Տիգրան Սարգսյանը մասնակցել է ՀԲ-ի և ԱՄՀ-ի տարեկան հանդիպմանը[:]
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը հոկտեմբերի 7-9-ը Վաշինգտոնում մասնակցել է Համաշխարհային բանկի և Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տարեկան հանդիպմանը:
Ինչպես հայտնում են ԵԱՏՀ-ի մամուլի ծառայությունից՝ միջոցառման մասնակիցները քննարկել են լայն շրջանակի հարցեր։
Այցի ընթացքում կայացել է Տիգրան Սարգսյանի հանդիպումը Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի հարցերով փոխնախագահ Սիրիլ Մյուլլերի հետ: Քննարկումը վերաբերել է ՀԲ-ի և ԵԱՏՀ-ի միջև համագործակցության ամուր հիմքերի ստեղծմանը, ներառյալ կողմերի միջև ինստիտուցիոնալ հարաբերությունների հարցերը, ինչպես նաև համաշխարհային տնտեսության զարգացման և ռեգիոնալիզացիայի գործընթացների բովանդակային ասպեկտները, տարածաշրջանում կառուցվածքային վերափոխումների, Եվրասիական տնտեսական միությունում թվային տրանսֆորմացիայի հեռանկարները:
Տիգրան Սարգսյանը նշել է ԵԱՏՀ-ի և ՀԲ-ի նպատակների ու խնդիրների ընդհանրությունը տարածաշրջանում կայուն տնտեսական զարգացման ապահովման առումով:
Դժվար է գերագնահատել Համաշխարհային բանկի դերը գլոբալ խնդիրների լուծման և համաշխարհային մարտահրավերների հաղթահարման գործում, ներառյալ այնպիսի ուղղություններ, ինչպիսիք են երկրներին ցուցաբերվող ֆինանսական օգնությունն ու աջակցությունը կառուցվածքային բարեփոխումներին, կոնսուլտացիաները մրցունակության բարձրացման եւ սոցիալ-տնտեսական զարգացման հարցերի շուրջ: Եվրասիական տնտեսական միության գործունեության հանգուցային նպատակներինց մեկը անդամ պետությունների որակական և կայուն տնտեսական աճի ապահովումն է: Մեր՝ որպես վերազգային կարգավորիչ մարմնի խնդիրը, Միության երկրների տնտեսությունների համար ավելացված արժեքի ստեղծումն է և այդ ոլորտներում ամենաժամանակակից իրավասությունների ու կարգավորող միջավայրի ձեւավորումը,-ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
ԵԱՏՀ-ի կոլեգիայի նախագահը պատմել է, որ ներկայում Միության ինստիտուցիոնալ հիմքի ստեղծման փուլից անցում է իրականացվում դեպի երկրորդ և երրորդ մակարդակի փաստաթղթերի մշակումը՝ ընդհանուր շուկայի լիարժեք գործառման, միասնական, համաձայնեցված, կոորդինացված քաղաքականություն վարելու համար:
Մեր երկրների ջանքերը և Միության շրջանակներում դրանց համակարգումը թույլ տվեցին հաղթահարել 2015-2016 թվականների բարդ տնտեսական մարտահրավերները: 2017-2018 թվականներին Հանձնաժողովը գործարար ակտիվության աճ է կանխատեսում անդամ պետություններում և ամբողջ միությունում: Չնայած համաշխարհային տնտեսության զարգացման պահպանվող մարտահրավերներին, որոնց Միությունը պատրաստ է օպերատիվորեն հակազդել, մենք ձեռնամուխ ենք եղել երկարաժամկետ նպատակների իրագործմանը, այդ թվում՝ երրորդ երկրների, միջազգային կազմակերպությունների եւ տարածաշրջանային միավորումների հետ համագործակցության շրջանակներում,-նշել է Տիգրան Սարգսյանը:
Իր հերթին Սիրիլ Մյուլլերը հայտարարել է, թե ուրախ է հանդիպելու Տիգրան Սարգսյանի հետ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահի նոր դերում: Նա նշել է, որ ԵԱՏՀ-ի հետ համագործակցությունը «կարող է բազմապատկել ԵԱՏՄ-ի առանձին երկրների հետ Համաշխարհային բանկի աշխատանքի արդյունքները»: ՀԲ-ի փոխնախագահը նաև ասել է, որ ինքը պաշտպանում է Համաշխարհային բանկի և ԵԱՏՀ-ի միջև հարաբերությունների ինստիտուցիոնալացման գաղափարը: Նրա խոսքով՝ դա տնտեսական աճի և կառուցվածքային վերափոխումների ապահովման ուղղությամբ կողմերի ավելի արդյունավետ աշխատանքի հնարավորություն կտա:
Մենք չպետք է սահմանափակվենք տեղեկատվության փոխանակմամբ, մենք համատեղ պետք է մեր հարաբերությունները լրացնենք ավելի մեծ բովանդակությամբ,-հայտարարել է Սիրիլ Մյուլլերը:
Տիգրան Սարգսյանը նաև մասնակցել է ԱՄՆ-ի բիզնես-հանրակցության ներկայացուցիչների հետ կայացած ճաշկերույթին: Հանդիպումը կազմակերպվել էր Ռուս-ամերիկյան գործարար խորհրդի աջակցությամբ: Դրան ներկա են եղել Coca-Cola-ի, AmGen-ի, Citigroup-ի և այլ ընկերությունների ղեկավար կառույցների ներկայացուցիչները: Հանդիպման ընթացքում ամերիկյան բիզնեսի ներկայացուցիչները ԵԱՏՀ-ի կոլեգիայի նախագահին տեղեկատվություն են տրամադրել Եվրասիական տնտեսական միության երկրների տնտեսություններում կատարված ներդրումների մասին և իրենց առաջարկություններն են ներկայացրել փոխշահավետ համագործակցության զարգացման վերաբերյալ:

