Հոկտեմբերին կքննարկվի ԵԱՏՄ-ի և Չինաստան միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծման հնրավարավորությունը[:]
Եվրասիական տնտեսական միության և Չինաստանի միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծման բանակացությունների առաջին փուլը կկայանա 2016 թ. հոկտեմբերի կեսերին Մոսկվայում: Այդ մասին հաղորդում է ТАСС-ը՝ հղում անելով Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի իր աղբյուրին:
Ավելի վաղ ՌԴ առաջին փոխվարչապետ Իգոր Շուվալովը հայտնել էր, որ Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը նոյեմբերի 7-8-ին Սանկտ Պետերբուրգում կընդունի Չինաստանի կառավարության ղեկավար Լի Կեցյանին: Հանդիմպան առանցքային հարցերից մեկը վերաբերելու է եվրասիական տնտեսական մեծ գործընկերության համաձայնագրի նախապատրաստությունը, որի մեջ կարող են մտնել ԵԱՏՄ երկրները, Հնդկաստանը, Չինաստանը, Պակիստանը և այն երկրները, որոնք կցանկանան միանալ:

Первый раунд переговоров по ЗСТ между ЕАЭС и Китаем состоится в октябре
Первый раунд переговоров о создании Зоны свободной торговли между Евразийским экономическим союзом и Китаем состоится в середине октября 2016 года в Москве.
Как передает «ТАСС», ранее первый вице-премьер России Игорь Шувалов сообщил, что премьер-министр России Дмитрий Медведев и премьер Госсовета Китая Ли Кэцян встретятся 7-8 ноября в Санкт-Петербурге. Одним из вопросов повестки дня станет подготовка соглашения о создании большого евразийского экономического партнерства, в которое могут войти страны ЕАЭС, Индия, Китай, Пакистан и другие страны, которые захотят присоединиться.