Մինչ ԵԱՏՄ գործադիր մարմնի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնելը Սարգսյանը  2014 - 2016 թթ. եղել է ԱՄՆ-ում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանը։
Հատկանշական է Համաշխարհային ճգնաժամի տարիներին Հայաստանի համար շատ կարևոր ժամանակաշրջանում Սարգսյանի՝ վարչապետի պաշտոնում հաստատվելը:
2010-2014թթ. վարչապետության տարիներին նա վարել է հակաճգնաժամային քաղաքականություն տնտեսության իրական հատվածի աջակցման, ենթակառուցվածքների ստեղծման ու հասարակական ոլորտի աջակցության միջոցով։ Տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի քաղաքականություն իրականացնելով՝ ստեղծել է էլեկտրոնային կառավարություն, իրականացրել մի շարք կարևոր բարելավումներ կառավարման համակարգում։ Գործարկել է պարտադիր ավտոապահովագրության համակարգը։ Նրա կառավարման օրոք վերացվել է հեռահաղորդակցության ու օդային հաղորդակցության ոլորտների մենաշնորհային իրավիճակը։ Վարել է մերձեցման քաղաքականություն  եվրոպական կառույցների և զուգահեռաբար Եվրասիական տնտեսական միության հետ:
Սարգսյանի գործունեությունը չի սահմանափակվում ԵԱՏՄ գործադիր մարմնի ղեկավարի և ՀՀ վարչապետի պաշտոններն զբաղեցնելով:
1998-2008թթ. իրականացնելով Հայաստանի կենտրոնական բանկի նախագահի լիազորությունները` նա պարտադիր է դարձրել միջազգային հաշվապահական հաշվետվության չափանիշների կիրառումը, հիմնադրել է վճարման միջբանկային համակարգը, ազգային վճարահաշվարկային համակարգը, ֆինանսական համակարգի մեգակառավարիչը, ավանդների հատուցման համակարգը։ Վարել է գնաճի նպատակադրման ռազմավարություն։ Իր ղեկավարման տարիներին մինչև 2000-ականների կեսը բազմաթիվ հետաքննությունների ու քրեական գործերի արդյունքում ֆինանսական համակարգից դուրս են մղվել մի շարք քրեական տարրեր ու դադարեցվել է գումարների անօրինական շարժը։
Համարվում է Հայաստանի բանկային համակարգի հիմնադիրների մեկը։ Հանդիսացել է 1993 թվականին Հայկական դրամի հիմնադիրներից, ինչպես նաև 1995 թվականին Հայաստանի բանկերի միության հիմնադրիներից մեկը։

Tigran Sargsyan is an Armenian political figure who was Prime Minister of Armenia from 2008 to 2014. Previously he was Chairman of the Central Bank of Armenia from 1998 to 2008. After leaving office as Prime Minister, he served as Ambassador to the United States from 2014 to 2016, and he has been Chairman of the board of the Eurasian Economic Commission since 2016.
In 1993 he became chairman of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs and was the youngest head of the chairman in the Parliament. In this position he had a significant contribution to the conduct of Armenian Dram – national currency into circulation. Despite the fact that he was the representative of the opposition in parliament, Sargsyan was appointed as a chairman of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs of the Parliament of Armenia.
From 1995 to 1998 he was the Director of Scientific Researches Institute of Social Reforms.
From 1995 to 1998 he was the Chairman of Armenian Banks Association. Sargsyan occupied the post of Chairman of the Central Bank of Armenia (CBA) from 1998 and was reelected by the Armenian National Assembly as CBA chairman for a second seven-year term on in 2005.
He significantly changed the situation in the banking sector of Armenia. In particular, in that very year the international accounting standards were introduced: Creation of the inter-bank electronic payment system, Establishment of a national payment system, Cleaning up the banking sector from crime, The new licensing system etc.
On October 16, 2015 Summit of Eurasian Economic Commission in Kazakhstan attended by heads of state-members Tigran Sargsyan was presented as next chairman of the Commission to occupy the position on February 1, 2016.