Եվրասիական գործընկերության միջազգային երրորդ համաժողովի մամուլի հաղորդագրություն[:]
Հոկտեմբերի 22-24-ը Երևանում տեղի է ունենալու Եվրասիական գործընկերության միջազգային երրորդ համաժողովը, որի կազմակերպիչներն են Ռուսաստանի Դաշնության արդյունաբերության և առևտրի նախարարությունը և «Եվրասիական գործընկերության միջազգային ֆորում» հասարակական կազմակերպության և Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպան Արա Աբրահամյանը:
Համաժողովը անց է կացվում երրորդ տարին անընդմեջ՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի հետ համատեղ: Այս համաժողովի անցկացմանը և գաղափարին աջակցում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Համաժողովի աշխատանքներին կմասնակցեն Ռուսաստանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի, Չինաստանի, Քաթարի, Հարավային Կորեայի, Իրանի, Հնդկաստանի և այլ երկրների կառավարությունների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների, գործարար շրջանակների և փորձագետների համայնքի, համաշխարհային նշանավոր ընկերությունների ղեկավարներ:
Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովի աշխատանքը զուգորդված է «Եվրասիական տնտեսական շաբաթի» միջոցառումների հետ՝ խոշորագույն միջազգային գործնական համաժողովի ԵԱՏՄ տարածության վրա, ինչն ընդլայնում է փոխադարձ հնարավորությունները՝ բիզնեսի փոխշահավետ երկխոսության և ազգային ու վերազգային մակարդակի կարգավորիչների համար:
Պլենար նիստ. «ԵԱՏՄ երկրների պոտենցիալ ունակությունները և տեխնոլոգիական բեկումը» կկայանա 2018 թվականի հոկտեմբերի 23-ին՝ ժամը 10:00-ին:
Բանախոսների թվում են՝
Vesti.am / Astghik Hovhannisyan
Տիգրան Սարգսյան Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ
Vesti.am/ Astghik Hovhannisyan
Արա Աբրահամյան «Եվրասիական գործընկերության միջազգային ֆորում» հասարակական կազմակերպության, Ռուսաստանի հայերի միության և Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի նախագահ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպան
glazev
Սերգեյ Գլազև Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի խորհրդական
Մհեր Գրիգորյան Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետի պաշտոնակատար ԵԱՏՄ կառավարությունների բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ,
Картинки по запросу министр Правительства Москвы Владимир Петросян
Մոսկվայի կառավարության նախարար Վլադիմիր Պետրոսյանը:
Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովի աշխատանքին կմասնակցի ԱՄՆ-ից ներկայացուցչական պատվիրակություն, մասնավորապես՝ Ռուդոլֆ Ջուլիանին՝ ԱՄՆ նախագահի խորհրդականը, Նյու Յորքի նախկին քաղաքապետը:
Համաժողովի շրջանակներում կկայանա տվյալների բորսա՝ գործնական շրջանակների ներկայացուցիչների համար, ինչպես նաև պլենար նիստեր և կլոր սեղաններ, այդ թվում.
Հոկտեմբերի 23-ին՝ ժամը 16:30-ին կմեկնարկի Կլոր սեղան՝ նվիրված Հայաստանի Հանրապետության սահմանամերձ շրջանների զարգացման և ամրապնդման հարցերին (կազմակերպիչ՝ Ռուսաստանի հայերի միություն):
Դրա աշխատանքներում կմասնակցեն գործարար շրջանակների և փորձագիտական համայնքների ներկայացուցիչները, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության նախարարությունների և գերատեսչությունների, Հայաստանի սահմանամերձ շրջանների և համայնքների ղեկավարները:
Հատուկ Կլոր սեղանի աշխատանքին մասնակցելու համար հրավիրվել են տասնյակ գործարարներ Ռուսաստանից, որոնք ծնունդով Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններից են: Այս թեմայի առաջին լայն քննարկումը կայացել է Մոսկվայում՝ այս տարվա հուլիսի 8-ին, առաջին համաժողովին, որը նվիրված էր Հայաստանի սահմանամերձ շրջանների զարգացմանը նպաստող հարցերին՝ կազմակերպված Ռուսաստանի հայերի միության կողմից: Դրան մասնակցել են ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Պապիկյանը և Հայաստանի կառավարության այլ ներկայացուցիչներ:
