Թուրքիան, Եգիպտոսը և Սաուդյան Արաբիան ցանկանում են նավթային կոնսորցիում ստեղծել. Reuters
Մերձավոր Արևելքի և Հարավային Ասիայի մի շարք երկրներ, մարտի 29-ին Իսլամաբադում կայանալիք ԱԳ նախարարների հանդիպմանն ընդառաջ, Վաշինգտոնին առաջարկներ են ներկայացրել Հորմուզի նեղուցի աշխատանքը վերսկսելու վերաբերյալ։ Այս մասին հայտնել է Reuters գործակալությունը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Ըստ ստացված տեղեկությունների՝ մարտի 29-ին փոխանցված առաջարկները ներառում են նեղուցով վճարովի անցման համակարգի ներդրում (Սուեզի ջրանցքի օրինակով)։
Reuters-ի աղբյուրները նաև հայտնել են, որ Թուրքիան, Եգիպտոսը և Սաուդյան Արաբիան դիտարկում են Հորմուզի նեղուցով նավթամթերքի փոխադրման կառավարման կոնսորցիում ստեղծելու հնարավորությունը։ Այս հարցը քննարկվել է համապատասխանաբար ամերիկյան և իրանական պատվիրակությունների հետ։

Reuters: Турция, Египет и Саудовская Аравия хотят создать консорциум по нефти
Несколько стран Ближнего Востока и Южной Азии перед встречей глав МИД в Исламабаде 29 марта направили Вашингтону предложения о возобновлении работы Ормузского пролива. Об этом сообщило агентство Reuters со ссылкой на источники.
По их информации, предложения, переданные 29 марта, включали в себя систему платного прохода через пролив по примеру Суэцкого канала.
Также источники Reuters сообщили о том, что Турция, Египет и Саудовская Аравия рассматривают возможность создания консорциума по управлению транспортировкой нефтепродуктов через Ормузский пролив. Этот вопрос обсуждался с американской и иранской делегацией соответственно.