ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպան, Ռուսաստանի հայերի մության նախագահ, Համաժողովի նախաձեռնող և համակարգող խորհրդի նախագահ
Ավարտելով Երևանի պետական գյուղատնտեսական ինստիտուտի ընդհանուր տնտեսագիտություն ֆակուլտետը, իր աշխատանքային գործունեությունն Աբրահամյանը սկսել է «Նեյրոն» արդյունաբերական ձեռնարկությունում որպես ինժեներ, հետագայում դառնալով ընկերության գլխավոր կառավարիչ: 1989 թվականին նշանակվելէ ԽՍՀՄ էլեկտրոնային արդյունաբերության նախարարության հաղորդակցությունների վարչության պետի տեղակալ: 1991 թվականից ի վեր «Կոմեքս» ընկերության նախագահն է, իսկ 1993 թվականին հիմնելով «Согласие» («Համաձայնություն») փակ բաժնետիրական ընկերությունը դարձել է նրա նախագահը:
2000 թվականից ի վեր հանդիսանալով «Ռուսաստանի հայերի միություն» հասարակական կազմակերպության նախագահը,Աբրահամյանը մեծապես նպաստել է թե՛ Հայաստանի Հանրապետության և թե՛ Ռուսաստանի Դաշնության մշակութային և տնտեսական կյանքի զարգացմանը: Նա հիմնել է բազմաթիվ ընկերություններ, հիմնադրամներ և նախաձեռնել կարևոր բարեգործական և մարդասիրական ծրագրեր: Աբրահամյանը մասնակցել է տարբեր մարդասիրական նախաձեռնությունների՝աջակցելով դժբախտության մեջ գտնվող բազմաթիվ մարդկանց, մասնավորապես 2005 թ. Նրա անձնական միջամտության և գործուն դիվանագիտական ջանքերի շնորհիվ կալանքից ազատ արձակվեցին Հասարակածային Գվինեայում և Նիգերիայում ձերբակալված հայ օդաչուները և ռուս նավաստիները:
Աբրահամյանը մեծագույն ուշադրություն է դարձնում կրթությանը և նպատակ ունենալով պահպանել հայերենը Ռուսաստանի հայ գաղթօջախներում՝ հատկապես աջակցում է հայերեն լեզվի ուսուցմանը դպրոցահասակ երեխաների շրջանում: 2001 թվականին Երևանում Արա Աբրահամյանի միջոցներով բացվեց «Արշավիր և Պայծառ Աբրահամյաններ» բարեգործական ճաշարանը: Արա Աբրահամյանի ֆինանսական աջակցության շնորհիվ երկու բնակելի շենք՝ 130 բնակարաններով գնվեցին և նվիրաբերվեցին անտուն փախստականներին:

Philanthropist, social activist, businessmen, the president of the Union of Armenians in Russia
He started his career path as an engineer in “Neuron” Industrial enterprise growing to the General Manager of the company. In 1989, he was appointed the Deputy Head of the Department at the USSR Ministry of Electronic Industry. He has been the President of “COMEX” since 1991 and the Founder and CEO of “SOGLASIE” JSC since 1993. The latter is one of Russia’s top investing companies now. Ara Abrahamyan has contributed in developing the cultural and economic life both in the Republic of Armenia and Russian Federation. He has established many companies, foundations and initiated remarkable charity and philanthropy programs․ He took part in several humanitarian actions, supporting people in misfortune. Particularly, Armenian pilots and Russian sailors were released from custody in Equatorial Guinea and Nigeria, thanks to personal involvement and active diplomatic efforts demonstrated by Ara Аbrahamyan. Ara Аbrahamyan pays significant attention to education particularly to teaching the Armenian language in the native communities residing in Russia, with the aim to preserve it.
Ara Abrahamyan has hold the position of the President of the Union of Armenians in Russia since 2000 and the President of the World Armenian Congress since 2003. He is also a co-Chairman of Production Councils with South Korea, Brazil, Argentina, France, Nigeria, Libya and the Russian Federation.