Ակնկալվում է Տավուշի մարզի մարզպետ Վահե Ղալումյանի, ծնունդով Հայաստանի սահմանամերձ համայնքներից, այժմ սփյուռքում գործարարությամբ զբաղվող գործարարների ելույթները և այլն:
%d0%b1%d0%b5%d0%b7-%d0%bd%d0%b0%d0%b7%d0%b2%d0%b0%d0%bd%d0%b8%d1%8f
Հոկտեմբերի 24-ին՝ ժամը 10:00-ից, Ռուսաստանի հայերի միության նախաձեռնությամբ, Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովի շրջանակներում կկայանա գիտական նիստ՝ հայազգի ականավոր գիտնականների մասնակցությամբ: Մոդերատորն է Արտյոմ Օգանովը:
Օգանովն աշխարհում ամենից շատ մեջբերվող տեսաբան-բյուրեղագետ, հանքագետ, քիմիկիոս, ֆիզիկոս, նյութագետ է:
Արտյոմ Օգանովը (Սկոլտեխ) առավել հայտնի է նոր նյութերի համակարգչային դիզայնի ստեղծման աշխատանքներով և բյուրեղային կառուցվածքների կանխատեսումներով, բարձր ճնշման դեպքում նյութերի վիճակի ուսումնասիրությամբ (մասնավորապես՝ Երկրի և մոլորակների ընդերքներում):
Օգանովի մշակած բյուրեղային կառույցների կանխատեսման արդյունավետ էվոլյուցիոն մեթոդը դրվել է մի ծրագրի հիմքում, որի լատիներեն հապավումը հնչում է որպես USPEX (Universal Structure Prediction: Evolutionary Xtallography) (УСПЕХ, Հաջողություն):
«USPEX»-ն այսօր օգտագործում է մոտ 4000 հետազոտող ամբողջ աշխարհում:
2010 թվականին 34 տարեկանում նա դարձել է Նյու Յորք նահանգի համալսարանի՝ Սթոուն Բրուքի պատմության մեջ ամենաերիտասարդ պրոֆեսորը:
2005 թվականից ավելի քան 10 անգամ եղել է հրավիրված պրոֆեսոր Իտալիայի, Ֆրանսիայի, Չինաստանի ամենատարբեր համալսարաններում:
2011 թվականին «Forbes» ամսագիրը Արտյոմ Օգանովին ներառել է ամենահաջողակ ռուսաստանցի գիտնականների ցանկում, որոնք աշխատել են ինչպես Ռուսաստանում, այնպես էլ արտասահմանում:
Կլոր սեղանի խոսնակների թվում է պրոֆեսոր Հարություն Ավետիսյանը՝ ՌԴ Համակարգային ծրագրավորման ինստիտուտի տնօրենը և հայտնի ռուս գենետիկ պրոֆեսոր Սուրեն Զաքյանը (Գենետիկայի և բջջաբանության ինստիտուտ):
Արա Աբրահամյանի ելույթից.
«Հայաստանը ԵԱՏՄ երկրներից ամենափոքրն է: Բայց նույնիսկ նման փոքր երկիրը դառնում է հսկայական, և նրա հնարավորությունները մեծանում են, եթե հաշվի առնենք հայկական սփյուռքի ներուժը: Կցանկանայի նշել, որ այս տարի առաջին անգամ մեր համաժողովի շրջանակում կանցկացվի գիտական նստաշրջան` աշխարհահռչակ սփյուռքահայ գիտնականների մասնակցությամբ: Համոզված եմ, որ այս և մյուս նիստում ներկայացված զեկույցները և գիտական հետազոտությունները, պանելային քննարկումները և կլոր սեղանները, մեծ հետաքրքրություն կառաջացնեն բիզնես համայնքի ներկայացուցիչների շրջանում»:
Արա Աբրահամյան «Եվրասիական գործընկերության միջազգային ֆորում» հասարակական կազմակերպության նախագահ, Ռուսաստանի հայերի միության և Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի նախագահ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպան. «Մենք ստեղծում ենք այս համաժողովը որպես ընդհանուր տնտեսական սիրտ, որը Եվրասիական տնտեսական ընկերակցության անդամներին և բոլոր երկրներին կապահովի ներդրումներով, գաղափարներով և ծրագրերով: Այս միասնական տնտեսական օրգանիզմի ստեղծման գործընթացն  արդեն իսկ սկսվել է:
Եվրասիան սկսում է  զգալ իրեն ոչ միայն որպես աշխարհագրական, այլ նաև միասնական տնտեսական տարածաշրջան է. ինչպես հսկայական կենդանի օրգանիզմ, որի յուրաքանչյուր օրգան պետք է  առողջ լինի և փոխգործակցի մյուսների հետ»:
Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովի  բոլոր միջացառումները անց են կացվում «Մերիդիան» էքսպո-կենտրոնում (ք. Երևան, Ոսկերիչների փողոց, տուն 1)
ԶԼՄ-ի հավատարմագրում՝ 06074 44 74 կամ [email protected]
Եվրասիական գործընկերության միջազգային երրորդ համաժողովի աշխատանքի ժամերն են 10:00-18:00
Մասնակիցների գրանցումը ժամը 8:30-ից («Մերիդիան» էքսպո-կենտրոն)
