Ռուսաստանի իշխանությունները չեն վստահում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։ Այս մասին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը։[:]
2022-03-16 19:35
Նա մեկնաբանելով  այն հայտարարությունը, թե Հայաստանի վարչապետը շարունակում է մնալ իշխանության ղեկին ՌԴ իշխանությունների աջակցության շնորհիվ, նկատել է։
«Ռուսաստանը չի կարող  դեմ գնալ, նա աշխատում է նրանց հետ, ում ընտրում է ժողովուրդը։ Չեմ կարծում, որ ՌԴ իշխանությունները վստահում են Փաշինյանին, եթե վստահեին, մենք այսօր նման իրավիճակում չէինք լինի։ Հայաստանի նախկին իշխանությունները մեծ վստահություն էին վայելում Ռուսաստանում»։
Աբրահամյանը նշեց, որ Ռուսաստանի կողմից Հայաստանին աջակցելու համար վերջինս պետք է անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծի և «ճիշտ» հարցեր բարձրացնի։ Միաժամանակ նա ընդգծեց, որ Հայաստանում ստեղծված իրավիճակի համար ժողովուրդը մեղավոր չէ։
«Մենք փոքր երկիր ենք։ Եթե ​​դաշնակից ունենք, լավ ու վատ օրերին պետք է նրա կողքին լինենք, մինչև վերջ։ Եվ մենք պետք է քաջություն ունենանք դա ասելու։ Միաժամանակ մենք չենք կարող չաշխատել Ամերիկայի և Եվրոպայի հետ, բայց ոչ ի վնաս մեր գործընկեր Ռուսաստանի Դաշնության»,- ասաց նա։
Աբրահամյանը նաև ընդգծեց արտաքին գործընկերների հետ Հայաստանի համագործակցության կարևորությունը․ «Շատ հայեր են ապրում Ամերիկայում և Եվրոպայում, կազմավորված հայկական համայնքներ կան մոտավորապես 87 երկրներում։ Բայց մեր ռազմավարական գործընկերը Ռուսաստանն է, այդպես եղել է և կմնա»,- ասաց նա՝ հիշեցնելով, որ միայն Ռուսաստանը իրական օգնություն է ցուցաբերել Արցախում 44-օրյա պատերազմի ժամանակ և դրանից հետո»։
Աբրահամյանը նշեց, որ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները փչացրել են հարաբերությունները Հայաստանի և Սփյուռքի միջև, ինչն անընդունելի է։ ՌՀՄ նախագահն ասել է, որ այժմ ժամանակն է, որ հայերը համախմբվեն ազգային շահերի շուրջ։ Հենց այդ նպատակով նա պատրաստվում է այս տարվա հունիսի 3-ից 5-ը Հայաստանում անցկացնել «Արարատյան ալլյանս» միջոցառումը՝ «գիտական կենտրոն ստեղծելու և երկրում առաջադեմ տեխնոլոգիաները խթանելու նպատակով»։

Власти России не доверяют премьер-министру Армении - Ара Абрамян
Власти России не доверяют премьер-министру Армении Николу Пашиняну. Об этом заявил глава Союза армян России Ара Абрамян на пресс-конференции в Ереване.
Именно так он прокомментировал заявление о том, что армянский премьер продолжает оставаться у власти благодаря поддержке российских властей.
«Россия не может пойти против, она работает с тем, кого выбирает народ. Не думаю, что власти России доверяют Пашиняну, если бы доверяли, мы бы сегодня не были в такой ситуации. Прежние власти Армении пользовались большим доверием России», - сказал он.
Абрамян отметил, что для того, чтобы Россия поддерживала Армению, последняя должна создать необходимые условия и поднимать «правильные» вопросы. В то же время он подчеркнул, что народ не виноват в той ситуации, которая сложилась сейчас в Армении.
«Мы - маленькая страна. Если у нас есть партнер, мы должны быть с ним и в хорошие, и в плохие дни, до конца. И мы должны иметь мужество сказать это. В то же время мы не можем не работать с Америкой и Европой, но не во вред нашему партнеру - Российской Федерации», - сказал он.
Абрамян подчеркнул важность взаимодействия Армении с зарубежными партнерами.
«В Америке, Европе живет много армян, примерно в 87-ми странах есть организованные армянские общины. Но наш стратегический партнер - Россия, она была и останется им», - заявил он, напомнив, что только Россия оказала реальную помощь в ходе и после 44-дневной войны в Арцахе.
Абрамян отметил, что действующие власти Армении испортили отношения между Арменией и Диаспорой, что недопустимо.
Глава САР заявил, что сейчас самое время армянам объединиться вокруг национальных интересов.
Именно с этой целью он собирается с 3 по 5 июня текущего года провести в Армении мероприятие «Араратский альянс», чтобы «создать мозговой центр и продвигать в стране передовые технологии».