Հայաստանը հատուկ դեր կունենա Իրանի եւ ԵՏՄ հարաբերությունների հաստատման գործում․ԱԺ փոխխոսնակ[:]
Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելուց հետո Հայաստանի եւ միության մյուս անդամ երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառությունը զգալիորեն աճել է։ Այս մասին փետրվարի 14-ին՝ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում կարծիք է հայտնել ԱԺ փոխխոսնակ, ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, իշխող հանրապետական կուսակցության մամուլի քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը: Նրա խոսքով՝ Հայաստանն ինքնիշխան պետություն է, եւ ինքը կարող է գնահատել իր պետական շահերը եւ որոշել, թե ինչն է լավ իր համար, եւ ինչը վատ:
«Օրերս հանդիպում ունեցա Իրանի դեսպանի հետ։ Հանդիպումը շատ կառուցողական էր, հանդիպման ժամանակ մենք քննարկել ենք մի քանի հարցեր։ Դրանք մեր երկրների միջխորհրդարանական եւ միջկառավարական համագործակցությանը, ինչպես նաեւ քաղաքական եւ տնտեսական համագործակցությանը վերաբերող հարցեր էին։ Ինչու եւ ինչ է ասել Իրանի դեսպանն ավելի վաղ, ես չեմ, որ պետք է դատեմ»,-ընդգծել է Շարմազանովը:
Նա հիշեցրել է, որ մեկ անգամ չէ, որ ասել է՝ Հայաստանի մուտքը Եվրասիական տնտեսական միություն համապատասխանում եւ բխում էր հայ ժողովրդի եւ պետության շահերից, ապա ավելացրել է, որ Երեւանի համար Եվրասիական տնտեսական միությանն այլընտրանք չկա: Միեւնույն ժամանակ, ԵՏՄ-ն մեծ հնարավորություններ է ընձեռել ինչպես հայ ձեռնարկատերերի, այնպես էլ Հայաստանի տնտեսության զարգացման եւ աճի համար, եւ դրանից միայն պետք է օգտվել: ԵՏՄ-ն ունի 180 միլիոնանոց շուկա: Այնտեղ առկա է հսկայական ապրանքաշրջանառություն` ինչպես արտահանման, այնպես էլ ներմուծման, անտուրք առեւտրի եւ մեր բիզնեսի համար լրացուցիչ հնարավորությունների առումով, որոնք եւս մեկ անգամ ապացուցում են, որ Հայաստանի մուտքը Եվրասիական տնտեսական միություն ճիշտ որոշում էր»,-հավաստիացրել է Շարմազանովը՝ հրաժարվելով մեկնաբանել Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի վերջին հայտարարությունը: Սակայն նա նշեց, որ Հայաստանը կարող է կառուցողական կամուրջ դառնալ Իրանի եւ ԵՏՄ երկրների միջեւ`շեշտելով, որ հայկական կողմը դրական է տրամադրված այդ հարցի շուրջ՝ հավելելով, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը մեծ ապագա ունի. «Չեմ բացառում, որ ապագայում Եվրասիական տնտեսական միության եւ Իրանի միջեւ տնտեսական հարաբերությունները կբարելավվեն, եւ դրանում Հայաստանը յուրահատուկ դեր կունենա»,-եզրափակել է Շարմազանովը։ Հիշեցնենք, որ Երեւանի պետական համալսարանի Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում իրանագիտության լսարանի բացման արարողությանը ՀՀ-ում Իրանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սեիդ Քազեմ Սաջադին հայտարարել էր, որ իրանական կողմը չի նկատել Հայստանի ԵՏՄ-ի անդամակցության որեւէ շոշափելի արդյունք։[:]

Вице-спикер парламента: Армения будет иметь особую роль в налаживании отношений между ИРИ и ЕАЭС
После того, как Армения стала членом Евразийского экономического союза, товарооборот между ней и другими странами-членами организации значительно вырос. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил 14 февраля вице-спикер парламента Армении, член постоянной парламентской Комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов. По его словам, Армения является суверенным государством, и сама может оценить свои государственные интересы и определить, что для нее хорошо, а что плохо.
«На днях у меня была встреча с послом Ирана. Встреча была очень конструктивной и, в ходе встречи, мы рассмотрели несколько вопросов. Это были вопросы межпарламентского и межправительственного сотрудничества между нашими странами, а также вопросы политического и экономического сотрудничества. Почему и что сказал посол Ирана ранее, не мне судить»,- подчеркнул Шармазанов.
Он напомнил, что не раз говорил о том, что вхождение Армении в Евразийский экономический союз соответствовало и исходило из интересов армянского народа и государства в целом, добавив что у Еревана не было иной альтернативы ЕАЭС. Вместе с тем ЕАЭС дал большие возможности для развития и роста, как армянским предпринимателям, так и армянской экономике, и этим нужно только пользоваться. «ЕАЭС имеет 180-и миллионный рынок. Там огромный товарооборот: и экспорт, и импорт, и беспошлинная торговля, и возможности, которые увеличились для нашего бизнеса, в очередной раз доказывают, что вхождение Армении в Евразийский экономический союз было правильным решением»,- заверил Шармазанов, отказавшись давать какие-либо комментарии в адрес недавних высказываний Чрезвычайного и Полномочного посла Ирана в Армении. Однако, вице-спикер парламента отметил, что Армения вполне может стать конструктивным мостом между Ираном с одной и странами ЕАЭС с другой стороны, подчеркнув, что армянская сторона настроена позитивно по данному вопросу, добавив, что Евразийский экономический союз имеет большое будущее. «Я не исключаю, что в будущем, экономические отношения между странами Европейского экономического союза и Ираном улучшатся, и Армения будет иметь в этом свою особую роль»,- заключил пресс-секретарь РПА. Напомним, что после церемонии открытия аудитории иранистики на факультете международных отношений ЕГУ 12 февраля чрезвычайный и полномочный посол Ирана в Армении Сейед Казем Саджади в беседе с журналистами заявил, что иранская сторона не заметила ощутимого результата членства Армении в ЕАЭС. Таким образом, посол прокомментировал слова о том, что Тегеран может воспользоваться членством Армении в ЕАЭС.