակությունները և հնարավորությունները, ապա ոչինչ չի կարող խոչընդոտել արդյունավետ կառավարվող տարածաշրջանի զարգացմանն ու աճին:
Եթե մենք համախմբենք Ռուսաստանի արդյունաբերական հզորությունը, Ղազախստանի բնական պաշարները, Բելառուսի և Ղրղզստանի աշխարհագրական առավելությունները, ինչպես նաև բոլոր անդամ երկրների մարդկային և մտավոր ռեսուրսները, ապա մենք շուտով կունենանք ոչ միայն խելացի ու առաջադեմ, այլ նաև բարգավաճող տարածաշրջան:
Չնայած այն հանգամանքին, որ իմ երկիրը տարածքով փոքր է և հարուստ չէ բնական պաշարներով՝ Հայաստանը հարուստ է հնադարյան մշակույթով, կիրթ և աշխատասեր ժողովրդով, վառ և տաղանդավոր երիտասարդներով, ինչպես նաև հայկական սփյուռքի տնտեսական, գիտա-տեխնիկական ռեսուրսներով:
Ելնելով այս ամենից՝ Հայաստանը ձգտում է դառնալ Եվրասիական տնտեսական միության, իսկ ապագայում նաև՝ ամբողջ Կենտրոնական Ասիայի տեխնոլոգիական և ֆինանսական կենտրոնը՝ դառնալով Նոր Մետաքի ճանապարհի այսպես կոչված «դարպասը»:
Նորարարությունները, ինտեգրումը և ոչ ստանդարտ մտածողությունը Հայաստանը կդարձնեն Եվրասիական տնտեսական միության եռանդուն և բարգավաճ խաչմերուկ:
Աշխարհի շատ երկրներ արդեն բարձր են գնահատել այս միության հսկայական ներուժը: Եվրասիական տնտեսական միությանը շուտով պատրաստվում է անդամակցել Տաջիկստանը:
2015 թ. նոյեմբերին Իսրայելն ու Չինաստանը դարձան այս միության պաշտոնական գործընկերները:
Մեր Միության և Չինաստանի միջև բազմաշերտ առևտրի և տնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագրի ստորագրումը Մետաքի նոր ճանապարհը կդարձնի համաշխարհային տնտեսության ամենահզոր շարժիչը:
Եվրասիական տնտեսական միությունը Իսրայելի հետ նույնպես ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագիր է ստորագրել, որը կսկսի գործել 2017թ.: Այս համաձայնագրի ստորագրման արդյունքում Եվրասիական տնտեսական միության բոլոր անդամ երկրների համար հասանելի կդառնան իսրայելական նորարարությունները բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում:
2016թ. սեպտեմբերին Եվրասիական տնտեսական միությունն ստորագրել է ազատ առևտրի համաձայնագիր Վիետնամի հետ, որը նաև ամբողջ «ASEAN» /Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան տնտեսական համագործակցության/ դաշինքի հետ պայմանավորվածությունների մոդել կհանդիսանա:
Սինգապուրը և Եվրասիական տնտեսական միությունն արդեն պատրաստվում են ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի կնքմանը:
Հնդկաստանը, Իրանը, Եգիպտոսը և Հարավային Կորեան նույնպես հետաքրքրված են և ուզում են համագործակցել մեր Միության հետ:
Ինչպես ես արդեն նշեցի, Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովը, որտեղ ես ուրախությամբ ողջունում եմ Ձեզ, կդառնա մշտական հարթակ նոր տնտեսական հնարավորությունների և ներդրումային ծրագրերի ստեղծման համար, որոնք կվերածեն Եվրասիան խելացի կառավարվող տարածաշրջանի:
Մեր համաժողովի ընթացքում մենք նույն սեղանի շուրջ կհամախմբենք ներդրողների, գործարարների, գյուտարար- գիտնականների և կառավարության անդամների՝ բյուրոկրատական գործընթացը նվազեցնելու և առավել համարձակ ու առաջատար նորարարությունների, ներդրումների և համատեղ տնտեսական նախաձեռնությունների համար կանաչ լույս ապահովելու նպատակով:
Ես լավատեսորեն եմ նայում Եվրասիայի ապագային, բայց նայում դրան սթափ՝ առանց վարդագույն ակնոցի:
Ես գիտեմ, որ մեր տարածաշրջանը լի է տարբեր հակամարտություններով և ճգնաժամային երևույթներով, և որ ահաբեկչության ու չլուծված տարածքային հակամարտություններն իրական ու լուրջ սպառնալիք են հանդիսանում մեզ համար: Սակայն գործարարի իմ փորձից ելնելով՝ կարող եմ ձեզ ասել, որ տնտեսությունն ավելի լավ է միավորում, քան քաղաքականությունը:
Հակամարտությունները կշարունակվեն այնքան ժամանակ, քանի դեռ յուրաքանչյուր պատերազմող կողմի բնակչության մեծ մասը չի զգա համերաշխ տնտեսական համագործակցության օգուտն իր ամենօրյա կյանքում:
Միևնույն ժամանակ, չի կարելի անտեսել քաղաքականությունը: Այն կարող է ոչնչացնել բիզնեսը և ազգերի տնտեսական բարգավաճումը, եթե քաղաքական գործիչները հրաժարվում են հաղթահարել վաղեմի թշնամանքը:
Վերցնենք իմ երկրի օրինակը: Մենք պետք է ընդունենք այն փաստը, որ Հայաստանի տնտեսական աճին և բարգավաճմանը խոչընդոտում են երկու` երկար ժամանակ լուծում չստացած խնդիր:
Հայաստանի սահմաններն իր երկու հարևան պետությունների հետ փակ են, ինչը զրկում է թթվածնից ոչ միայն Հայաստանին, այլ նաև խոչընդոտ է հանդիսանում տարածաշրջանային տնտեսական զարգացման և Եվրասիայի ընդհանուր բարգավաճման համար:
Հայաստանը ձգտում է հակամարտությունների կարգավորմանը բոլոր հարևանների հետ՝ պատմական արդարության, փոխադարձ հարգանքի և փոխադարձ շահերի սկզբունքից ելնելով:
Չնայած այն հանգամանքին, որ Հայաստանի և նրա արևմտյան ու արևելյան հարևանների հարաբերությունների պատմությունը հեղեղված է անմեղ հայերի արյամբ` պատմությունը պահանջում է, որ մենք նոր էջ բացենք այդ հարաբերություներում՝ աշխատելով միասին կենտրոնանալ մեր ընդհանուր տարածաշրջանային և գլոբալ ապագայի վրա:
Այս դահլիճում, կողք կողքի՝ որպես լավ ընկերներ, նստած են մեր հարգարժան հյուրերը Իսրայելից և Գերմանիայից: Եթե Իսրայելը և Գերմանիան կարողացան գիտակցել և հաղթահարել այն սարսափելի չարիքը, որն իրագործել էին գերմանացիները հրեաների դեմ՝ կարողալով թողնել այն անցյալում և կառուցել մտերիմ հարաբերություններ, ապա Հայաստանը և նրա հարևանները նույնպես կկարողանան անել դա:
Տարածաշրջանի բոլոր երկրները ձեռք կբերեն շատ ավելին՝ ամրապնդելով իրենց համագործակցությունը, քան իրենց անհաշտ դիրքերը: Դա հեշտ գործ չէ, բայց պատմական հակամարտությունների լուծման յուրահատուկ մոտեցումները կօգնեն Հայաստանին և իր հարևաններին վերականգնել վաղուց քանդված կամուրջները:
Մեր խնդիրն է ցուցաբերել կամք և շարժվել դեպի նոր համատեղ ապագա՝ չմոռանալով անցյալը, ինչպես դա սովորեցին անել Իսրայելն ու Գերմանիան:
Կփորձեմ լինել հստակ: Հայաստանը ձգտում է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների լիակատար հաշտեցմանն ու կարգավորմանը՝ պատմական արդարության և ընդհանուր տարածաշրջանային շահերի սկզբունքից ելնելով :
Մեկը մյուսին չի հակասում:
Նույն կերպ Հայաստանը ձգտում է լուծել իր տարաձայնությունները Ադրբեջանի հետ և վերադառնալ բարիդրացիական հարաբերությունների՝ առանց Ղարաբաղի բնակչության ինքնորոշման իրավունքը զոհաբերելու:
