CENTCOM–ը հայտնել է շրջափակման սկզբից ի վեր իրանական 38 նավերի ուղղությունը շեղելու մասին
ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարության (CENTCOM) հաղորդագրության համաձայն՝ Իրանի ռազմածովային շրջափակման սկզբից ի վեր ԱՄՆ զինված ուժերի կողմից ուղղությունը շեղող նավերի թիվը հասել է 38-ի։
«ԱՄՆ ուժերը շարունակում են իրականացնել իրանական նավահանգիստների շրջափակումը՝ թույլ չտալով նավերի մուտքը կամ ելքը։ ԱՄՆ ուժերը 38 նավերի հրամայել են շրջվել կամ վերադառնալ նավահանգիստ», - սոցիալական ցանցերում գրել է X-ը։
CENTCOM-ը երեկ հայտարարել է, որ շրջափակման սկզբից ի վեր կանգնեցրել է 37 նավ։ Նշվել է, որ նախորդ օրը ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը շեղել են «Սևան» նավը, որը ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության կողմից պատժամիջոցների տակ գտնվող 19 «ստվերային նավատորմի» նավերի շարքում էր՝ իրանական էներգետիկայի, նավթի և գազային արտադրանքի արտասահմանյան շուկաներ տեղափոխման հետ կապված գործունեության համար։

CENTCOM сообщило о перенаправлении 38 иранских судов с начала блокады
оличество судов, которые были перенаправлены Вооруженными силами (ВС) США, увеличилось до 38 с начала морской блокады Ирана. Об этом сообщило Центральное командование ВС Соединенных Штатов (CENTCOM).
«Американские войска продолжают обеспечивать блокаду иранских портов, препятствуя входу и выходу судов. Американские войска приказали 38 судам развернуться или вернуться в порт», — говорится в публикации в социальной сети X.
CENTCOM накануне заявило о перехвате 37 судов за всё время блокады. Отмечалось, что днем ранее ВМС США перенаправили судно Sevan, которое вошло в число 19 кораблей «теневого флота», попавших под санкции министерства финансов США за деятельность, связанную с транспортировкой иранской энергетической, нефтегазовой продукции для зарубежных рынков.