Արա Աբրահամյան. Հայաստանը՝ փոփոխությունների շեմին[:]
Համակարգային փոփոխությունները տնտեսության ոլորտում, որպես պետական կառավարման օպտիմիզացման անհրաժեշտ պայման
Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ, Եվրասիական գործընկերության միջազգային առաջին համաժողովի կազմակերպիչ Արա Աբրահամյանի հոդվածը՝ հատվածաբար:
Երևանում Եվրասիական գործընկերության միջզգային առաջին համաժողովի անցկացման նախօրեին անհրաժեշտ է շարադրել որոշ դրույթներ, կապված միջոցառման կազմակերպման ու բովանդակության հետ, ինչպես նաև Հայաստանի տնտեսական զարգացման վերաբերյալ:
Ես բազմիցս անդրադարձել եմ մեր Հայաստանում այս համաժողովի անցկացմանը և կազմակերպմանը: Դրա գաղափարը կապված է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) կազմավորման հետ, ինչպես նաև երկրագնդի ամենախոշոր աշխարհամասի տարածքում փոխկապակցված, բազմամակարդակ, լայնածավալ տնտեսական համագործակցության զարգացման միտունմերի հետ: Խոսքն, այս դեպքում վերաբերում է Չինաստանի «Նոր մետաքսի ճանապարհ» հավակնոտ մեգանախագծին, Իրանի տնտեսության վերագործարկմանը, Հնդկաստանի հեռանկարային տնտեսական զարգացմանը, Հարավային Կովկասի վերածմանը կաևորագույն գեոտնտեսական տարածաշրջանային կապուղու կամ արդիական տրանսպորտաէներգետիկ կոմունիկացիաների խաչմերուկի և այլն:
ԵԱՏՄ-ի կազմավորումը հետխորհրդային տարածքում Ռուսաստանի կարևոր մասնակցությամբ իրականացվող ինտեգրացիոն գործընթացների ինստիտուցիոնալացման տրամաբանական շարունակություն կարելի է համարել: Մենք ընդհանուր պատմական և մշակութային անցյալով ենք կապված, մեր տնտեսության արտադրական և բոլոր այլ բաղադրիչների (տրանսպորտային, էներգետիկ, արդյունաբերական, գիտական և այլն) հիմքը խորհրդային համակարգում է ձևավորվել, մեզ միավորում է ռուսաց լեզուն և այլն:
Ժամանակակից աշխարհում անհնար է տնտեսական զարգացմանն ապավինել՝ առանց միջազգային տնտեսական համագործակցության: Ռուսաստանայան տնտեսության պոտենցիալ ու իրական հնարավորությունները, հումքային ռեսուրսները, զարգացող շուկան, ԵԱՏՄ այլ երկրների ազգային տնտեսությունների համապատասխան ցուցանիշների համեմատ ներդրումային հեռանկարներն ավելի սերտ ինտերգրացիայի անհրաժեշտության մասին են վկայում:
Իհարկե, Ռուսաստանի նկատմամբ արևմտյան երկրների պատժամիջոցային պատերազմը չէր կարող չանդրադառնալ նորաստեղծ ԵԱՏՄ-ի սկզբնական հնարավորությունների վրա, այդ թվում Հայաստանի հետ առևտրատնտեսական հարաբերությունների վրա: Կրճատվել է աշխատանքային միգրանտների թիվը, համապատասխանաբար կրճատվել են նաև հայաստանյան տնտեսության  մեջ կատարվող տրանսֆերտները: Կան հարցեր կապված կայուն արժույթով կամ ազգային արժույթով կատարվող փոխհաշվարկների հետ: Շարունակվում են Ռուսաստանից ներկրվող էներգակիրների (հիմնականում՝ գազի) սակագների վերաբերյալ քննարկումները: Կրճատվել են ներդրումային նախագծերը:
Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանի հանդեպ պատժամիջոցները, ռուս-թուրքական ճգնաժամի հայտնի «սեզոնային» շրջանը, այս կամ այն կերպ խթանեցին ԵԱՏՄ երկրների, այդ թվում Հայաստանի և Ռուսաստանի հետ առևտրային համագործակցության հնարավորությունների զարգացումը, հայկական, ղազախական, բելոռուսական և ղրղզական արտադրողների համար ճանապարհ բացեցին դեպի ռուսաստանյան շուկա:
2016-ի գարնանը Ռուսաստանը փորձեց իջեցնել Հայաստանի համար գազի մատակարարման գինը 189-ից 150 դոլար, սակայն Վրաստանով իրականացվող տեղափոխման և հայկական էներգետիկ ընկերությունների սակագնային բարդ համակարգի պատճառով, օգտատերը, այսինքն ՀՀ քաղաքացին, գրեթե չզգաց ռուսական գազի էժանացումը: Ակնհայտ է, որ հենց այս պատճառով է ՀՀ նոր կառավարությունը, ի դեմս վարչապետ Կարեն Կարապետյանի, առաջարկում օպտիմիզացնել էներգետիկ սակագները, իջեցնելով դրանք Հայաստանի կարիքավոր քաղաքացիենրի համար, ոչ թե բյուջեի, այլ տնտեսվարող սուբյեկտների հաշվին:  Այլ խոսքերով ասած՝ կարիքավոր քաղաքացիների համար գազի ու էլեկտրաէներգիայի գնի նվազեցումը ապահովված խավի (խոշոր բիզնեսի) հաշվին կիրականացվի, ինչը կստիպի մենաշնորհային դիրքում գտնվող ընկերություններին օպտիմիզացնել սակագներն ու եկամուտները:
