ԵԱՏՄ անդամ պետություններ. Մակրոտնտեսական էֆեկտներ[:]
Երևանում հոկտեմբերի 13-16-ը կայանալիք Եվրասիական գործընկերության միջազգային առաջին համաժողովի բացմանն ընդառաջ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը տեղեկանք է տրամադրել ԵԱՏՄ անդամ պետություններին մակրոտնտեսական էֆեկտների վերաբերյալ:
ԵԱՏՄ անդամ պետություններ. Մակրոտնտեսական էֆեկտներ
Խոսելով ԵԱՏՄ երկրների վրա մակրոտնտեսական էֆեկտների մասին հարկ է նշել, որ ինտեգրման գործուն փուլը մեկնարկել է 2010 թվականին՝ Բելառուսի, Ղազախստանի և Ռուսաստանի միջև Մաքսային միության ստեղծման պահից սկսած: Երկրների միջև մաքսային սահմանների վերացումը, մաքսային օրենքների միասնականացումը, այդ թվում՝ Միասնական մաքսային սակագնի սահմանումը և Մաքսային միության մաքսային օրենսգրքի ընդունումը բերեցին ծառայությունների և ապրանքների փոխադարձ հոսքերի կտրուկ աճի, ինչպես նաև ներդրումների փոխանակմանը և հարաբերությունների ակտիվացմանը` արտադրական ոլորտում: Բացի այդ, տնտեսական աճին նպաստել են նաև արտաքին գործոններ: Դրանք են՝ համաշխարհային տնտեսության հետճգնաժամային վերականգնման ավարտը, հումքային ապրանքների գնային աճը, երկարաժամկետ ֆինանսավորման մատչելիությունը:
Որակական փոփոխություններին նպաստեցին նաև ինտեգրման խորացումը և միասնական տնտեսական տարաքծը, իսկ հետագայում՝ Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորումը, որին 2015-ին միացան Հայաստանի և Ղրղզստանի հանրապետությունները:
Միության ընդհանուր շուկայի ստեղծման ճանապարհին պատնեշների հետևողական հաղթահարումը խթանեց արտադրական համագործակցության զարգացումը և փոխադարձ առևտրի կառուցվածքի դիվերսիֆիկացիան:
Չնայած, փոխադարձ ապրանքաշրջանառության մեջ հումքային ապրանքների քանակային գերակայությանը, աճեց անդամ երկրների բարձր ավելացված արժեքով արտադրական ապրանքների պահանջարկը: Բացի այդ, առևտրային շրջանառության մեջ աճեց նաև ծառայությունների չափաբաժինը (11% 2010-ին, 13,9% 2015-ին), ինչը թույլ է տալիս խոսել ծառայությունների ոլորտի զարգացման մասին: Ընդ որում, անդրադառնալով Հայաստանին, կարելի է ասել, որ ազգային արտադրողների համար ոչ միայն գործընկեր երկրների շուկան ավելի հասանելի դարձավ, այլև բարելավվեց արտադրողների և իրացմամբ զբաղվող ընկերությունների համագործակցությունը, աշխուժացան երկարատև, հեռանկարային համագործակցության վերաբերյալ բանակցությունները: Այժմ արդեն տեսանելի է դեպի ԵԱՏՄ երկրներ հայկական ապրանքների արտահանման աճը:
Ընդհանուր առմամբ, տեղի է ունեցել Միության անդամակից երկրների տնտեսական զարգացման հավասարեցում՝ չնայած տնտեսության մասշտաբների տարբերությանը: Մեկ շնչի հաշվով ՀՆԱ-ի տարբերությունը 2010 թ. դրությամբ 11,6 անգամից նվազել է մինչև 9,1 (2015-ի դրությամբ): Անդամակից երկրները մոտեցել են նաև աշխատավարձերի մակարդակով, աշխատանքի արդյունավետությամբ, գիտական կադրերի ապահովվածությամբ և գործազրկության ցուցանիշներով:
Միության մակրոտնտեսական ցուցանիշների դինամիկան 2010-2014 թթ. տարածաշրջանային մի շարք ավելի «հասուն» միավորումների արդյունքերից դրական է եղել: Այսպես, Միթույունում մեկ շնչի հաշվով ՀՆԱ-ի աճը համաշխարհային դինամիկայից բարձր է եղել, ինչպես նաև գերազանցել է տարածաշրջանային կազմակերպությունների՝ ԵՄ-ի, Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության, Տրանսխաղաղօվկիանոսյան գործընկերության, Հարավային Ամերիկայի երկրների ընդհանուր շուկայի (Mercosur) ցուցանիշները:
