Իտալիան 40 տարի անց կարող է վերադառնալ միջուկային էներգիային
Ջորջի Մելոնիի կառավարությունը մշակում է միջուկային էներգիայի վերականգնման ծրագիր, որից երկիրը հրաժարվել էր գրեթե 40 տարի առաջ, երբ փակվել էր նրա վերջին ռեակտորը, հաղորդում է Bloomberg-ը։
Վարչապետի թիմը խորհրդակցում է փորձագետների հետ և քննարկում միջուկային էներգիայի արտադրությունը վերսկսելու ուղիները, Bloomberg-ին հայտնել են աղբյուրները։ ԸստDW-ի՝ իտալացի պաշտոնյաներն այցելել են Կանադա, զրուցել ֆրանսիացի պաշտոնյաների հետ և քննարկել Հարավային Կորեայի և Միացյալ Նահանգների հետ համագործակցության տարբերակները։
Գործակալությունը նշում է, որ Մելոնին խոստացել է օգնել էներգակիրների գներից տուժող իտալական ընկերություններին, հաշվի առնելով, որ սակագները Եվրոպայում ամենաբարձրերից են, իսկ միջուկային էլեկտրակայանները կարող են լուծում լինել։
Իտալիան պետք է վերսկսի իր միջուկային էներգիայի զարգացման ծրագիրը « հնարավորինս շուտ»,- վերջերս հայտարարել է Իտալիայի էներգետիկայի նախարար Ջիլբերտո Պիչետտո Ֆրատինը։
Միևնույն ժամանակ, Իտալիան արդեն երկու անգամ մեծամասնությամբ քվեարկել է միջուկային էներգիայի արգելքի օգտին։ Իշխանությունները հատկապես մտահոգված են բնակիչների հնարավոր դիմադրությամբ։ Անվտանգ վայր գտնելը նույնպես դժվար է, քանի որ Իտալիայում երկրաշարժերը հաճախակի երևույթ են։

Италия спустя 40 лет может вернуться к ядерной энергетике
Правительство Джорджи Мелони разрабатывает план по возрождению ядерной энергетики, от которой страна отказалась почти 40 лет назад, когда был закрыт последний реактор, пишет Bloomberg.
Команда премьер-министра консультируется с экспертами и обсуждает, как возобновить производство атомной энергии, сообщают источники агентства. Так, итальянские чиновники посетили Канаду, поговорили с французскими чиновниками, а также обсуждали варианты сотрудничества в этой сфере с Южной Кореей и США, передает DW.
Мелони обещала помочь итальянским компаниям, страдающим от цен на энергоносители, которые в Италии одни из самых высоких в Европе, и АЭС могли бы стать решением, отмечает агентство.
Италия должна возобновить свою программу развития атомной энергетики «как можно скорее», заявил на днях министр энергетики Италии Джильберто Пикетто Фратин.
При этом в Италии уже дважды подавляющим большинством голосов поддерживали запрет атомной энергетики. Власти обеспокоены, в частности, потенциальным сопротивлением жителей. Непросто и найти безопасное место, ведь в Италии часто происходят землетрясения.