Մեր համաժողովը եվրասիական լայն ինտեգրացիայի համատեքստում էֆեկտիվ միջազգային հարթակի ստեղծում է ենթադրում, որին կմասնակցեն բիզնեսի ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ հայկական սփյուռքի գործարար շրջանակներ, շահագրգիռ երկրների կառավարություններ, գիտնականներ,  արտադրական և հեռահորդակցային նորագույն տեխնոլոգիաներ մշակողներ: Նրանք կքննարկեն ԵԱՏՄ-ի և ընդհանրապես Եվրասիայի տնտեսական զարգացման հետ կապված հարցեր: Այդ թվում՝ ինտեգրացիա և համագործակցություն, պետական, տարածաշրջանային, մայր ցամաքի մասշտաբով ներդրումային նախագծեր, ինստիտուցիոնալ գործընկերության ծրագրերի ձևավորում, ազգային տնտեսությունների հստակեցման և դրանց ապրանքանիշային հնարավորությունների հաշվարկում և այլն:
Այն փաստը, որ մեր համաժողովն անցնում է  Երևանում, իմ կարծիքով, ժողովրդավար Հայաստանի անկախության 25-ամյակի, ինչպես նաև ԵԱՏՄ-ի կայացման կարևոր ձեռքբերում է: Մենք ճիշտ ճանապարհով ենք շարժվում, որի հաջող լինելու համար անհրաժեշտ է տնտեսական ինտեգրացիան կառուցողներին արդյունավետ քննակման հարթակ տրամադրել:
Հայաստանի տնտեսությունը, մի շարք օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառերով   ճգնաժամային վիճակում է գտնվում, որի խորացումը կարող է վտանգել երկրի ինքնավարությունը: Բնականաբար, ամբողջ հայկական աշխարհը պիտի սատարի Հայաստանին և դրա նոր կառավարությանը՝  տնտեսության առողջացմանը, կայունության, հետագա զարգացման և առաջընթացի ապահովմանն ուղղված արմատական փոփոխություններ կատարելու համար:
Գալիք տնտեսական համաժողովի գլխավոր նպատակներից մեկը Հայստանի վարկի բարձրացումն է, ինչը կօգնի գրավել արտասահմանյան ներդրողներին, որոնից առաջիններն, իմ կարծիքով, պիտի հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչները լինեն:
Հայաստանի՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ քաղաքական հարաբերությունների  ճգնաժամի, տրանսպորտային շրջափակման, Ղարաբաղյան սահմանին ռազմական գործողությունների վերսկսման սպառնալիքի պայմաններում, արտաքին ներդրողը ցավոք, այնքան էլ ակտիվ չէ:  Մենք, կառավարության հետ  պետք է ստեղծենք շահավետ պայմաններ, որպեսզի ներդրողը հավատա իր ներդրումների հաջողությանը:
Հայաստանի կառավարությունն այսօր ճիշտ հայտարարություններ է անում հսկիչ մարմինների կողմից փոքր և միջին բիզնեսի կանոնավոր ստուգումների ոչ նպատակահարմար լինելու վերաբերյալ, համարելով, որ ստւոգունմերը պիտի անցկացվեն միայն` ըստ անհրաժեշտության: Իմ կարծիքով, կարևոր է հարկային ստուգումների նվազեցման վերաբերյալ առաջարկը լրացնել այդ բիզնեսների զարգացման խթանման վերաբերյալ իրատեսական որոշումով՝ տրամադրելով պետական օպտիմալ վարկեր: Այս հարցի վերաբերյալ հարկավոր է մշակել ծրագիր՝ Սփյուռքի ներդրումային մասնակցությամբ:
Տարածաշրջանի ոչ համաչափ զարգացած լինելու պատճառով տուժում են և´ փոքր, և´ մեծ պետւոթյունները: Արտաքին կոնֆլիկտի առկայության դեպքում պետությունը պարտավոր է տարածաշրջանային զարգացման արդյունավետ քաղաքականություն վարել, որպեսզի նվազեցնի արտագաղթը: Անհրաժեշտ է նաև տնտեսապես շահավետ և բնակչության համար հետաքրքիր դարձնել սահմանամերձ գոտիները, ունենալ տարածքների տնտեսական զարգացման պարզ ու իրատեսական ծրագիր: Ժամանակակից Հայստանը փոքր երկիր է և´ տարածքով, և´ բնակչությամբ:  Հայերի մեծ մասը Հայաստանից դուրս է բնակվում: Կարևոր է տնտեսական և քաղաքական մեխանիզմներ ունենալ, որոնք հնարավոր կդարձնեն Սփյուռքի պատասխանատու ներթափանցումը պատմական հայրենիքի տնտեսական, քաղաքական և սոցիալական կյանք։