Գործազրկության մակարդակը Միության ներսում 2015-ի տվյալների համաձայն 5,7% է եղել, ինչն ավելի լավ է, քան ԵՄ-ում (9%) և համատեղելի է ԱՄՆ-ի ցուցանիշի հետ (5%):
2015-2016 թթ. արտաքին գործոնները բացասական ազդեցություն ունեցան մեր երկրների կայունության վրա: Առաջին հերթին ածխաջրածինների գների անկումն էր համաշխարհային շուկայում, այն դեպքում, երբ ածխաջրածինները Միությունից արտահանվող ապրանքների զգալի մասն են կազմում (2015թ տվյալների համաձայն մոտ 50%): Արդյունքում տեղի ունեցավ ազգային արժույթների դևալվացիա: Հետևաբար, եթե 2014-ին կարելի էր ԵԱՏՄ-ի ՀՆԱ-ի աճ գրանցել, ապա 2015 թվականին ցուցանիշները փոքր-ինչ հետ են ընկնում զարգացման համաշխարհային տեմպից:
ԵԱՏՄ երկրների նախաձեռնած քայլերը և գործողությունների համակարգումը Միության ներսում թույլ են տալիս փաստել, որ հաջողվել է բավականին արագ հաղթահարել ցնցումները:
Ներկայումս իրավիճակը կայունացել է, և 2017-2018 թթ. Միության անդամ երկրներում գործարար ակտիվության և ՀՆԱ տեմպի աճ է ակնկալվում:
Մեր երկրների զարգացման իրենց գնահատականներն են վերանայում նաև միջազգային գործակալությունները: Օրինակ՝ 2016- ի սեպտեմբերին «Standard&Poor’s» միջազգային վարկանիշային կազմակերպությունը Ռուսաստանի վերաբերյալ կանխատեսումը փոխել է բացասականից` կայունի: Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպությունը կանխատեսում է վերականգնում, իսկ «Moody's» գործակալությունը՝ ռուսական տնտեսության աճ` արդեն 2017 թ.:
Կարևոր է նշել, որ տնտեսական պայմանների փոփոխություններին արագ արձագանքելու անհրաժեշտությունը և արտաքին մարտահրավերները չեն խաթարել ինտեգրման ծրագրավորված զարգացումը, Միության օգտին ուղղված երկարաժամկետ նպատակների և հավակնոտ նախագծերի իրականացումը: Արտաքին ցնցումներից և փոխադարձ ազդեցության բացասական էֆեկտներից խուսափելու համար անդամակից երկրները քննարկում են ինտեգրման խորացմանն ուղղված համաձայնեցված մակրոտնտեսական քաղաքականության վարման և արժութաֆինանսական ոլորտի համակարգման հնարավորությունները:
Ընդ որում՝ Միության երկրները չեն կենտրոնացել միայն ներքին խնդիրների լուծման վրա, այլ ակտիվորեն համագործակցել են համաշխարհային կառույցների, երրորդ երկրների, միջազգային կազմակերպությունների հետ: Համագործակցության ներքին աշխատանքներն ուշադրության կենտրոնում պահելով հանդերձ, ավելի ու ավելի մեծ ուշադրություն է հատկացվում հատևյալ հարցին. ինչպե՞ս պիտի պատասխանի Եվրասիական տնտեսական միությունը համաշխարհային զարգացման մարտահրավերներին հինգ, տասը, քսան տարի անց, հաշվի առնելով, որ դրանց բովանդակությունն ու կառուցվածքը վերջերս նույնքան արագ են փոփոխվում, որքան մակրոտնտեսական պայմանները:

Макроэкономические эффекты для государств Евразийского экономического союза
В преддверии открытия Первого Международного Форума Евразийского Партнерства в Ереване Евразийская Экономическая Комиссия предоставила справку о макроэкономических эффектах для государств Евразийского экономического союза.