Ապրիլին տեղի ունեցած ռազմական բախումները ևս մեկ անգամ ցույց տվեցին, թե որքան թեժ է շարունակում մնալ այսպես կոչված, «սառեցված» հակամարտությունը:
Հետևաբար, պետք է լուծել հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը դիվանագիտության նորարարական մոտեցումների միջոցով : /Ղարաբաղի կոնտեքստում ՚մեր խնդիրն է ՚ պետք չէ օգտագործել
Այս խաղաղ կարգավորման արդյունքում կշահեն բոլորը: Երբ Կովկասում տիրի խաղաղություն և անվտանգություն, ողջ եվրասիական տարածաշրջանում կարագանա տնտեսական զարգացումը: Կշահեն բոլոր երկրները Մետաքի ճանապարհի երկայնքով՝ Հայաստանից մինչև Չինաստան, Ադրբեջանից մինչև Եվրոպա:
Պարտվողներ չեն լինի, կլինեն միայն շահողներ:
Այս Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովը լավագույն հարթակն է բիզնեսի և քաղաքականության ոլորտում առաջարկությունների, քննարկումների և նոր, ոչ ստանդարտ մոտեցումների մշակման համար: Դա ապագայի կերտման գործիքն է, և ես կոչ եմ անում բոլորիդ ակտիվորեն օգտագործել այն:
Մինչ այս համաժողովը Եվրասիական տնտեսական միությունը գոյություն ուներ և գործում էր միջազգային գործարարներից առանձին: Տվյալ համաժողովը նրանց համար մշտական, ակտիվ և փոխշահավետ համագործակցության սկիզբը կդառնա:
Հուսով եմ, որ համաժողովը, որին ես պատիվ եմ ունեցել ձեզ հրավիրելու, տնտեսական շարժիչ կդառնա բոլոր այն երկրների համար, որտեղից եկել են մեր պատվարժան հյուրերը և բոլոր այն բիզնեսների համար, որոնցով նրանք զբաղվում են:
Հուսով եմ նաև, որ մեր համաժողովը կկարողանա օգտագործել տնտեսությունը մեզ իրարից բաժանող հակամարտությունների լուծման համար:
Մենք՝ Առաջին Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովի մասնակիցներս, այսօր և այստեղ սկսում ենք ձևավորել Եվրասիայի նոր ապագան:
Մենք կատարում ենք առաջին քայլը, և հույս ունենք, որ այս ճանապարհով մեզ կհետևեն Եվրասիայի բոլոր ժողովուրդները:
Վերստին շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր այն հյուրերին, որոնք եկել են մեզ մոտ Երևան և մաղթում եմ բոլորիս արդյունավետ, ստեղծագործ և բարեկամական աշխատանք համաժողովի շրջանակներում:

ВЫСТУПЛЕНИЕ А. АБРАМЯНА
Евразия начинает осознавать себя не только как единое географическое, но и как единое экономическое пространство: как огромный живой организм, для здоровья которого каждый орган должен быть здоров и должен взаимодействовать со всеми остальными. Мои родители были врачами, сам я бизнесмен, и скажу вам как человек, выросший в семье докторов: экономика - это кровь, которая должна свободно циркулировать и снабжать все органы. Застой крови в одном месте, недостаточное снабжение кровью одного органа – приводит к страданию всего тела. Поэтому так важна экономическая интеграция Евразии – для здоровья всего континента. От интеграции наших экономик - выиграют все народы Евразии, а также выиграют все бизнесы и все инвесторы, которых мы приветствуем сегодня на нашем Форуме, и которые присоединятся к нам в будущем.
