Մեծ Բրիտանիայի գազի պաշարները թագավորությանը կբավականացնեն ընդամենը երկու օր․ Daily Mail
Մեծ Բրիտանիայի գազապահեստարաններում բնական գազի պաշարները հասել են օրհասական մակարդակի. մնացած ծավալը կբավարարի ընդամենը երկու օրվա սպառման համար։ The Daily Mail-ի հաղորդմամբ՝ սա էներգետիկ ճգնաժամի լուրջ մտահոգություններ է առաջացրել, ինչը պայմանավորված է Մերձավոր Արևելքում աշխարհի խոշորագույն գազային համալիրի աշխատանքի դադարեցմամբ և Հորմուզի նեղուցի փակմամբ։
National Gas-ի տվյալների համաձայն՝ Թագավորության գազի պաշարները 2025 թվականի 18 հազար ԳՎտ/ժ-ից կտրուկ նվազել են՝ հասնելով 6 700 ԳՎտ/ժ-ի։ Այս ծավալը բավարար է ընդամենը 1,5 օրվա պահանջարկը ծածկելու համար։ Նույնքան պաշար էլ առկա է հեղուկացված բնական գազի (ՀԲԳ/LNG) տեսքով։
Ի տարբերություն Մեծ Բրիտանիայի՝ Եվրոպան շատ ավելի պատրաստված է մատակարարման նմանատիպ տատանումներին։ Եվրոպական պահեստարաններում առկա պաշարները կբավարարեն մի քանի շաբաթ, նշում է գործակալությունը։
Թրեյդերներն օգտվում են Մեծ Բրիտանիայում ստեղծված իրավիճակից և գազի համար ավելի բարձր գներ սահմանում՝ գիտակցելով, որ երկիրն այլընտրանք չունի։ Ինչպես հստակեցնում է Daily Mail-ը, այժմ Մեծ Բրիտանիան գազի դիմաց վճարում է Եվրոպայում ամենաբարձր մեծածախ գինը։
«Բրիտանական գազային հաբում գներն այժմ ավելի բարձր են, քան հոլանդական TTF-ում (եվրոպական գլխավոր հաբը)՝ ներառյալ մինչև մայիսի վերջն ընկած ողջ ժամանակահատվածը։ Մինչ այս շաբաթ Մեծ Բրիտանիայում գազն ավելի էժան էր, քան Եվրամիությունում», — նշել է Argus Media պարբերականի գազի գնագոյացման բաժնի ղեկավար Նատալյա Ֆիլդինգը։
Ըստ նրա՝ սա մասամբ պայմանավորված է այն փաստով, որ Մեծ Բրիտանիայի սուղ պաշարները երկիրն ավելի «խոցելի են դարձնում գնային կտրուկ տատանումների նկատմամբ»։
National Gas-ի տվյալները փաստում են, որ անցած ուրբաթ գազապահեստարանները լցված են եղել իրենց նախկին հզորության ընդամենը 18%-ի չափով, իսկ հեղուկացված բնական գազի (ՀԲԳ) պահեստարանները՝ կիսով չափ։ Ընկերության ներկայացուցչի խոսքով՝ Մեծ Բրիտանիան գազի հիմնական մասը ստանում է Նորվեգիայից և Հյուսիսային ծովում սեփական արդյունահանման հաշվին։
Իրավիճակը սրվել է փետրվարի 28-ին ԱՄՆ-ի և Իսրայելի գործողության մեկնարկից հետո։ Իրանի կողմից հնարավոր պատասխան հարվածների և ոչնչացման վտանգի պատճառով նավթի և բնական գազի տեղափոխմամբ զբաղվող նավերը հայտնվել են թիրախում։

Daily Mail: запасов газа Великобритании хватит Королевству всего на два дня
Согласно данным National Gas, запасы газа в Королевстве сократились с 18 тыс. ГВт·ч в 2025 году до 6 700 ГВт·ч, чего хватит всего на 1,5 дня спроса. Аналогичное количество хранится в виде сжиженного природного газа (СПГ).
Европа гораздо лучше подготовлена к колебаниям поставок, имея запасы газа на несколько недель, пишет агентство.
Трейдеры пользуются ситуацией в Великобритании и устанавливают для нее более высокую цену на газ, зная, что у нее нет другого выбора. Сейчас Великобритания платит самую высокую оптовую цену на газ в Европе, уточняет Daily Mail.
«Цена на британском газовом хабе сейчас выше голландского TTF [основного европейского газового хаба] на весь период с настоящего момента до конца мая. До этой недели цена в Великобритании была ниже, чем в ЕС», — заявила руководитель отдела ценообразования на газ в издательстве Argus Media Наталия Филдинг.
Она сказала, что это отчасти связано с тем, что скудные запасы газа в Великобритании делают страну «более уязвимой к скачкам цен».
Данные National Gas показали, что в пятницу газохранилища были заполнены на 18% от своей прежней емкости, в то время как хранилища СПГ были заполнены чуть более чем наполовину. Представитель National Gas сообщил, что Великобритания получает большую часть своего газа из Норвегии и из собственной добычи в Северном море.
С началом операции США и Израиля 28 февраля суда, задействованные в торговле нефтью и сжиженным природным газом, оказались под угрозой уничтожения из-за возможных ударов со стороны Ирана.