Երկրորդ և երրորդ համաժողովների արդյունքներն ավելի տեսանելի կլինեն. Աբրահամյան[:]
Եվրասիական գործընկերության միջազգային երկրորդ համաժողովի ժամանակ լրագրողները համաժողովի նախաձեռնող և համակարգող խորհրդի նախագահ Արա Աբրահամյանից հետաքրքրվեցին, թե արդեն երկրորդ տարին է, ինչ Երևանում անցկացվում է Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովը, կարելի՞ է արդեն խոսել կոնկրետ արդյունքների մասին:
«Եթե խոսենք կոնկրետ արդյունքների մասին, ապա պետք է ասեմ, որ այս համաժողովը մշտապես գործող է, որով և տարբերվում է մյուսներից: Մեր աշխատակազմում ամբողջ տարի աշխատում է 15 մարդ: Մենք Մոսկվայում կազմակերպել ենք հայ գործարարների հետ երեք հանդիպում, որոնք հետաքրքրված են եվրասիական տարածքի աշխատանքներով: Գրանցվել է 12 ձեռնարկություն: Կարծում եմ, համաժողովը շարունակաական կլինի: Շատ կարևոր է, որ ուղղակի շփում կա վերոնշյալ գործարարների և բարձր ղեկավարության հետ, կա երկխոսություն, նախարարն այդ ամենը վերահսկողության տակ է պահում և հանձնարարել է շարունակել աշխատանքները: Դա իրական օգնություն է, որը կրճաում է գործընթացը: Կարծում եմ, երկրորդ և երրորդ   համաժողովների արդյունքներն ավելի տեսանելի կլինեն: Դրանից բացի մենք ունենք նաև արտասահմանյան շատ մասնակիցներ: Մենք ռուսական  փորձագիտական կենտրոնի հետ համաձայնագիր ենք կնքել՝ ազատ տնտեսական գոտում աշխատելու համար: Այստեղ ներդրողներ կան, որոնք արդեն պայմանավորվել են մասնավոր-պետական համագործակցության մասին: Դա ՌԴ առևտրի տան կառուցումն է հայ-իրանական սահմանին, որպեսզի մենք կարողանանք վաճառել ռուսական ապրանքներն Իրանում, ինչպես նաև կլինի արտադրանքի երկրորդ տարածք, որտեղ կարտադրվեն ռուսական ապրանքներ՝ տեխնիկա: Աշխատանքը շատ է, իսկ արդյունքներ արդեն կան: Ամեն տարի ավելի շատ հետարքրվող մարդիկ կան: ՀՀ կառավարության կողմից ևս հետաքրքրվածություն կա: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանին, ով ամբողջ տարին աշխատել է մեզ հետ, ինչպես նաև ՌԴ առևտրի և արդյունաբերության նախարար Դենիս Մանտուրովին: Կարծում եմ, որ այն ինչ անում ենք, իզուր չէ»,-ասաց Աբրահամյանը:

Результаты второго и третьего МФЕП будут еще более значительными — Ара Абрамян
В рамках проходящего в Ереване второго Международного форума евразийского партнерства состоялся брифинг. «Vesti.am» поинтересовался у инициатора и председателя координационного совета форума Ара Абрамяна о том, о каких конкретных результатах МФЕП можно уже говорить.
«Если говорить о конкретных результатах, то могу сказать, что этот форум отличается тем, что это постоянно действующий форум. У нас на оргкомитетах круглый год работают более 15 человек. Мы организовали в Москве три встречи армянских бизнесменов, которые были заинтересованы работой в зоне евразийских стран. Были подписаны более 12 совместных предприятий. Я думаю, что форум продолжится. Очень интересно, что уже есть прямой контакт высшего руководства с бизнесменами, есть прямой диалог, министр берет всё это под контроль и дает поручение дальше работать. Это реальная помощь, которая сокращает процесс. Думаю, что результаты второго и третьего форумов будут еще более значительными.
Кроме этого, у нас очень много иностранных участников. Мы подписали с российским экспертным центром совместное соглашение, чтобы работать в свободной экономической зоне. Здесь находятся инвесторы, которые уже договорились о частно-государственном партнерстве. Это строительство торгового дома России на армяно-иранской границе, чтобы мы могли продавать российские товары в Иран. Там же будет вторая зона производства, где будут производится российские товары, техника. Работы много, а результаты есть. Каждый год больше и больше заинтересованных людей. Есть интерес со стороны правительства Армении. Я хочу поблагодарить министра инвестиций Армении господина Караяна, который круглый год с нами работал. Особая благодарность министру промышленности России за прямой диалог с бизнесменами. Это новый подход и результативное решение. Мы обсудили серьезные вопросы, работа идет. Надеюсь, что всё это не зря» — ответил Абрамян.