Ռուսաստանը դադարեցրել է ԵԱՏՄ սահմաններից դուրս հացահատիկի արտահանումը[:]
Ցորենի, տարեկանի, մեսլինի (ցորենի եւ տարեկանի խառնուրդ), գարու եւ եգիպտացորենի արտահանումը Ռուսաստանից Եվրասիական տնտեսական միության սահմաններից դուրս կասեցված է մինչեւ հուլիսի 1-ը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն՝ հղում անելով գյուղատնտեսության նախարարությանը։
Մարտի 31-ին ՌԴ կառավարությունը որոշում էր կայացրել Ռուսաստանից մի շարք հացահատիկային մշակաբույսերի արտահանման համար քվոտա սահմանել․ փաստաթուղթը հրապարակվել էր ապրիլի 2-ին։ Քվոտայի ծավալը կազմում է 7 միլիոն տոննա, այն պետք է գործի մինչեւ 2020 թվականի հունիսի 30-ը։ Կիրակի Գյուղատնտեսության նախարարությունը հայտարարել էր, որ ապրիլի 26-ին ցորեն արտահանողներն ամբողջությամբ ընտրել են քվոտան։
Գյուղատնտեսության նախարարությունը նշում է, որ սահմանափակող միջոցը թույլ կտա կայունացնել հացահատիկայինների գներն ու բավարարել երկրում հացահատիկի եւ դրանից ստեղծված մթերքների ներքին կարիքը։ «Ընդ որում՝ նախարարության գնահատմամբ՝ սահմանափակումները չեն ազդի ՌԴ պետական ծրագրերի նպատակների իրագործման, ինչպես նաեւ 2020 թվականին գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանման ցուցանիշների վրա»,-հավելել են գերատեսչությունում։[:]

Россия приостановила экспорт зерна за пределы ЕАЭС
Экспорт пшеницы, ржи, меслина (смесь пшеницы и ржи), ячменя и кукурузы из России за пределы стран Евразийского экономического союза остановлен до 1 июля после выборки нетарифной квоты на поставки зерновых культур за рубеж, передает РИА Новости со ссылкой на Минсельхоз.
Правительство РФ 31 марта приняло постановление о введении квоты на экспорт ряда зерновых культур из России, документ был опубликован 2 апреля. Объем квоты - 7 миллионов тонн, она должна была действовать по 30 июня 2020 года. В воскресенье Минсельхоз сообщил, что экспортеры зерна 26 апреля полностью выбрали объем квоты.
Минсельхоз указывает, что ограничительная мера позволит стабилизировать цены на зерновые и обеспечить внутренние потребности страны в зерне и продуктах его переработки. "При этом, по оценке министерства, ограничения не повлияют на достижение целей государственных программ Российской Федерации, а также показателя экспорта продукции АПК в 2020 году", - добавляет ведомство.