Ինտեգրացիոն գործընթացները դրական են ազդում ԵԱՏՄ անդամ բոլոր երկրների տնտեսությունների վրա. Մանտուրով[:]
2017-10-06 21:01
Երևանում մեկնարկել է Եվրասիական գործընկերության միջազգային երկրորդ համաժողովը, որի ընթացքում ասուլիսով հանդես է եկել Ռուսաստանի Դաշնության առևտրի և արդյունաբերության նախարար Դենիս Մանտուրովը:
«Եվրասիական միությունը տարեցտարի ուժեղացնում է իր նշանակությունը գլոբալ ենթատեքստում: Այսօր կարելի է վստահորեն խոսել այն մասին, որ ինտեգրացիոն գործընթացները դրական են ազդում ԵԱՏՄ անդամ բոլոր երկրների տնտեսությունների վրա: Այդ ծավալի հաշվին միության անդամ երկրներում ՀՆԱ-ն ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում ավելացել է շուրջ 2 տոկոսով: Արդյունաբերության աճը կազմել է 2.6 տոկոս: Ղրղզստանում այն կազմել է 6.4 տոկոս, Հայաստանում՝ 5.9, Ղազախստանում՝ 4.3: Մենք և Բելառուսը չենք հասնում այդ ցուցանիշին՝ 1.5 և 1 տոկոսով»,-ասել է Մանտուրովը:
Մանտուրովի խոսքով՝ մասնակից երկրներն աշխատանքներ են տանում եվրասիական ցանցում միասնական արդյունաբերական արտարդություն հիմնելու համար, ինչը թույլ կտա կարևոր քայլեր ձեռնարկել ԵԱՏՄ անդամ երկրների շրջանում ոլորտային հաշվեկշռի հաստատմանը:

Интеграционные процессы позитивно отражаются на экономике всех стран ЕАЭС – Мантуров
В Ереване стартовал второй Международный форум евразийского партнерства. В ходе форума выступил министр промышленности и торговли Российской Федерации Денис Мантуров.
«Евразийский союз с каждым годом усиливает свое значение в глобальном контексте. Сегодня можно уверенно говорить о том, что интеграционные процессы позитивно отражаются на экономике всех стран-участниц ЕАЭС. За счет этого совокупный объём ВВП стран союза в первом полугодии текущего года увеличился примерно на 2%. Рост промышленного производства составил 2,6%. Киргизия – 6,4%, Армения – 5,9%, Казахстан – 4,3%. Мы с Белоруссией чуть-чуть не дотягиваем – 1,5% и 1%», — цитирует министра «Vesti.am».
По словам Мантурова, правительства стран-участниц ведут работу по созданию евразийских сетей промкооперации, которые позволят сделать важный шаг к выстраиванию системы отраслевых балансов в периметре ЕАЭС, что существенно снизит риски возникновения избыточной конкуренции.