Ուինսթոն Չերչիլի պատկերը կանհետանա բրիտանական թղթադրամներից
Անգլիայի բանկը նոր ֆունտ ստեռլինգ թղթադրամների վրա կներկայացնի բրիտանական վայրի բնիկ կենդանիներին՝ փոխարինելով այնպիսի պատմական դեմքերի, ինչպիսիք են Ուինսթոն Չերչիլը և Ջեյն Օսթինը։
Ըստ աղբյուրների՝ որոշումը կայացվել է հանրային հարցման արդյունքում. հարցվածների մեծամասնությունը բնությունն է ընտրել որպես թղթադրամների իրենց նախընտրելի թեմա, մինչդեռ պատմական դեմքերը զբաղեցրել են երրորդ տեղը։
Այս փոփոխությունը կարող է հակասություններ առաջացնել. որոշ քաղաքական գործիչներ քննադատել են թղթադրամներից ազգային խորհրդանիշների հեռացումը։ Միևնույն ժամանակ, Անգլիայի բանկը հայտարարել է, որ ձգտում է ընտրել այնպիսի պատկերներ, որոնք խորհրդանշում են Մեծ Բրիտանիան և չեն առաջացնում բաժանումներ հասարակության մեջ։
The News-ը հաղորդում է, որ հայտնի սիգար սիրող ռազմական առաջնորդը նոր ֆունտ ստեռլինգ թղթադրամների վրա փոխարինվում է այնպիսի կենդանիներով, ինչպիսիք են ոզնիները և գորշուկները։

Изображение Уинстона Черчилля исчезнет с британских банкнот
Банк Англии на новых фунтовых банкнотах покажет диких животных, обитающих в Великобритании, вместо исторических личностей, таких как Уинстон Черчилль и Джейн Остин.
По данным источников, решение было принято после общественного опроса: большинство респондентов выбрали природу как предпочтительную тему для банкнот, в то время как исторические личности оказались лишь на третьем месте.
Это изменение может вызвать споры: некоторые политики критиковали исключение национальных символов с банкнот. В то же время Банк Англии заявил, что стремится выбрать изображения, которые символизируют Великобританию и не вызывают раскола в обществе.
Так, известный военный лидер, любивший сигары, уступает место таким животным, как ежи и барсуки, на новых банкнотах фунта стерлингов, пишет The News.