Սոցիումն ինովացիաների հիմնական պատվիրատուն է. գիտական կլոր սեղան[:]
Եվրասիական գործընկերության միջազգային երրորդ համաժողովի շրջանակներում անց է կացվում «Խոստումնալից գիտական հետազոտություններ՝ ականավոր գիտնականների մասնակցությամբ» կլոր սեղանը:
Պրոֆեսոր Հարություն Ավետիսյանը հանդես եկավ «Համակարգային ծրագրավորում և կիբեռանվտանգություն» թեմայով ելույթով:
Վերջինս ընդգծեց, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները մշտապես շատ կարևոր են եղել։
«Համակարգային ծրագրավորման և տեղեկատվական տեխնոլոգիաները մշտապես կարևոր են եղել, օրինակ, առանց դրանց գենետիկան հնարավոր չէր լինի զարգացնել, էլ չեմ խոսում տարրական հարցերի մասին:
Որն է IT տեխնոլոգիաների հաջողությունը. սոցիումը, տեխնիկան և համակարգային ապահովումը: Սոցիումը ինովացիաների հիմնական պատվիրատուն է», – ասաց պրոֆեսոր Ավետիսյանը:
Երևանի պետական համալսարանը ներկայացնող պրոֆեսոր Վլադիմիր Հարությունյանը հանդես եկավ «Կիսահաղորդիչ քիմիական սենսորները» թեմայով ելույթով: Հետազոտությունների հիմնական ուղղություններն են.
- բարձր զգայունությամբ և ընտրողունականությամբ օժտված տարբեր գազերի տվիչների,
- արևի էներգիան ջրածնի քիմիական էներգիայի փոխակերպիչների,
- ֆոտոընդունիչների, ծակոտկեն և նանոկառուցվածքների հիման վրա նոր կիսահաղորդչային սարքերի,
- թերմոէլեմենտների մշակման և ստեղծման ուղղությամբ:
Պրոֆեսոր Հարությունյանը նշեց, որ սենսորները արտադրվում են ԱՄՆ-ում և այլ երկրներում:
«Օրինակ, կան կիսահաղորդիչներ, որոնք զգում են գազը 300-500 աստիճան տաքացման ժամանակ:
Չեռնոբիլում, երբ աղետը եղավ, ամեն ինչ պայթեց, քանի որ չկային սենսորներ: Սենսորնեը զգում են շատ երևույթներ», – նշեց ԵՊՀ պրոֆեսոր Վլադիմիր Հարությունյանը:

В рамках третьего МФЕП состоялся круглый стол «Перспективные научные разработки с участием всемирно известных ученых»
2018-10-24 17:57
В рамках третьего Международного форума евразийского партнерства состоялся круглый стол «Перспективные научные разработки с участием всемирно известных ученых».
_b6a6620
Проффесор Арутюн Аветисян выступил с докладом «Системное программирование и кибербезопасность».
Он подчеркнул, что информационные технологии всегда были очень важны.
«Технологии системного программирования и информационные технологии всегда были важны, например, без них генетику было бы невозможно развивать, не говорю уже об элементарных проблемах. Что является успехом ИТ-технологий — социум, техника и системная безопасность. Социум является основным заказчиком инноваций», — сказал Аветисян.
_b6a6717
Представляющий Ереванский государственный университет проффесор Владимир Арутюнян выступил с докладом «Полупроводниковые химические сенсоры».
Арутюнян отметил, что сенсоры производятся в США и других странах.
«Например, существуют полупроводники, которые чувствуют газ при температуре 300-500 градусов. В Чернобыле, когда произошла катастрофа, все вспыхнуло, потому что не было сенсоров. Сенсоры чувствуют много явлений», — отметил Владимир Арутюнян.