Գործարար, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպան, Ռուսաստանի հայերի մության նախագահ
Ավարտելով Երևանի պետական գյուղատնտեսական ինստիտուտի ընդհանուր տնտեսագիտություն ֆակուլտետը, իր աշխատանքային գործունեությունն Աբրահամյանը սկսել է «Նեյրոն» արդյունաբերական ձեռնարկությունում որպես ինժեներ, հետագայում դառնալով ընկերության գլխավոր կառավարիչ: 1989 թվականին նշանակվելէ ԽՍՀՄ էլեկտրոնային արդյունաբերության նախարարության հաղորդակցությունների վարչության պետի տեղակալ: 1991 թվականից ի վեր «Կոմեքս» ընկերության նախագահն է, իսկ 1993 թվականին հիմնելով «Согласие» («Համաձայնություն») փակ բաժնետիրական ընկերությունը դարձել է նրա նախագահը:
2000 թվականից ի վեր հանդիսանալով «Ռուսաստանի հայերի միություն» հասարակական կազմակերպության նախագահը,Աբրահամյանը մեծապես նպաստել է թե՛ Հայաստանի Հանրապետության և թե՛ Ռուսաստանի Դաշնության մշակութային և տնտեսական կյանքի զարգացմանը: Նա հիմնել է բազմաթիվ ընկերություններ, հիմնադրամներ և նախաձեռնել կարևոր բարեգործական և մարդասիրական ծրագրեր: Աբրահամյանը մասնակցել է տարբեր մարդասիրական նախաձեռնությունների՝աջակցելով դժբախտության մեջ գտնվող բազմաթիվ մարդկանց, մասնավորապես 2005 թ. Նրա անձնական միջամտության և գործուն դիվանագիտական ջանքերի շնորհիվ կալանքից ազատ արձակվեցին Հասարակածային Գվինեայում և Նիգերիայում ձերբակալված հայ օդաչուները և ռուս նավաստիները:
Աբրահամյանը մեծագույն ուշադրություն է դարձնում կրթությանը և նպատակ ունենալով պահպանել հայերենը Ռուսաստանի հայ գաղթօջախներում՝ հատկապես աջակցում է հայերեն լեզվի ուսուցմանը դպրոցահասակ երեխաների շրջանում: 2001 թվականին Երևանում Արա Աբրահամյանի միջոցներով բացվեց «Արշավիր և Պայծառ Աբրահամյաններ» բարեգործական ճաշարանը: Արա Աբրահամյանի ֆինանսական աջակցության շնորհիվ երկու բնակելի շենք՝ 130 բնակարաններով գնվեցին և նվիրաբերվեցին անտուն փախստականներին:

Бизнесмен, президент общественной организации «Союз армян России»
Окончил Ереванский сельскохозяйственный институт по специальности «Экономика». Прошёл путь от инженера до генерального директора производственного объединения «Нейрон», относящегося к электронной промышленности СССР. В 1989 году был назначен заместителем начальника управления Министерства электронной промышленности СССР. С 1991 года генеральный директор компании «КОМЭКС» в г. Москве, являющейся одним из предприятий-смежников Российской государственной корпорации «Электроника». В 1993 году создаёт ЗАО «Согласие» и становится его президентом. В 1994 году он создаёт концерн «Российские защитные технологии».
С 2000 года — президент Общероссийской общественной организации «Союз армян России». В 2003 году избран президентом Международного Союза армянских общественных объединений «Всемирный Армянский Конгресс».
В 2003 году создал Совет предпринимателей «Россия — Аргентина» и является его сопредседателем с российской стороны. Сопредседатель ассоциации «Франко-российский диалог».
Посол Доброй Воли ЮНЕСКО.
Член Комиссии Общественной палаты Российской Федерации по межнациональным отношениям и свободе совести.
Член Попечительского совета Межрегионального общественного фонда «Центр развития межличностных коммуникаций» (председатель правления — Артур Сергеевич Очеретный).
При его личном участии в 2005 году из Экваториальной Гвинеи были освобождены 6 армянских лётчиков, задержанных местными властями. Принял участие и в освобождении в 2006 году задержанных в Нигерии 12 российских моряков.