Հասնելու քարտեզը՝ http://www.meridianfez.com/en/contact
Ծրագիրը՝ www.ereforum.am
Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովների առաջին և երկրորդ նստաշրջանների ելույթներից
Դենիս Մանտուրով ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարար. «Ինտեգրացիոն օրակարգի բոլոր հարցերի շուրջ մեր երկրների միայն համակարգված գործողությունները թույլ կտան մեզ միաժամանակ առաջ մղել Միության երկրների արդյունաբերությունը: Համոզված եմ, որ ձեռք բերված փոխգործակցության մակարդակը, ի վերջո, կհանգեցնի ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում նոր ազգային չեմպիոնների առաջացմանը, որոնք ունակ են գլոբալ շուկաներում համաշխարհային տեխնոլոգիական առաջնորդներին սեղմել»:
German Gref
Գերման Գրեֆ  «Խնայբանկ» Հանրային բաժնետիրական ընկերության ղեկավար.
«Հայաստանի տնտեսությունը ներդրողներին չի գրավի, եթե այն մնա առանձնացված: Հայաստանը կարիք ունի շատ արդյունավետ պետական կառավարման և բիզնեսի շատ պարզ ռեժիմ: Հայաստանի կառավարությունը պետք է լինի ԵԱՏՄ-ում ամենաարագը և ճարպիկը: Եթե հանրապետությունն ապահովվի հարմարավետ մուտք Եվրասիական միության մյուս բոլոր շուկաներ,  ապա ներդրողներին մեկ կլինի՝ որտեղ բիզնես հիմնել՝ Ռուսաստանում, Ղազախստանում կամ Հայաստանում:  Եթե այստեղ բիզնեսի համար իդեալական պայմաններ լինեն, ներդրողները կընտրեն Հայաստանը »:

ПРЕСС-РЕЛИЗ III Международного форума евразийского партнёрства (МФЕП)
22-24 октября в Ереване состоится III Международный форум евразийского партнёрства (МФЕП), организаторами которого являются Министерство промышленности и торговли Российской Федерации и Президент общественной организации «Международный форум евразийского партнерства» и Союза армян России, Посол доброй воли ЮНЕСКО Ара Аршавирович Абрамян.
Форум проводится третий год подряд совместно с Евразийской экономической комиссией. Идею и проведение данного Форума поддерживает Правительство Республики Армения.
В работе Форума примут участие высокопоставленные представители правительств, деловых кругов и экспертного сообщества, руководители известных мировых компаний из России, Армении, Белоруссии, Казахстана, Кыргызстана, а также США, Китая, Катара, Южной Кореи, Ирана, Индии и других стан.
Работа МФЕП в этом году сопряжена с мероприятиями Евразийской экономической недели, — крупнейшего международного делового форума на пространстве ЕАЭС, что расширяет обоюдные возможности для эффективного диалога бизнеса и регуляторов национального и наднационального уровня.
Пленарное заседание: «Технологический прорыв и раскрытие потенциальных возможностей стран ЕАЭС» состоится
23 октября 2018 г. в 10.00.
В числе спикеров:
Тигран Саркисян, Председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии,
Ара Абрамян, Президент общественной организации «Международный форум евразийского партнерства», президент Всемирного армянского конгресса и Союза армян России, Посол доброй воли ЮНЕСКО,
Сергей Глазьев, Советник Президента Российской Федерации,
Мгер Григорян, вице-премьер РА и другие высокопоставленные представители правительств ЕАЭС,
министр Правительства Москвы Владимир Петросян.
В работе МФЕП принимает участие представительная делегация из США, в частности, Рудольф Джулиани, Советник Президента США, бывший Мэр Нью-Йорка.
В рамках Форума состоится Биржа контактов для представителей деловых кругов, а также панельные сессии и круглые столы, в числе которых:
* 23 октября (начало в 16.30) состоится Круглый стол, посвящённый вопросам развития и укрепления приграничных регионов Республики Армения. (Организатор – Союз армян России).
