ԱՄՆ-ն թույլատրել է ռուսական նավթակիր լցանավին մուտք գործել Կուբա
ԱՄՆ առափնյա պահպանությունը թույլ կտա հում նավթով բեռնված ռուսական տանկերին անարգել անցնել Կուբա՝ չնայած կղզու նկատմամբ ամերիկյան փաստացի վառելիքային շրջափակմանը։ Այս մասին հայտնել է The New York Times թերթը՝ հղում անելով ամերիկացի իրազեկ պաշտոնյային։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ առափնյա պահպանությունը երկու պարեկային նավակ ունի տարածաշրջանում, որոնք կարող էին փորձել կանգնեցնել ռուսական լցանավը, սակայն նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը որևէ միջոց ձեռնարկելու հրաման չի տվել։
Ինչպես հայտնում է պարբերականը, 730 հազար բարել նավթ տեղափոխող տանկերը հենց այս երկուշաբթի կարող է հասնել Մատանսաս նավահանգիստ։ Սա կղզու համար էներգիայի կենսական աղբյուր կլինի՝ վերջ դնելով ԱՄՆ-ի կողմից ամիսներ շարունակվող նավթային շրջափակմանը։
Ամերիկացի վերլուծաբանների կարծիքով՝ ռուսական նավի ժամանումը կփոխի Կուբայում սրվող ճգնաժամի ընթացքը և մի քանի շաբաթվա վառելիքի պաշար կապաովի կղզուն։
Ինչպես նշում է պարբերականը, սա նաև թույլ կտա փոքր-ինչ թուլացնել Կուբայի կառավարության վրա գործադրվող ճնշումը։ Կուբան այսօր կանգնած է տնտեսական փլուզման եզրին և Վաշինգտոնի կողմից աճող սպառնալիքների առաջ։ Բացի այդ, սա ցույց կտա, որ գոնե այս պահին կղզին դեռ կարող է հույսը դնել իր հին դաշնակցի՝ Ռուսաստանի վրա։

США позволили российскому нефтяному танкеру пройти на Кубу
Береговая охрана США позволит российскому танкеру с сырой нефтью беспрепятственно пройти на Кубу, несмотря на фактическую американскую топливную блокаду острова, сообщила газета The New York Times, ссылаясь на информированного американского чиновника.
По его словам, береговая охрана США располагает двумя патрульными катерами в регионе, которые могли бы попытаться перехватить российский танкер, однако администрация президента Дональда Трампа не отдавала приказа о принятии каких-либо мер.
Как указывает газета, танкер, перевозящий 730 тыс. баррелей нефти, может достичь порта назначения Матансас уже в понедельник, обеспечив остров жизненно важным источником энергии после нескольких месяцев фактической нефтяной блокады со стороны США.
Американские аналитики считают, что прибытие российского судна изменит траекторию быстро обостряющегося кризиса на Кубе, обеспечив островное государство топливом как минимум на несколько недель, отмечает издание.
При этом подчеркивается, что это также снизит давление на кубинское правительство, столкнувшееся с надвигающимся экономическим коллапсом и эскалацией угроз со стороны Вашингтона, и покажет, что, по крайней мере на данный момент, остров все еще может рассчитывать на своего давнего союзника Россию.