Ղրղզստանի գլխավոր խնդիրներից մեկը կրթությունն է[:]
Ղրղզստանի նախագահը կարծում է, որ երկրի գլխավոր և կարևորագույն խնդիրներից մեկը, որը ծառացած է պետության առջև, երեխաների կրթության որակի և հեղինակության բարելավումն է: Այդ մասին Ալմազբեկ Աթամբաևը հայտարարել է կրթության ոլորտի աշխատողների տոնի առթիվ հանրապետության ուսուցիչներին ուղղված իր ուղերձում:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ հանրապետության կրթական համակարգի գլխավոր խնդիրը դպրոցական և բարձրագույն կրթության որակի բարձրացումն է:
Նա խոսք է տվել, որ պետությունը ջանքեր կգործադրի, որպեսզի ապահովի ուսուցիչների և դասախոսների համար արժանավայել պայմաններ:
Վեց միլիոն բնակչություն ունեցող Ղրղզստանում  ավելի քանի 2000 դպրոց կա, որոնց մեծ մասը հեռավոր գյուղերում են: Նախկինում երկրի իշխանությունները նշել են, որ մզկիթների և մեդրեսեների (մահմեդական հոգևոր կրթարաններ) թիվը երկրում գերազանցել է պետական դպրոցների և բուհերի թվին:

Президент Киргизии назвал одну из главнейших задач государства
Президент Киргизии считает, что улучшение качества и престижа образования детей является одной из главнейших задач, стоящих перед государством. Об этом, как передает «РИА Новости», заявил Алмазбек Атамбаев в своем обращении к учителям республики по случаю празднования дня работника образования.
Глава государства подчеркнул, что рост качества школьного и высшего образования является главной задачей системы образования республики.
Он пообещал, что государство и впредь будет прилагать все усилия, чтобы обеспечить достойные условия для учителей и преподавателей.
В шестимиллионной Киргизии насчитывается более двух тысяч школ, многие из которых находятся в отдаленных селах труднодоступных горных районов. Ранее власти Киргизии отмечали, что количество мечетей и медресе (религиозные школы, обучающие законам ислама) в республике превысило количество государственных школ и вузов.