ԱՄԷ-ի և Սիրիայի միջև ապրանքաշրջանառությունն աճել է ավելի քան երկու անգամ՝ հարաբերությունների ջերմացման ֆոնին
2026-05-13 11:04
Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և Սիրիայի միջև առևտուրը 2025 թվականին ավելացել է ավելի քան երկու անգամ և ունի հետագա աճի բոլոր հեռանկարները։ Դրա մասին հայտարարել է ԱՄԷ նախարարը Դամասկոսում ներդրումային համաժողովի ժամանակ, որը երկու պետությունների արագընթաց մերձեցումը հաստատող նշանակալի իրադարձություն էր, հայտնում է Reuters-ը։
ԱՄԷ արտաքին առևտրի հարցերով պետական նախարար Թանի Ալ-Զեյյուդին, ելույթ ունենալով սիրիա-էմիրաթյան առաջին ներդրումային համաժողովում, հայտնել է, որ ԱՄԷ-ի և Սիրիայի միջև ոչ նավթային առևտրի ծավալը 2025 թվականին հասել է ռեկորդային 1,4 միլիարդ դոլարի, ինչը 132%-ով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշներից։ Ըստ նրա՝ նման կտրուկ թռիչքը նոր հնարավորություններ է բացում երկկողմ համագործակցության ընդլայնման համար։
Երկօրյա միջոցառման ընթացքում կողմերը ձեռք են բերել մի շարք նախնական պայմանավորվածություններ տասնյակ ներդրումային նախագծերի շուրջ այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են զբոսաշրջությունը, շինարարությունը, ենթակառուցվածքները, գյուղատնտեսությունը, ավիացիան և լոգիստիկան։
ԱՄԷ նախագահի գլխավոր դիվանագիտական խորհրդական Անվար Գարգաշն ապրիլին նշել էր, որ Սիրիան դասվել է այն առավել նշանավոր արաբական երկրների շարքին, որոնք «ԱՄԷ-ի նկատմամբ կառուցողական դիրքորոշում են որդեգրել»։
Սիրիան ակտիվորեն ձգտում է ներգրավել օտարերկրյա ներդրումներ՝ ավելի քան տասնամյա պատերազմից և արևմտյան պատժամիջոցներից քայքայված տնտեսությունը վերականգնելու համար. դրանց մեծ մասը հանվել է անցյալ տարեվերջին։ Անցած տարվա ընթացքում Դամասկոսը միլիարդավոր դոլարների փոխըմբռնման հուշագրեր է ստորագրել Պարսից ծոցի երկրների ներդրողների հետ, ներառյալ Սաուդյան Արաբիայի և Կատարի ընկերությունները, ինչպես նաև գործարքներ է կնքել ամերիկյան կորպորացիաների հետ, ինչպիսին է Chevron-ը (խորջրյա նավթի և գազի հետախուզման համաձայնագիր)։

Товарооборот между ОАЭ и Сирией вырос более чем в два раза на фоне потепления отношений
Торговля между Объединенными Арабскими Эмиратами и Сирией в 2025 году увеличилась более чем в два раза и имеет все перспективы для дальнейшего роста. Об этом во вторник заявил министр ОАЭ в ходе инвестиционного форума в Дамаске, который стал знаковым событием, подтверждающим стремительное сближение двух государств, передает Reuters.
Государственный министр внешней торговли ОАЭ Тани Аль-Зейюди, выступая на первом Сирийско-Эмиратском инвестиционном форуме, сообщил, что объем ненефтяной торговли между ОАЭ и Сирией в 2025 году достиг рекордных 1,4 миллиарда долларов, что на 132% больше показателей предыдущего года. По его словам, столь резкий скачок открывает новые возможности для расширения двустороннего сотрудничества.
В ходе двухдневного мероприятия стороны достигли ряда предварительных соглашений по десяткам инвестиционных проектов в таких сферах, как туризм, строительство, инфраструктура, сельское хозяйство, авиация и логистика.
Анвар Гаргаш, главный дипломатический советник президента ОАЭ, отметил в апреле, что Сирия вошла в число наиболее заметных арабских стран, которые «заняли конструктивную позицию по отношению к ОАЭ».
Сирия активно стремится привлечь иностранные инвестиции для восстановления экономики, разрушенной более чем десятилетней войной и западными санкциями, большая часть которых была снята в конце прошлого года. За прошедший год Дамаск подписал меморандумы о взаимопонимании на миллиарды долларов с инвесторами из стран Персидского залива, включая компании из Саудовской Аравии и Катара, а также заключил сделки с американскими корпорациями, такими как Chevron (соглашение о глубоководной разведке нефти и газа).