ЕЭК и ВБ обсудили перспективы сотрудничества
Председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Тигран Саркисян 7-9 октября в Вашингтоне принял участие в Ежегодной встрече Всемирного банка и Международного валютного фонда (МВФ). Участники мероприятия, представляющие организации, обсудили широкий круг вопросов.
В ходе визита состоялась встреча Тиграна Саркисяна с вице-президентом Всемирного банка по региону Европы и Центральной Азии Сирилом Мюллером. Обсуждение коснулось создания прочных основ для сотрудничества между Всемирным банком и ЕЭК, включая вопросы институционализации отношений между сторонами, а также содержательные аспекты развития мировой экономики и процессов регионализации, перспективы структурных преобразований в регионе, цифровой трансформации в Евразийском экономическом союзе.
Саркисян отметил общность целей и задач ЕЭК и Всемирного банка в части обеспечения устойчивого экономического развития в регионе.
«Сложно переоценить роль Всемирного банка в решении глобальных задач и преодолении вызовов мирового развития, включая такие направления, как финансовая помощь и поддержка проведения структурных реформ в странах, консультации по вопросам повышения конкурентоспособности и социально-экономического развития. Одной из ключевых целей функционирования Евразийского экономического союза также является обеспечение качественного и устойчивого экономического роста государств-членов. Наша задача как наднационального регулирующего органа создавать добавленную стоимость для экономик стран Союза и формировать самые современные юрисдикции и регуляторную среду в этих сферах», – сказал Саркисян.
Председатель Коллегии ЕЭК рассказал о том, что в настоящее время осуществляется переход от этапа создания институциональной основы Союза к разработке документов второго и третьего уровня для полноценного функционирования общего рынка, проведения единых, согласованных, скоординированных политик.
«Усилия наших стран и их координация в рамках Союза позволили преодолеть сложные экономические вызовы 2015-2016 годов. В 2017-2018 годах Комиссия прогнозирует рост деловой активности в государствах-членах и Союзе в целом. Несмотря на сохраняющиеся вызовы развития мировой экономики, на которые Союз готов оперативно реагировать, мы держим курс на реализацию долгосрочных целей, в том числе в рамках сотрудничества с третьими странами, международными организациями и региональными объединениями», – отметил Саркисян.
В свою очередь Сирил Мюлер заявил, что рад встрече с Тиграном Саркисяном в новой роли председателя Коллегии Евразийской экономической комиссии. Он отметил, что сотрудничество с ЕЭК «может умножить положительные результаты работы Всемирного банка с отдельными странами ЕАЭС». Также вице-президент ВБ отметил, что он поддерживает идею институционализации отношений между Всемирным банком и ЕЭК. По его словам, это даст возможность для более эффективной работы сторон по обеспечению экономического роста и структурных преобразований.
«Мы не должны ограничиваться обменом информацией, мы совместно должны наполнить наши отношения большим содержанием», – заявил Мюлер.
Тигран Саркисян также принял участие в деловом обеде с представителями бизнес-сообщества США. Встреча была организована при поддержке Американо-Российского Делового Совета. На ней присутствовали представители руководящих структур «Coca-Cola», «AmGen», «Citigroup» и других компаний. В ходе встречи представители американского бизнеса представили председателю Коллегии ЕЭК информацию об инвестициях в экономики стран Евразийского экономического союза и свои предложения по развития взаимовыгодного сотрудничества.