Իրանի նավթային ենթակառուցվածքը կարող է պայթել երեք օրից․ Թրամփ
Իրանական նավթամուղները կարող են պայթել մոտ երեք օրից, եթե ԱՄՆ-ի կողմից Իսլամական Հանրապետության ծովային շրջափակումը շարունակվի։ Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
ԱՄՆ առաջնորդն ընդգծել է, որ Իրանի նավթամուղներով «նավթի հսկայական ծավալներ են հոսում»։ «Եվ եթե ինչ-ինչ պատճառներով այդ գիծը փակվում է՝ պահեստարաններ կամ նավեր բեռնաթափելու անհնարինության պատճառով (ինչն էլ հիմա տեղի է ունենում, քանի որ շրջափակման հետևանքով նրանք նավեր չունեն), ապա այդ գիծը կարող է պայթել ներսից»,- հայտարարել է նա Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։ Թրամփը նշել է, որ Իրանին «մոտ երեք օր է մնացել, մինչև դա տեղի ունենա»։
ԱՄՆ նախագահի խոսքով՝ իրադարձությունների նման զարգացման դեպքում Իրանը կարող է կորցնել նավթարդյունահանման իր հզորությունների կեսը։

Трамп: нефтяную инфраструктуру Ирана может разорвать через три дня
Иранские нефтепроводы могут взорваться через примерно три дня, если американская морская блокада исламской республики продолжится. С таким утверждением выступил президент США Дональд Трамп.
Американский лидер подчеркнул, что по нефтепроводам Ирана «проходят большие объемы нефти». «И если по какой-либо причине эта линия перекрывается из-за невозможности отгружать ее (нефть) в хранилища или на суда, что и происходит с ними (Ираном), так как у них нет судов из-за блокады, то эта линия подорвет себя изнутри», - заявил он в интервью телеканалу Fox News. Трамп отметил, что у Ирана «есть примерно три дня до того, как это произойдет».
По словам американского президента, в случае подобного развития событий Иран может лишиться половины нефтедобывающих мощностей.