Мы создаем этот Форум как общее экономическое сердце, которое будет снабжать инвестициями, идеями, проектами – всех  членов евразийского Экономического Сообщества и все страны Евразии. Процесс создания единого экономического организма уже идет. Он начался в январе 2015, когда был создан Евразийский Экономический Союз. На сегодняшний день Союз объединяет Россию, Беларусь, Казахстан, Киргизию и Армению. Задача евразийского Экономического Союза – обеспечить свободное перемещение товаров, услуг, финансовых и рабочих ресурсов между странами-участницами, а также проводить скоординированную политику во всех экономических сферах.
Однако все это – только начало.
На недавнем Санкт-Петербургском Экономическом Форуме  была принята резолюция о создании единого энергетического, финасового и углеводородного рынка к 2025 году.Это будет первый шаг к созданию общего рынка во всем евразийском пространстве. Для этого нам нужно  превратить Евразию  в Умный Регион: то есть регион, где используются инновации и специализация. Возвращаясь к моей медицинской метафоре – каждый орган в теле выполнет свою функцию, то есть специализируется, на благо всему организму. Международный Форум Евразийского Партнерства, на который я имел честь пригласить вас, создан для того, чтобы помочь интеграции и взаимодействию наших специализаций. Если каждая страна предложит для интеграции свои лучшие ресурсы, таланты и возможности – тогда ничто не сможет остановить экономический рост Умного Региона. Если мы объединим индустриальную мощь России, природные ресурсы Казахстана, географические преимущества Беларуси и Киргизии, а также человеческие и интеллектуальные ресурсы всех стран-участниц – мы вскоре станем не только Умным, но и процветающим регионом!
Армения намерена внести свой вклад в общие усилия и сделать этот вклад значительным и незаменимым. Несмотря на то, что моя историческая родина бедна территорией и природными ресурсами, она богата древней культурой, высоко образованным трудолюбивым народом, яркой и талантливой молодежью, а также экономическими и научно-техническими ресурсами международной армянской Диаспоры. Опираясь на это, Армения стремится стать технологическим и финансовым центром для Евразийского Экономического Союза и в перспективе -  для всей Центральной Азии. Стать воротами Нового Шелкового Пути. Инновации, интеграция, нестандартное мышление и открытость сделают Армению энергичным и процветающим перекрестком Евразийского Экономического Союза. Многие страны во всем мире уже оценили огромный потенциал нашего Союза. К вступлению в Евразийский Экономический Союза готовится Таджикистан. В ноябре 2015 года официальными партнерами нашего Союза стали Израиль и Китай.
Подписание соглашения между нашим Союзом и Китаем о многоуровневой торговой и экономической кооперации превратит Новый Шелковый Путь в сильнейший двигатель глобальной экономики. С Израилем наш Евразийский Экономический Союз также подписал соглашение о создании свободной торговой зоны, которая должна начать действовать в 2017 году. Это соглашение даст возможность всем странам Евразийского Экономического Союза иметь доступ к израильским инновациям в сферах высоких технологий. В сентябре 2016 Евразийский Экономический Союз подписал соглашение о свободной торговле с Вьетнамом – что станет моделью для соглашений со всем блоком АСЕАН. Сингапур и Евразийский Экономический Союз уже ведут подготовку к договору о свободной торговле. Индия, Иран, Египет и Южная Корея также выразили интерес к сотрудничеству с нашим Союзом.