Պետական կառավարման արդյունավետությունը շատ դեպքերում նաև բիզնեսի արդյունավետությունից է կախված: Այդ արդյունավետության ցուցիչներից են ներդրումների չափերը, նոր աշխատատեղերը, հարկերի քանակը, առևտրատնտեսական ցուցանիշների աճը և ՀՆԱ-ն, գործազրկության և աղքատւոթյան նվազումը, սոցիալական ծրագրերի աճը և այլն:
Հարաբերությունների այս համակարգում կառավարությունը կարող է և պարտավոր է կրճատել սեփական ապարատի ծախսերը: Պետք է նվազեցնի  բազմաթիվ օգնականների և խորհրդականների քանակը և ուշադրությունն ու հոգատարությունն ուղղի բիզնեսի զարգացմանը և խթանի ներքին և արտաքին ներդրումների զարգացումը:
Ժամանակն է մոռանալ փոխադարձ վիրավորանքները և միավորվել հանուն տնտեսության ոլորտում համակարգային փոփոխությունների, Հայաստանի զարգացման և հայ ժողովրդի բարօրության: Հայկական Սփյուռքը հատուկ տեղ ունի այս գործընթացում, քանի որ Հայստանի գլխավոր ու ամենահուսալի արտաքին դաշնակիցը հենց Սփյուռքն է:
Մենք մի մասնիկ ենք, բեկորներն ենք հին ու ստեղծագործ քաղաքակրթության, որի անունը Հայ է ու Հայություն:

Ara Abrahamyan. Armenia is on the threshold of change
Eurasiancenter.ru published the article of Ara Abrahamyan. Armenia is on the threshold of change, systemic reforms in Armenia's economy as an indispensable condition for the optimization of public administration.
The article by President of the Union of Armenians of Russia and organizer of the First International Forum of Eurasian Partnership Ara Abrhamyan (fragmentary).
Armenia on the threshold of changes Structural changes in the economy as a necessary condition for the optimization of public administration
On the eve of  the First International Forum of Eurasian Partnership, it is necessary to present a number of provisions related to the content and organization of the event, as well as Armenia's economic development.
I have spoken about the organization and conducting of this forum many times. The idea is associated with the formation of the Eurasian Economic Union (EEU), as well as with the development of interrelated, multi-level, large-scale economic cooperation throughout the globe's largest continent. This is particularly concerned with China's "New Silk Road" mega-project, the economic revival of Iran, long-term economic development of India and transforming the South Caucasus into a major geo-economic regional lynchpin and major energy and transport  crossroads.
The formation of the Eurasian Economic Union can be considered as the institutionalization of the integration processes in the post-Soviet space with the key participation of  Russia . We share common historical and cultural background, all the components of our industrial economy (transport, energy, industrial, scientific, etc.)were formed on the basis of the Soviet system. Besides,  we are united by the Russian language etc.
In the modern world it is impossible to rely on economic development without international economic cooperation. The potential and the huge possibilities of the Russian economy, its natural raw resources,  the emerging market, and the investment prospects as compared to the national economies of the other countries of the Eurasian Economic Union, indicate  the need for closer integration.
