Եվրասիան պետք է դառնա խելացի և բարգավաճ տարածաշրջան[:]
Հոկտեմբերի 22-24-ը՝ Երևանում՝ «Մերիդիան» էքսպո-կենտրոնում կանցկացվի Եվրասիական գործընկերության միջազգային երրորդ համաժողովը, որը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել միջազգային հանրության շրջանում:
Համաժողովի խնդիրն է նպաստել երկկողմ ու բազմակողմ տնտեսական համագործակցությանը, հող ստեղծել ԵԱՏՄ, ԱՊՀ անդամ երկրների, BRICS-ի հինգ անդամ երկրների (Բրազիլիա, Ռուսաստան, Հնդկաստան, Չինաստան, Հարավային Աֆրիկա), Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և այլ երկրների կառավարությունների ու գործարար համայնքների միջև բազմակողմ և նշանակալից գործարքներ իրականացնելու համար:
Համաժողովի աշխատանքները նպատակաուղղված են արդյունավետ այնպիսի լուծումների բացահայտմանը, որոնք խթանում են տարածաշրջանային տնտեսական համախմբումը և ներդրումային հոսքերի ավելացմանը նպաստող բաց նորարարությունների զարգացումը:
Համաժողովի չորս հիմնական նպատակներն են՝
. ԵԱՏՄ-ի տնտեսական ներուժի, այդ թվում նաև անդամ պետությունների տնտեսական գործունեության մասին իրազեկության բարձրացումը:
. Տարածաշրջանային և ազգային գործարար ու ներդրումային հիմնական հնարավորությունների խթանումը:
. Համաժողովը թույլ կտա ընդլայնել և խորացնել երկկողմ և բազմակողմ հարաբերությունները, ինչպես նաև կնպաստի ԵԱՏՄ, ԱՊՀ, ՇՀԿ անդամ երկրների գործարար համայնքների միջև բիզնես նախագծերի իրականացմանը:
. Երկկողմ և բազմակողմ կապերի հաստատումը բիզնես համայնքների միջև:
Համաժողովի կազմակերպիչ, Ռուսաստանի հայերի միության և Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի նախագահ, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպան Արա Աբրահամյանի խոսքով՝ համաժողովի նպատակն է հաջողությունները զարգացնելու համար Եվրասիան վերածել «խելացի» կառավարվող տարածաշրջանի, մի տարածաշրջանի, որտեղ կկիրառվեն նորարարություններն ու հատուկ մասնագիտացումները:
«Համատեղելով Ռուսաստանի արդյունաբերական հզորությունը, Ղազախստանի բնական պաշարները, Բելառուսի և Ղրղզստանի աշխարհագրական առավելությունները, ինչպես նաև բոլոր մասնակից երկրների մարդկային և մտավոր ռեսուրսները՝ շուտով Եվրասիան կդառնա ոչ միայն «խելացի», այլև բարգավաճ տարածաշրջան»,-երկրորդ համաժողովի ժամանակ ասել է Արա Աբրահամյանը:
Համաժողովին նույն սեղանի շուրջ համախմբվում են ներդրողներ, գործարարներ, գիտնական-գյուտարարներ և կառավարության ներկայացուցիչներ՝ բյուրոկրատական գործընթացը նվազեցնելու և առավել համարձակ ու առաջատար նորարարությունների, ներդրումների և համատեղ տնտեսական նախաձեռնությունների համար կանաչ լույս ապահովելու նպատակով:
«Մինչև այս համաժողովը Եվրասիական տնտեսական միությունը գոյություն ուներ և գործում էր միջազգային գործարարներից առանձին: Համաժողովը նրանց համար մշտական, ակտիվ և փոխշահավետ համագործակցության սկիզբը կդառնա»,-ասել է Արա Աբրահամյանը:

Евразия должна стать умным и процветающим регионом
22-24 октября, в Ереване, в экспоцентре «Меридиан» состоится Третий международный форум евразийского партнерства, который вызвал большой интерес у международного сообщества.
Задача форума — помочь двустороннему и многостороннему экономическому сотрудничеству и реализации содержательных и многогранных бизнес-операций между правительствами и деловыми сообществами стран-членов ЕАЭС, СНГ, пятью членами BRICS (Бразилия, Россия, Индия, Китай, Южная Африка), а также США и других стран.
Работа форума будет направлена на выявление действенных решений, стимулирующих региональную экономическую консолидацию и развитие открытых инноваций, способствующих увеличению инвестиционных потоков.
Четыре главные цели форума:
. Повысить осведомленность об экономическом потенциале Евразийскогo экономического союза, в том числе о потенциале каждой из стран участниц;
. Содействовать развитию основных национальных и региональных деловых и инвестиционных возможностей;
. Форум должен расширить и углубить двусторонние и многосторонние отношения в идентификации и реализации бизнес-проектов между деловыми сообществами стран членов ЕАЭС, CНГ, ШОС.
. Установить двустороннее и многостороннее сотрудничество бизнес-сообществ.
Цель форума — превратить Евразию в Умный Регион для развития наших успехов: то есть регион, где используются инновации и специализация.
Объединяя индустриальную мощь России, природные ресурсы Казахстана, географические преимущества Беларуси и Киргизстана, а также человеческие и интеллектуальные ресурсы всех стран-участниц – вскоре Евразия станет не только Умным, но и процветающим регионом!
На Форуме усаживаются за один стол инвесторы, бизнесмены, учёные -изобретатели и члены правительств, для того, чтобы сократить бюрократический процесс и дать зелёный свет самым смелым и передовым инновациям, инвестициям и совместным экономическим инициативам.
Можно констатировать, что до этого форума Евразийский экономический союз существовал и работал отдельно от международных бизнесменов, а форум стал началом постоянного, активного и взаимовыгодного сотрудничества для них.