В его работе примут участие представители деловых кругов и экспертного сообщества, а также руководители министерств и ведомств Республики Армения, приграничных областей и общин Армении. Специально для участия в работе Круглого стола приглашены десятки предпринимателей из России, являющиеся выходцами из приграничных районов Армении.
Первое широкое обсуждение этой темы состоялось 8 июля с. г. в Москве, на первом форуме, посвящённом вопросам содействия развитию приграничных регионов Армении, организованном Союзом армян России. В нём приняли участие министр Министерством территориального управления и развития
Республики Армения С.Папикян и другие представители правительства Армении.
Ожидаются выступления губернатора Тавушской области Армении Ваге Галумяна, предпринимателей из диаспоры – выходцев из приграничных общин Армении и др.
24 октября (начало в 10.00), по инициативе Союза армян России, в рамках МФЕП состоится Научная сессия с участием всемирно известных учёных армянской диаспоры. Модератор — Артём Оганов (Сколтех).
А. Оганов — Самый цитируемый в мире теоретик-кристаллограф, минералог, химик, физик, материаловед. Наиболее известен работами по созданию методов компьютерного дизайна новых материалов и предсказания кристаллических структур, изучения состояния вещества при высоких давлениях (в частности, в недрах Земли и планет). В 2010 году в возрасте 34 лет Оганов стал самым молодым в истории полным профессором Университета штата Нью-Йорк в Стоуни-Брук. С 2005 года более десяти раз был приглашенным профессором в различных университетах Италии, Франции, Китая. В 2011 году журнал «Форбс» включил Артема Оганова в список 10 самых успешных российских ученых, работающих как в России, так и за рубежом.
В числе спикеров Круглого стола – Проф.Арутюн Аветисян, директор Института Системного программирования (РФ) и известный российский генетик проф. Сурен Закиян (Институт цитологии и генетики).
Из выступления Ара Абрамяна: «Армения – самая маленькая из стран ЕАЭС. Но даже такая небольшая страна становится необъятной и её возможности увеличиваются многократно, когда в дело вступает фактор Диаспоры. Хочу отметить, что в этом году, впервые, в рамках нашего Форума состоится Научная сессия с участием всемирно известных учёных армянской диаспоры. Уверен, доклады и научные разработки, представленные на этой сессии, как и на других панельных сессиях и круглых столах, вызовут широкий интерес у представителей бизнеса».
Ара Абрамян, Президент общественной организации «Международный форум евразийского партнерства», президент САР, Посол доброй воли ЮНЕСКО: «Мы создаём этот Форум как общее экономическое сердце, которое будет снабжать инвестициями, идеями, проектами – всех членов Евразийского экономического союза и все страны Евразии. Процесс создания единого экономического организма уже идет. Евразия начинает осознавать себя не только как единое географическое, но и как единое экономическое пространство: как огромный живой организм, для здоровья которого каждый орган должен быть здоров и должен взаимодействовать со всеми остальными».
Все мероприятия МФЕП проходят в Экспоцентре МЕРИДИАН (Воскеричнери,1)
Аккредитация СМИ: +37460744474 կամ [email protected]
Часы работы МФЕП: с 10.00-18.00. Регистрация участников: с 8.30 (Экспоцентр «Меридиан») Схема проезда: http://www.meridianfez.com/en/contact
Программа: www.ereforum.am
Из выступлений на заседаниях первого и второго Международного форума евразийского партнёрства:
Денис Мантуров, министр промышленности и торговли Российской Федерации: «Только скоординированные действия наших государств по всему спектру вопросов интеграционной повестки, позволят синхронно двигать вперед промышленность стран Союза. Убежден, что набранный нами темп взаимодействия в конечном итоге приведет к появлению внутри ЕАЭС новых национальных чемпионов, способных потеснить на глобальных рынках мировых технологических лидеров».
Герман Греф, Председатель Правления ПАО «Сбербанк»: «Экономика Армении не будет привлекательной для инвесторов, если останется обособленной. Армении нужно очень эффективное государственное управление и очень простой режим бизнеса. Правительство Армении должно быть самым быстрым и проворным в ЕАЭС. Если республика обеспечит удобный доступ на все остальные рынки Евразийского союза, то инвесторам будет всё равно, где открывать бизнес: в России, Казахстане или Армении. Если здесь будут идеальные условия для бизнеса, инвесторы будут выбирать Армению».