BBC. Մեծ Բրիտանիան պատրաստվում է սննդի պակասի ռիսկին՝ Իրանի շուրջ հակամարտության ձգձգման դեպքում
BBC-ի կողմից մեջբերված կառավարական աղբյուրների համաձայն՝ մինչև ամառ Մեծ Բրիտանիան կարող է որոշակի ապրանքների, այդ թվում՝ հավի և խոզի մսի մատակարարման խափանումներ ունենալ, եթե Իրանի շուրջ պատերազմը շարունակվի անդադար։
Հրապարակման համաձայն՝ իշխանությունները քննարկում են Հորմուզի նեղուցի երկարատև փակման սցենարը և ածխաթթու գազի (CO₂) մատակարարման հնարավոր խափանումները, որն օգտագործվում է սննդի վերամշակման և պահպանման, ինչպես նաև կենդանիների մորթման մեջ։
Այնուամենայնիվ, կառավարությունը շեշտում է, որ սա իր ճգնաժամային պլանավորման մի մասն է և չի նշանակում իրական պակաս։ Բիզնեսի նախարար Պիտեր Քայլը հայտարարել է, որ CO₂ մատակարարումները ներկայումս կայուն են, և խոշոր մանրածախ առևտրականները, այդ թվում՝ Tesco-ն, սննդի պակասի մասին չեն հայտնում։
Հակամարտության պայմաններում վառելիքի և պարարտանյութերի գների աճն արդեն իսկ ճնշում է գործադրում համաշխարհային մատակարարման շղթաների վրա, սակայն իշխանությունները և բիզնեսները դեռևս չեն հաղորդել մատակարարման խափանումների մասին։

BBC: Британия готовится к риску дефицита продуктов при затяжном конфликте вокруг Ирана
В Великобритании к лету могут возникнуть перебои с поставками некоторых продуктов, включая курятину и свинину, если война вокруг Ирана продолжится по негативному сценарию. Об этом сообщают источники в правительстве, на которые ссылается BBC.
По данным издания, власти рассматривают сценарий длительного закрытия Ормузского пролива и возможных сбоев в поставках углекислого газа (CO₂), который используется при переработке и хранении продуктов, а также в процессе забоя животных.
При этом в правительстве подчёркивают, что это является элементом планирования на случай кризиса и не означает фактического дефицита. Министр по делам бизнеса Питер Кайл заявил, что в данный момент поставки CO₂ стабильны, а крупнейшие ритейлеры, включая Tesco, не сообщают о проблемах с продовольствием.
Рост цен на топливо и удобрения на фоне конфликта уже оказывает давление на мировые цепочки поставок, однако власти и бизнес пока не фиксируют перебоев в снабжении.