Of course, the economic sanctions of Western countries against Russia could not but affect the initial capacity of the newly-formed Eurasian Economic Union and also created certain obstacles, thus affecting the trade and economic relations with Armenia. Along with the reduction of the number of migrant workers, the Armenian transfers were reduced as well, because there are mutual settlements  associated with sustainable or national currencies. The discussions concerning the tariffs of energy (mainly natural gas) imported from Russia are under way. Besides, the number of investment projects has decreased.
However, at the same time, the sanctions against Russia and the Russian-Turkish crisis known as "seasonal conflict", in some way stimulated the development of commercial cooperation opportunities between the countries of the Eurasian Economic Union, including Armenia and Russia  and opened a route for exporting the goods from Armenia, Kazakhstan, Belarus, and Kyrgyzstan  to the Russian market.
In the spring of 2016, Russia made an attempt to lower the rates of gas for Armenia from 189 to 150 dollars, but due to the supply of the gas via Georgia and the complicated tariff system of the Armenian energy companies, the tariffs for consumers, i.e. the citizens of the Republic of Armenia remained almost unchanged. It is obvious that for this reason, the new government, represented by Prime Minister Karen Karapetyan suggests  optimization of energy prices, reducing them for socially vulnerable citizens at the expense of  other economic entities, rather than  at the expense of the budget. In other words, the reduction of gas and electricity tariffs for the needy citizens will take place at the expense of  other consumers (large businesses), which should secure a stimulating effect on  the monopolies thus forcing them to optimize prices and profits.
Our forum is supposed to  provide an effective international platform within the context of  Eurasian broad integration and will bring together business representatives , including represenatives from the business circles of the Armenian Diaspora, from governments of the interested countries, scientists, researchers, industrial and mobile new technology designers. They will discuss issues related to the Eurasian Economic Union and the Eurasian Economic Development, including integration and cooperation issues, state, regional and continental  investment projects, institutional partnership projects, specification and calculation of national economies, their branding opportunities and others.
The fact that our forum is held in Yerevan, in my opinion, is a great achievement in the history of young democratic Armenia on  the occasion of 25th anniversary of the country’s independence, as well as in the formation of the Eurasian Economic Union. We are moving in the right direction, and the further success of the economic integration requires providing a platform for effective communication of its builders.
For a number  of objective and subjective reasons, Armenia's economy is currently in a critical condition and its further deterioration could jeopardize the country's sovereignty. Naturally, the Armenian world should support the country and its  new government, thus ensuring  economic rehabilitation, stability, development and making radical changes aimed at further progress of Armenia.
One of the main goals of the upcoming forum is to raise Armenia's ranking and image, which will help attract foreign investors and, in my opinion, our first investors will be the representatives of the Armenian Diaspora.
Under conditions of the political crisis, when Armenia is in conflicting relations with Turkey and Azerbaijan, with the transport blockade and the permanent  threat of hostile actions in Nagorno-Karabakh,  the   foreign investors, unfortunately, are not very active. Together with the government, we should create favorable conditions for the investors so that they  believe in the success of their investments.
The Government of Armenia currently announces  statements with regard to the inadequacy of regular inspections of small and medium businesses by supervisory bodies, insisting that they should only be held on an as needed basis.  In my view, it is important to make the proposal on reduction of tax audits complete by a realistic decision on the promotion of the development of these businesses by providing them optimal state loans. It is necessary to work out a plan on this issue with the contributive involvement of the Diaspora.
The disproportional development of the region affects both small and large countries. If а country has an external conflict, the state must implement an effective foreign policy for regional development in order to reduce migration. It is also necessary to make the bordering regions economically profitable and interesting places for the population, as well as have a clear and realistic plan for economic development of the territories. Today’s Armenia is a small country, both in territory and population. Most Armenians  live abroad.  It is very important to work out economic and political mechanisms that will enable the Diaspora to penetrate with responsibility into the  economic, political and social life of their historical Motherland.
In many cases, the efficiency of public administration depends on the business efficiency. These efficiency indicators include the size of the investments, new jobs, the number of taxes, growth of economic indicators and GDP , reduction of unemployment and poverty, the increase of social programs and so on.
In this system of relationship, the government can and must reduce the expenses of its own apparatus. It should reduce the number of assistants and advisors and it should focus the attention and efforts on the development of business,  as well as promote the development of domestic and foreign investments.
It is high time to forget the mutual recriminations and unite for the sake of the structural changes in the economy, development of Armenia and the Armenian people. The Armenian Diaspora has a special place in this process, as the Diaspora is the main and the most reliable ally of Armenia.