Ռուսաստանի պետական գործիչ, Ռուսաստանի Խնայբանկի նախագահ և Ռազմավարական զարգացման կենտրոնի խորհրդի նախագահ, «Յանդեքսի» տնօրենների խորհրդի անդամ
Գերման Գրեֆը ծնվել է 1964-ին Դոնբասից Ղազախստան աքսորված էթնիկ գերմանացիների ընտանիքում: 1990-ին ավարտել է Օմսկի պետական համալսարանի իրավաբանական բաժինը՝ «իրավագիտություն» մասնագիտությամբ:
1991- 1992 թթ.՝ Սանկտ Պետերբուրգի և Պետերգոֆի վարչության տնտեսական զարգացման և գույքի հանձնաժողովի առաջին կարգի խորհրդական:
1992 թ. նշանակվել է Սանկտ Պետերբուրգի քաղաքապետարանի Քաղաքային գույքի կառավարման հանձնաժողովի Պետերգոֆի թաղամասային գործակալության ղեկավար: 1992- 1994 թթ.` Քաղաքային գույքի կառավարման հանձնաժողովի նախագահ, Սանկտ Պետերբուրգի և Պետերգոֆի թաղամասային վարչության ղեկավարի տեղակալ:
1994 –ին՝ Անշարժ գույքի բաժնի փոխտնօրեն, Սանկտ Պետերբուրգի քաղաքապետարանի Տնտեսական զարգացման և գույքի հանձնաժողովի փոխնախագահ:
1997-1998 թթ.՝ փոխնահանգապետ, Սանկտ Պետերբուրգի քաղաքապետարանի Տնտեսական զարգացման և գույքի հանձնաժողովի նախագահ: 2000 թ.` նշանակվել է ՌԴ Պետական գույքի փոխնախարար:
1991-1998 թթ.` «Լենէներգո» ԲԲԸ, «Սանկտ Պետերբուրգի նավահանգիստ» և «Պետերբուրգի 5-րդ ալիք» կազմակերպությունների տնօրենների խորհուրդների անդամ:
1998 թ.` տեղափոխվել է Մոսկվա, որտեղ աշխատանքի է անցել ՌԴ Պետական գույքի նախարարությունում, իսկ 2000-ին ներգրավվել է Միխայիլ Կասյանովի կառավարության կազմ և նշանակվել Տնտեսական զարգացման նախարար: 2007 թ. Գրեֆը գլխավորել է Ռուսաստանի Խնայբանկի խորհուրդը:
2011 թ. հոկտեմբերին Գերման Գրեֆը ներառվել է «Forbes»-ի ռուսաստանյան ամենաէքսցենտրիկ գործարարների տասնյակում: Իսկ 2013 թվականին հայտնվել Ռուսաստանի ամենաթանկ կառավարիչների հնգյակում:
Պարգևատրվել է ՌԴ նախագահի շնորհակալագրով և «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» IV աստիճանի շքանշանով: Պետերգոֆի պատվավոր քաղաքացի է (2007):

Российский государственный деятель, президент и председатель правления Сбербанка России, Председатель совета Центра стратегических разработок. Член совета директоров "Яндекса".
Герман Греф родился в семье этнических немцев, высланных в 1964 году с Донбасса в Казахстан. В 1990 окончил юридический факультет Омского государственного по специальности «правоведение».
С 1991 по 1992 год - юрисконсульт 1 категории Комитета экономического развития и имущества администрации Петродворца и Санкт-Петербурга.  В 1992 году - назначен начальником Петродворцового районного агентства Комитета по управлению городским имуществом мэрии Санкт-Петербурга.  С 1992 по 1994 год - председатель Комитета по управлению имуществом, заместитель главы администрации Петродворцового района Санкт-Петербурга.  В 1994 году - заместитель директора Департамента недвижимого имущества, первый заместитель председателя Комитета по управлению городским имуществом мэрии Санкт-Петербурга.  С 1997 по 1998 год - вице-губернатор, председатель Комитета по управлению городским имуществом мэрии Санкт-Петербурга.  В 2000 году - назначен на должность первого заместителя министра государственного имущества Российской Федерации.
С 1991 по 1998 год Герман Греф входил в советы директоров таких компаний, как ОАО "Ленэнерго", "Морской порт Санкт-Петербурга" и "Петербург — 5-й канал". В 1998 году Греф переехал в Москву, где работал в Министерстве государственного имущества РФ, а в 2000 году вошел в состав правительства Михаила Касьянова, получив портфель министра экономического развития.  В 2007 году Герман Греф возглавил правление Сбербанка России.
В октябре 2011 года Герман Греф вошел в десятку самых эксцентричных российских бизнесменов по версии Forbes. А в 2013 году попал в менее экзотический рейтинг — стал одним из пяти самых дорогих менеджеров России. Награжден Благодарностью Президента Российской Федерации и орденом «За заслуги перед Отечеством» IV степени. Почетный гражданин Петергофа (2007).