Հայաստանը վավերացնում է Ղրղզստանի միացումը ԵԱՏՄ-ի մաքսատուրքային դրույքաչափերի պայմանագրին[:]
Հայաստանի կառավարությունը վավերացման է ներկայացրել 2014 թվականի մայիսի 29-ին ստորագրված «Ղրղզստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրին միանալու պայմանագրի որոշակի դրույթների կիրառման մասին» արձանագրությունը: Համապատասխան որոշումը կայացվել է ՀՀ կառավարության՝ մարտի 29-ի նիստին: Նախագիծը ներկայացրել է ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը:
Ըստ նրա՝ մասնավորապես, ուժի մեջ է մտնում Պայմանագրի 8-րդ հոդվածի 1-ին կետը, որը սահմանում է ներմուծման մաքսատուրքերի (համարժեք գործառնություն ունեցող այլ մաքսատուրքերի, հարկերի եւ վճարումների) գումարների ավելագրման, բաշխման եւ դրանց՝ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների բյուջե որպես եկամուտ փոխանցման կարգը:
Յուրաքանչյուր անդամ պետության համար ներմուծման մաքսատուրքերի դրույքաչափերը սահմանված են հետեւյալ կերպ. Հայաստանի համար՝ 1,22 տոկոս, Բելառուսի համար՝ 4.56 տոկոս, Ղազախստանի համար՝ 7.055 տոկոս, Ղրղզստանի համար` 1.9 տոկոս, Ռուսաստանի համար՝ 85.265 տոկոս:[:]

Армения ратифицирует присоединение Киргизии к договору по нормативам таможенных пошлин в ЕАЭС
Правительство Армении представило на ратификацию протокол от 29 мая 2014 года «О применении некоторых положений Договора о присоединении Кыргызстана к  Договору о Евразийском экономическом союзе», подписанного  23 декабря в мае. Соответствующее решение принято на заседании Правительства 29 марта. Проект представил министр финансов Вардан Арамян. По его словам, в частности, вступает в силу пункт 1 статьи 8 Договора, устанавливающий порядок начисления и распределения сумм ввозных таможенных пошлин (других пошлин, налогов и сборов, имеющих эквивалентную функцию) и их перечисления в качестве дохода в бюджеты государств-членов ЕАЭС.
Нормативы ввозных таможенных пошлин для каждого государства-члена определены в следующем размере: для Армения – 1,22%, Белоруссии – 4,56%, Казахстана – 7,055%, Кыргызстана – 1,9%, России – 85,265%.