Մինչ ԵԱՏՄ գործադիր մարմնի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնելը Սարգսյանը 2014 - 2016 թթ. եղել է ԱՄՆ-ում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանը։
Հատկանշական է Համաշխարհային ճգնաժամի տարիներին Հայաստանի համար շատ կարևոր ժամանակաշրջանում Սարգսյանի՝ վարչապետի պաշտոնում հաստատվելը:
2010-2014թթ. վարչապետության տարիներին նա վարել է հակաճգնաժամային քաղաքականություն տնտեսության իրական հատվածի աջակցման, ենթակառուցվածքների ստեղծման ու հասարակական ոլորտի աջակցության միջոցով։ Տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի քաղաքականություն իրականացնելով՝ ստեղծել է էլեկտրոնային կառավարություն, իրականացրել մի շարք կարևոր բարելավումներ կառավարման համակարգում։ Գործարկել է պարտադիր ավտոապահովագրության համակարգը։ Նրա կառավարման օրոք վերացվել է հեռահաղորդակցության ու օդային հաղորդակցության ոլորտների մենաշնորհային իրավիճակը։ Վարել է մերձեցման քաղաքականություն եվրոպական կառույցների և զուգահեռաբար Եվրասիական տնտեսական միության հետ:
Սարգսյանի գործունեությունը չի սահմանափակվում ԵԱՏՄ գործադիր մարմնի ղեկավարի և ՀՀ վարչապետի պաշտոններն զբաղեցնելով:
1998-2008թթ. իրականացնելով Հայաստանի կենտրոնական բանկի նախագահի լիազորությունները` նա պարտադիր է դարձրել միջազգային հաշվապահական հաշվետվության չափանիշների կիրառումը, հիմնադրել է վճարման միջբանկային համակարգը, ազգային վճարահաշվարկային համակարգը, ֆինանսական համակարգի մեգակառավարիչը, ավանդների հատուցման համակարգը։ Վարել է գնաճի նպատակադրման ռազմավարություն։ Իր ղեկավարման տարիներին մինչև 2000-ականների կեսը բազմաթիվ հետաքննությունների ու քրեական գործերի արդյունքում ֆինանսական համակարգից դուրս են մղվել մի շարք քրեական տարրեր ու դադարեցվել է գումարների անօրինական շարժը։
Համարվումէ Հայաստանի բանկային համակարգի հիմնադիրների մեկը։ Հանդիսացել է 1993 թվականին Հայկական դրամի հիմնադիրներից, ինչպես նաև 1995 թվականին Հայաստանի բանկերի միության հիմնադրիներից մեկը։

До того, как возглавить исполнительный орган ЕАЭС Саргсян был послом республики Армениа в США (2014-2016 гг.).
В период политического кризиса в Армении, последующего после президентских выборов в 2008 году и экономического кризиса в мире Тигран Саргсян возглавил Правительство Армении с 2008 по 2014 годы. На этом посту ввёл антикризисные меры путём прямой поддержки реального сектора экономики, создания инфраструктур и поддержки социальной сферы. Вёл политику диверсификации экономики. Создал электронное правительство. Провёл ряд важных реформ в системах государственного управления. Ввёл обязательное автомобильное страхование. Добился демонополизации телекоммуникационной сферы и сферы воздушного сообщения. Вёл политику сближения с европейскими структурами и параллельной интеграции в Евразийское экономическое сообщество. В апреле 2014 года подал в отставку и был назначен послом Армении в США.
До того на протяжении 10-и лет с 1998 по 2008 годы являлся председателем Центрального Банка Армении. На этом посту ввёл в Армении обязательные международные бухгалтерские стандарты, создал межбанковскую систему денежных переводов, а также национальную платёжную систему. Создал мегарегулятор финансовой системы. Ввёл систему страхования вкладов. Вел политику инфляционного таргетирования. Ему приписывают очищение банковской системы от криминальных элементов и незаконного оборота денежных ресурсов с конца 90-х по середину 2000-ых.
Считается одним из основателей банковской системы Армении. Является одним из основателей армянской валюты - армянского драма в 1993 году. Также является одним из основателей Ассоциации Банков Армении в 1995.