Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը նախատեսում է Հայաստանում քաղցկեղի գերժամանակակից կենտրոն կառուցել։[:]
2022-03-21 17:25
«Արդեն երկու տարի է՝ բանակցում եմ ամերիկյան Burlington Capital ընկերության հետ՝ նրա օգնությամբ ստեղծելու միջազգային բոլոր չափանիշներին ու պահանջներին համապատասխանող կենտրոն։ Մի քանի անգամ այցելել եմ ԱՄՆ-ում վերջերս կառուցված ուռուցքաբանական կենտրոն, որը կառուցված է նոր տեխնոլոգիաներով և միջազգային չափանիշներով, զբաղված է նաև բժիշկների վերապատրաստմամբ։ Աշխարհում նմանը չունի, և ես ուզում եմ, որ նույն կենտրոնը ստեղծվի Հայաստանում»,- ասաց Աբրահամյանը։ Բացի այդ, ՌՀՄ նախագահն ասաց, որ արդեն իսկ ձևավորվել են գյուղատնտեսական և բժշկական տեխնոլոգիաների ֆոնդեր՝ Հայաստանում այդ ոլորտները զարգացնելու համար։
«Արդեն աշխատանքներ են տարվել Հայաստանը մեծ գիտական կենտրոնի վերածելու ուղղությամբ, որի շուրջ կհամախմբվեն գիտնականներ ամբողջ աշխարհից, և ոչ միայն հայերը»,- ընդգծեց Աբրահամյանը։

Ara Abrahamyan plans to build a large oncology center in Armenia
Ara Abrahamyan, head of the “Union of Armenians in Russia”,plans to build an ultramodern oncology center in Armenia.He announced this at press conference in Yerevan.
Mr Abrahamyan said:
“I’ve been negotiating for two years with the American company “Burlington Capital”,so that with their support a center that meets all international standards and requirements could be established.I have visited several times a recently built center of oncology and retraining doctors on new technologies and international standards in the USA.It has no analogues in the world and I want the same center to be established in Armenia”.
The head of UAR also reported that agricultural and medical technology funds have already been formed for the development of these spheres in Armenia.
"Work has already been done to turn Armenia into a big scientific center, around which scientists from all over the world, not only Armenians, will unite," Abrahamyan said.