ԱՄՆ Սենատն իր աշխատակիցներին թույլատրել է արհեստական բանականության գործիքներ օգտագործել իրենց աշխատանքում․ NYT
2026-03-11 14:26
ԱՄՆ Սենատի աշխատակազմի աշխատակիցներին թույլատրվել է արհեստական բանականության (ԱԲ) վրա հիմնված մի քանի չատ-բոտեր օգտագործել՝ տեղեկատվության որոնման և փաստաթղթերի հետ աշխատելու համար։ Այս մասին հայտնել է The New York Times (NYT) պարբերականը՝ հղում անելով օրենսդիր մարմնի ներքին կարգադրությանը։
Ըստ հրապարակման՝ աշխատակիցներին պաշտոնապես թույլատրվել է օգտագործել Microsoft-ի Copilot, OpenAI-ի ChatGPT և Google-ի Gemini գործիքները։ «[Copilot-ը] կարող է օգնել Սենատի առօրյա աշխատանքներում, ներառյալ փաստաթղթերի կազմումն ու խմբագրումը, տվյալների ամփոփումը, ելույթների թեզերի և ճեպազրույցների նյութերի պատրաստումը, ինչպես նաև տեղեկատվության որոնումն ու վերլուծությունը», — նշված է փաստաթղթում։
Սենատում հավաստիացրել են, որ Copilot ներբեռնվող տվյալները մնում են «կառավարության համար նախատեսված Microsoft 365 պաշտպանված հարթակում»։ Միևնույն ժամանակ չի հստակեցվում, թե ինչպես են մշակում և ուր են տեղեկատվություն ուղարկում մյուս թույլատրված չատ-բոտերը, և ինչպես են դրանց հետ աշխատում գաղտնի տվյալների հասանելիություն ունեցող աշխատակիցները։
Ըստ պարբերականի տեղեկությունների՝ նմանատիպ թույլտվություն են ստացել նաև Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի որոշ աշխատակիցներ։ Որոշ պաշտոնյաների օգնականների թույլատրվել է օգտագործել Copilot, Gemini, ChatGPT, ինչպես նաև Anthropic ընկերության Claude գործիքը։

NYT: Сенат США разрешил сотрудникам аппарата использовать ИИ в работе
Сотрудникам аппарата Сената США разрешили использовать несколько чат-ботов на базе искусственного интеллекта (ИИ) для поиска информации и работы с документами. Об этом сообщила газета The New York Times (NYT) со ссылкой на внутреннее распоряжение законодательного органа.
По информации издания, сотрудникам официально разрешили использовать инструмент Copilot от компании Microsoft, ChatGPT от OpenAI и Gemini от Google. « [Copilot] может помочь с рутинной работой в Сенате, включая составление и редактирование документов, обобщение данных, подготовку тезисов для выступлений и материалов для брифингов, поиск и анализ информации», - говорится в документе.
В Сенате заверили, что данные, которые вносят в Copilot, остаются «на защищенной платформе Microsoft 365 для правительства». При этом не уточняется, как обрабатывают и куда отправляют информацию другие разрешенные чат-боты, а также как с ними работают сотрудники, имеющие доступ к засекреченным данным.
По информации газеты, похожее разрешение получили также и некоторые сотрудники Палаты представителей Конгресса. Помощникам некоторых чиновников позволили использовать Copilot, Gemini, ChatGPT и инструмент Claude от компании Anthropic.