Հայազգի աշխարհահռչակ գիտնականը Երևանում գիտական նստաշրջան կանցկացնի՝ Եվրասիական գործընկերության միջազգային երրորդ համաժողովի շրջանակում[:]
2018-10-19 14:55
Հոկտեմբերի 22-24-ը, Հայաստանում տեղի է ունենալու Եվրասիական գործընկերության միջազգային երրորդ համաժողովը: Այս տարի համաժողովը բազմաթիվ անակնկալներ ունի: Մասնավորապես, համաժողովի շրջանակում կկայանա գիտական նստաշրջան՝ համաշխարհային ճանաչում ունեցող սփյուռքահայ գիտնականների մասնակցությամբ:
Նստաշրջանի մոդերատորն աշխարհում ամենից շատ մեջբերվող տեսաբան-բյուրեղագետ, հանքագետ, քիմիկիոս, ֆիզիկոս, նյութագետ Արտյոմ Օգանովն է:
%d0%b1%d0%b5%d0%b7-%d0%bd%d0%b0%d0%b7%d0%b2%d0%b0%d0%bd%d0%b8%d1%8f
Արտյոմ Օգանովը (Սկոլտեխ) առավել հայտնի է նոր նյութերի համակարգչային դիզայնի ստեղծման աշխատանքներով և բյուրեղային կառուցվածքների կանխատեսումներով, բարձր ճնշման դեպքում նյութերի վիճակի ուսումնասիրությամբ (մասնավորապես՝ Երկրի և մոլորակների ընդերքներում):
Օգանովի մշակած բյուրեղային կառույցների կանխատեսման արդյունավետ էվոլյուցիոն մեթոդը դրվել է մի ծրագրի հիմքում, որի լատիներեն հապավումը հնչում է որպես USPEX (Universal Structure Prediction: Evolutionary Xtallography) (УСПЕХ, Հաջողություն):
«USPEX»-ն այսօր օգտագործում է մոտ 4000 հետազոտող ամբողջ աշխարհում:
2010 թվականին 34 տարեկանում նա դարձել է Նյու Յորք նահանգի համալսարանի՝ Սթոուն Բրուքի պատմության մեջ ամենաերիտասարդ պրոֆեսորը:
2005 թվականից ավելի քան 10 անգամ եղել է հրավիրված պրոֆեսոր Իտալիայի, Ֆրանսիայի, Չինաստանի ամենատարբեր համալսարաններում:
2011 թվականին «Forbes» ամսագիրh Արտյոմ Օգանովին ներառել է ամենահաջողակ ռուսաստանցի գիտնականների ցանկում, որոնք աշխատել են ինչպես Ռուսաստանում, այնպես էլ արտասահմանում:
Vesti.am/ Astghik Hovhannisyan
«Հայաստանը ԵԱՏՄ երկրներից ամենափոքրն է: Բայց նույնիսկ նման փոքր երկիրը դառնում է հսկայական, և նրա հնարավորությունները մեծանում են, եթե հաշվի առնենք հայկական սփյուռքի ներուժը: Կցանկանայի նշել, որ այս տարի առաջին անգամ մեր համաժողովի շրջանակում կանցկացվի գիտական նստաշրջան` աշխարհահռչակ սփյուռքահայ գիտնականների մասնակցությամբ: Համոզված եմ, որ այս և մյուս նիստում ներկայացված զեկույցները և գիտական հետազոտությունները, պանելային քննարկումները և կլոր սեղանները, մեծ հետաքրքրություն կառաջացնեն բիզնես համայնքի ներկայացուցիչների շրջանում»,-ասում է Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովի կազմակերպիչ Արա Աբրահամյանը:

Известный армянский ученый проведет научную сессию в рамках проходящего в Ереване третьего МФЕП
22-24 октября в Армении состоится Третий международный форум евразийского партнерства. В этом году на форуме будут много сюрпризов. В частности, в рамках форума будет проведена научная сессия, с участием всемирно известных армянских ученых Диаспоры.
Модератором сессии является наиболее цитируемый в мире кристаллограф, минеролог, химик, физик и материаловед Артем Оганов.
Артем Оганов наиболее известен работами по созданию методов компьютерного дизайна новых материалов и предсказания кристаллических структур, изучением веществ под высоким давлением (в частности, в недрах Земли и планет).
Главным достижением Оганова считают разработанный им революционный метод предсказания кристаллических структур, положенный в основу алгоритма «USPEX» (Universal Structure Prediction: Evolutionary Xtallography) («Успех»).
«USPEX» используют в настоящее время примерно 4000 исследователей по всему миру.
В 2010 году в возрасте 34 лет он стал самым молодым в истории полным профессором Университета штата Нью-Йорк в Стоуни-Брук.
С 2005 года он более 10 раз был приглашенным профессором в различных университетах Италии, Франции и Китая.
В 2011 году журнал «Форбс» включил Артема Оганова в список 10 самых успешных российских ученых, работающих как в России, так и за рубежом.
«Армения – самая маленькая страна ЕАЭС. Но даже такая маленькая страна становится огромной и ее возможности растут, если учитывать потенциал армянской диаспоры. Хотелось бы отметить, что впервые в этом году в рамках нашего форума состоится научная сессия с участием всемирно известных армянских ученых диаспоры. Убежден, что доклады и научные исследования, представленные на этой и другой сессии, панельные обсуждения и круглые столы будет представлять большой интерес среди представителей делового сообщества», — сказал организатор Международного форума евразийского партнерства Ара Абрамян.