Как я уже отметил, Международный Форум Евразийского Партнерства, на котором я вас рад приветствовать, станет постоянно действующей платформой для создания новых экономических возможностей, новых инвестиционных проектов, которые будут превращать Евразию в Умный Регион. На нашем Форуме мы усаживаем за один стол инвесторов, бизнесменов, ученых -изобретателей и членов правительств, чтобы сократить бюрократический процесс и дать зеленый свет самым смелым и передовым инновациям, инвестициям и совместным экономическим инициативам. Я смотрю с огромным оптимизмом на будущее Евразии – но я смотрю на него трезво, без розовых очков. Я знаю, что наш регион болен разными конфликтами и кризисами, что угрозы терроризма и вспышек неразрешенных территориальных конфликтов – это реальные и серьезные угрозы. Однако, исходя из моего опыта бизнесмена: экономика объединяет лучше, чем политика. Конфликты будут продолжаться до тех пор, пока большинство населения с каждой из враждующих сторон не почувствует в своей личной повседневной жизни преимуществ экономической бесконфликтной кооперации.
Возьмем мою страну. Мы должны признать реальность: экономическому росту и процветанию Армении мешают последствия двух застарелых неразрешенных конфликтов. Границы Армении с двумя ее соседями закрыты – и это перекрывает кислород не только Армении, но и региональному экономическому развитию и общему процветанию Евразии. Армения стремится к разрешению конфликтов со всеми своими соседями – на основе исторической справедливости, взаимного уважения и взаимной выгоды. Хотя история отношений Армении с ее соседями к западу и к востоку залита кровью невинных армян, история требует от нас открыть новую страницу в наших отношениях, чтобы вместе сосредоточиться на общем региональном и глобальном будущем. В этом зале рядом, как добрые друзья, сидят уважаемые гости из Израиля и Германии. Если Израиль и Германия смогли осознать и преодолеть то страшное зло, которое сотворили немцы по отношению к евреям, смогли оставить его в прошлом и выстроить тесные дружеские отношения. Значит, смогут   Армения и ее соседи.
Все страны региона приобретут гораздо больше от укрепления кооперации, чем от укрепления своих непримиримых позиций. Это непростая задача, но творческий подход к разрешению исторических конфликтов поможет Армении и ее соседям восстановить давно разрушенные мосты.
Наша задача  -  сделать волевое усилие и двинуться к новому совместному будущему, не забывая о прошлом – также, как научились делать это Израиль и Германия.
Буду конкретен. Армения стремится к полному примирению и нормализации отношений с Турцией, основываясь на исторической справедливости и общих региональных интересах. Одно не противоречит другому. Точно также Армения стремится разрешить свои разногласия с Азербайджаном и вернуться к добрососедским отношениям, не принося в жертву право карабахцев на самоопределение.Боевые столкновения в апреле лишний раз показали, насколько этот, так называемый "замороженный» конфликт, остается горячим.
Поэтому наша задача – разрешить армяно-азербайджанский конфликт через инновационный подход в дипломатии. От этого мирного урегулирования выиграют все.
Когда на Кавказе установятся мир и безопасность, весь евразийский регион ускорит свое экономическое развитие, все страны, лежащие на Шелковом Пути, получат выгоду: от Армении до Китая, от Азербайджана до Европы. Проигравших не будет – будут только выигравшие.
Наш Международный Форум Евразийского Партнерства – это лучшая площадка для предложения, обсуждения и отработки новых, нестандартных подходов и в бизнесе, и в политике. Это инструмент для формирования будущего, и я призываю вас всех активно пользоваться этим инструментом.
До этого Форума Евразийский Экономический Союз существовал отдельно, а международные бизнесмены – отдельно. Этот Форум – начало их постоянного, активного, взаимовыгодного сотрудничества.
Я надеюсь, что Форум, на который я вас всех пригласил, станет экономическим двигателем для всех стран, из которых прибыли наши уважаемые гости и для всех бизнесов, которыми они занимаются. Я надеюсь, что наш Форум сможет использовать экономику для разрешения конфликтов, которые нас разъединяют.
Мы – участники первого Международного Форума Евразийского Партнерства – начинаем здесь, сегодня формировать новое будущее для Евразии.
Мы делаем первый шаг и надеемся, что по этой дороге за нами последуют все народы Евразии.
Я еще раз благодарю всех гостей, приехавших к нам в Ереван и желаю нам всем продуктивной, творческой, дружеской работы на Форуме.