Говоря о макроэкономическом эффекте для государств Евразийского экономического союза, необходимо отметить, что активный период интеграции начался с 2010 года с момента образования Таможенного союза между Беларусью, Казахстаном и Россией. Отмена таможенных границ между странами, унификация таможенного законодательства, включая принятие Единого таможенного тарифа и Таможенного кодекса Таможенного союза, привели к взрывному росту взаимных потоков товаров и услуг, обмену инвестициями, налаживанию активных контактов в производственной сфере. Кроме того, экономическому росту способствовали внешние факторы: завершение посткризисного восстановления мировой экономики, рост цен на сырьевые товары, доступность долгосрочного финансирования.
Углубление интеграции и образование Единого экономического пространства и в дальнейшем Евразийского экономического союза, к которому присоединились в 2015 году Республика Армения и Киргизская Республика, способствовало также качественным изменениям. Последовательное снятие барьеров для формирования общего рынка Союза придало новый импульс развитию производственной кооперации и диверсификации структуры взаимной торговли. Несмотря на количественное преобладание сырьевых товаров во взаимном товарообороте, увеличился спрос на промышленную продукцию государств-членов с высокой добавленной стоимостью. Кроме того, возросла доля услуг в торговом обороте (11% в 2010 году против 13,9% в 2015 году), что позволяет нам говорить о развитии сервисной экономики. При этом, если говорить про Армению, то для национальных производителей рынок стран-партнеров не только стал доступнее, но и улучшается взаимодействие между производителями и компаниями в сфере сбыта, более активно обсуждаются вопросы долгосрочного сотрудничества, на перспективу. Сейчас можно наблюдать рост экспорта армянских товаров в Евразийский экономический союз.
В целом произошло выравнивание уровня экономического развития между государствами Союза, несмотря на различия в масштабах экономики. Разрыв в уровне ВВП на душу населения сократился с 11,6 раз в 2010 году до 9,1 раз в 2015 году. Также произошло сближение между государствами-членами по уровню оплаты труда; по производительности труда; по обеспеченности научными кадрами, по показателям безработицы.
Динамика макроэкономических показателей стран Союза в 2010-2014 гг. была лучше многих более «зрелых» региональных объединений. Так, прирост ВВП Союза был выше общемировой динамики, а также динамики других региональных организаций: ЕС, ОЭСР, Транстихоокеанского партнерства, МЕРКОСУР.
Уровень безработицы по Союзу по итогам 2015 года составил 5,7%, что лучше показателя ЕС-28 (9%) и сопоставимо с показателем США (5%).
В 2015-2016 гг. внешние факторы оказали негативное влияние на устойчивость наших стран. Прежде всего, это падение мировых цен на углеводороды, которые занимают существенную долю (около 50% по данным 2015 года) в экспорте товаров стран Союза, и как следствие девальвация национальных валют. В результате, если в 2014 году можно было фиксировать опережающий рост ВВП ЕАЭС, то по результатам 2015 года есть небольшое отставание от мировых темпов развития.
Меры, которые предприняли страны Евразийского экономического союза и координация их действий в рамках Союза, позволяют констатировать, что шоки довольно быстро удалось преодолеть. На текущий момент ситуация стабилизировалась, и в 2017-2018 годах ожидается рост деловой активности и положительные темпы роста ВВП государств Союза. Международные агентства также пересматривают свои оценки развития наших стран. Например, в сентябре 2016 года S&P изменил прогноз России с негативного на стабильный. Организация экономического сотрудничества и развития прогнозирует восстановление, рейтинговое агентство Moody's – рост российской экономики уже в 2017 году.
Важно отметить, что необходимость оперативно реагировать на изменение экономических условий и внешние вызовы не повлияли на работу по планомерному развитию интеграции, реализации долгосрочных целей и амбициозных экономических проектов в интересах стран Союза. Для предотвращения внешних шоков и устранения негативных эффектов взаимного влияния государства-члены обсуждают вопросы углубления интеграции путем проведения согласованной макроэкономической политики и координации в валютно-финансовой сфере. При этом страны Союза не только не замкнулись на решении внутренних вопросов, а наоборот, активно сотрудничали с мировым сообществом, третьими странами, международными организациями.
Без ущерба для работы по внутреннему контуру сотрудничества, все больше внимания уделяется поиску ответа на вопрос, как Евразийский экономический союз через пять, десять, двадцать лет будет отвечать на мировые вызовы развития, содержание и архитектура которых меняются в последнее время так же стремительно, как и макроэкономические условия.