Արա Աբրահամյանի ելույթը՝ Եվրասիական գործընկերության միջազգային երկրորդ համաժողովի բացմանը[:]
Հոկտեմբերի 5-7-ը` Երևանում Եվրասիական գործընկերության միջազգային երկրորդ համաժողովի բացմանը, ելույթ ունեցավ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպան, Եվրասիական գործընկերության միջազգային երկրորդ համաժողովի նախաձեռնող և համակարգող խորհրդի նախագահ Արա Աբրահամյանը:
Ա. ԱԲՐԱՀԱՄՅԱՆԻ ԵԼՈՒՅԹԸ
Երևանում Եվրասիական գործընկերության երկրորդ միջազգայինհամաժողովի բացմանը
հոկտեմբերի 5-7, 2017թ.
«Բարև Ձեզ, հարգելի´ բարեկամներ:
Ուրախ եմ բոլորիդ ողջունել Երևանում՝ Եվրասիական գործընկերության երկրորդ միջազգային համաժողովին, որն անց է կացվում «Արդյունաբերական ինտեգրացիան և արտահանման-ներմուծման հնարավորությունների ընդլայնումը Եվրասիական գործընկերության երկրներում» խորագրի տակ:
Մեր առաջին համաժողովը կայացել է անցյալ տարի Երևանում և մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել միջազգային հանրության շրջանում:
Առաջին համաժողովին ներկա են եղել 37 երկրի ավելի քան 800 մասնակից: Այս համաժողովին մենք ունենք էլ ավելի շատ հյուրեր:
Մեր խնդիրն է նպաստել երկկողմ ու բազմակողմ տնտեսական համագործակցությանը, հող ստեղծել ԵԱՏՄ, ԱՊՀ անդամ երկրների, BRICS-ի հինգ անդամ երկրների (Բրազիլիա, Ռուսաստան, Հնդկաստան, Չինաստան, Հարավային Աֆրիկա), Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Եվրոպայի, Մերձավոր Արևելքի և այլ երկրների ու տարածաշրջանների կառավարությունների ու գործարար համայնքների միջև բազմակողմ և նշանակալից գործարքներ իրականացնելու համար:
Համաժողովի աշխատանքները նպատակաուղղված կլինեն արդյունավետ այնպիսի լուծումների բացահայտմանը, որոնք խթանում են տարածաշրջանային տնտեսական համախմբումը և ներդրումային հոսքերի ավելացմանը նպաստող բաց նորարարությունների զարգացումը:
Ես կցանկանայի ընդգծել մեր համաժողովի չորս հիմնական նպատակները:
Առաջինը ԵԱՏՄ-ի տնտեսական ներուժի, այդ թվում նաև անդամ պետությունների տնտեսական գործունեության մասին իրազեկության բարձրացումն է:
Երկրորդը՝ տարածաշրջանային և ազգային գործարար ու ներդրումային հիմնական հնարավորությունների խթանումը:
Երրորդը՝ համաժողովը թույլ կտա ընդլայնել և խորացնել երկկողմ ևբազմակողմ հարաբերությունները, ինչպես նաև կնպաստի ԵԱՏՄ, ԱՊՀ, ՇՀԿանդամ երկրների գործարար համայնքների միջև բիզնես նախագծերիիրականացմանը:
Եվ չորրորդը՝ երկկողմ և բազմակողմ կապերի հաստատումը բիզնես համայնքների միջև:
Կարելի է վստահորեն ասել, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը, որի ծրագրերը մենք խթանում ենք համաժողովի ընթացքում, ներկայումս հանդիսանում է ամենահաջողված ինտեգրացիոն նախագծերից մեկը:
Վերջին տարիներին ԵվրԱզԷՍ-ի բոլոր երկրներում մակրոտնտեսական ցուցանիշները զգալիորեն լավացել են:
Գործընկերության սահմաններում լուծում է ստացել սոցիալ-տնտեսական խնդիրների ամենալայն շրջանակը: Մասնակից պետությունների միջև ապրանքաշրջանառությունը ավելացել է ավելի քան չորս անգամ: Մեր համագործակցությունը ամրապնդվեց, Եվրասիական տնտեսական միության հեղինակությունը աճեց համաշխարհային ասպարեզում:
Մեր հաջողությունները զարգացնելու համար մենք Եվրասիան պետք է վերածենք «խելացի» տարածաշրջանի, այսինքն, մի տարածաշրջանի, որտեղ կկիրառվեն նորարարություններն ու հատուկ մասնագիտացումները:
Եթե յուրաքանչյուր երկիր ինտեգրացիայի համար առաջարկի իր լավագույն ռեսուրսները, տաղանդներն ու հնարավորությունները, ապա ոչինչ չի կարող կանգնեցնել «խելացի» կառավարվող տարածաշրջանի տնտեսական աճը:
Եթե մենք համատեղենք Ռուսաստանի արդյունաբերական հզորությունը, Ղազախստանի բնական պաշարները, Բելառուսի և Ղրղզստանի աշխարհագրական առավելությունները, ինչպես նաև բոլոր մասնակից երկրների մարդկային և մտավոր ռեսուրսները, ապա շուտով մենք կդառնանք ոչ միայն «խելացի», այլև բարգավաճ տարածաշրջան:
Հայաստանը մտադիր է միանալ ընդհանուր ջանքերին և իր ներդրումն այդ գործում դարձնել նշանակալից ու անփոխարինելի:
Հարգելի բարեկամներ, չնայած նրան, որ իմ հայրենիքը տարածքով փոքր է և հարուստ չէ բնական պաշարներով՝ Հայաստանը հարուստ է իր հնադարյան մշակույթով, կիրթ և աշխատասեր ժողովրդով, վառ և տաղանդավոր երիտասարդներով, ինչպես նաև հայկական սփյուռքի տնտեսական և գիտատեխնիկական ռեսուրսներով:
Հենվելով այս ամենին՝ Հայաստանը ձգտում է դառնալ Եվրասիական տնտեսական միության, իսկ ապագայում նաև ողջ Կենտրոնական Ասիայի տեխնոլոգիական և ֆինանսական կենտրոն։ Վերածվել Նոր Մետաքի ճանապարհի «դարպասի»:
Նորարարությունները, ինտեգրացիան և ոչ ստանդարտ մտածողությունը Հայաստանը կդարձնեն Եվրասիական տնտեսական միության եռանդուն և բարգավաճ խաչմերուկ:
Համաժողովին նույն սեղանի շուրջ մենք համախմբում ենք ներդրողների, գործարարների, գիտնական-գյուտարարների և կառավարության ներկայացուցիչների՝ բյուրոկրատական գործընթացը նվազեցնելու և առավել համարձակ ու առաջատար նորարարությունների, ներդրումների և համատեղ տնտեսական նախաձեռնությունների համար կանաչ լույս ապահովելու նպատակով:
Հուսով եմ՝ համաժողովը, որին պատիվ եմ ունեցել Ձեզ հրավիրել, տնտեսական շարժիչ կդառնա բոլոր այն երկրների համար, որտեղից եկել են մեր պատվարժան հյուրերը, և բոլոր այն բիզնեսների համար, որոնցով նրանք զբաղվում են:
Հուսով եմ նաև, որ մեր համաժողովը կկարողանա օգտագործել տնտեսությունը մեզ իրարից բաժանող հակամարտությունների լուծման համար:
Բարեկամներ, այս համաժողովի ընթացքում մենք շարունակում ենք ձևավորել նոր ապագա Եվրասիայի համար:
Մեկ անգամ ևս շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր այն հյուրերին, որոնք եկել են մեզ մոտ Երևան և մաղթում եմ բոլորիս արդյունավետ, ստեղծագործ և բարեկամական աշխատանք համաժողովի շրջանակներում»:

Выступление Ара Абрамяна на открытии второго Международного Форума Евразийского Партнерства
Наш Первый форум состоялся в Ереване в прошлом году и вызвал огромный интерес у международного сообщества.
В Первом форуме приняли участие около 800 участников из 37 стран. На этом Форуме у нас еще больше гостей.
Главной темой нашего второго Форума является «Промышленная интеграция и расширение экспортно-импортных возможностей стран Евразийского партнерства». Наша задача — помочь двустороннему и многостороннему экономическому сотрудничеству и реализации содержательных и многогранных бизнес-операций между правительствами и деловыми сообществами стран-членов ЕАЭС, СНГ, пятью членами BRICS (Бразилия, Россия, Индия, Китай, ЮАР), США и других стран.
Работа Форума будет направлена на выявление действенных решений, стимулирующих региональную экономическую консолидацию и развитие открытых инноваций, способствующих увеличению инвестиционных потоков.
Я хочу выделить четыре главные цели нашего форума:
Первая. Повысить осведомленность об экономическом потенциале Евразийскогo экономического союза, в том числе о потенциале каждой из стран участниц;
Вторая. Содействовать развитию основных национальных и региональных деловых и инвестиционных возможностей;
Третья. Форум должен расширить и углубить двусторонние и многосторонние отношения в идентификации и реализации бизнес-проектов между деловыми сообществами стран членов ЕАЭС, CНГ, ШОС.
И четвертая — установить двустороннее и многостороннее сотрудничество бизнес-сообществ.
Можно с уверенностью утверждать, что Евразийский Экономический Союз, проекты которого мы прдвигаем на Форуме, в настоящее время является одним из наиболее успешных интеграционных проектов.
За последние годы во всех странах ЕврАзЭС значительно улучшились макроэкономические показатели.
В рамках сообщества решался самый широкий круг социально-экономических вопросов. Более чем в 4 раза возрос товарооборот между государствами-участниками. Укреплялись наши партнерские связи, повышался авторитет ЕврАзЭС на мировой арене.
Чтобы развивать наши успехи, нам надо превратить Евразию – в Умный Регион: то есть регион, где используются инновации и специализация.
Если каждая страна предложит для интеграции свои лучшие ресурсы, таланты и возможности – тогда ничто не сможет остановить экономический рост Умного Региона. Если мы объединим индустриальную мощь России, природные ресурсы Казахстана, географические преимущества Беларуси и Киргизстана, а также человеческие и интеллектуальные ресурсы всех стран-участниц – мы вскоре станем не только Умным, но и процветающим регионом!
Армения намерена внести свой вклад в общие усилия и сделать этот вклад значительным и незаменимым.
Несмотря на то, что моя родина бедна территорией и природными ресурсами, она богата древней культурой, высоко образованным трудолюбивым народом, яркой и талантливой молодежью, а также экономическими и научно-техническими ресурсами международной армянской Диаспоры.
Опираясь на это, Армения стремится стать технологическим и финансовым центром для Евразийского Экономического Союза и в перспективе — для всей Центральной Азии. Стать воротами Нового Шелкового Пути.
Инновации, интеграция, нестандартное мышление и открытость сделают Армению энергичным и процветающим перекрестком Евразийского Экономического Союза. На нашем Форуме мы усаживаем за один стол инвесторов, бизнесменов, ученых -изобретателей и членов правительств, чтобы сократить бюрократический процесс и дать зеленый свет самым смелым и передовым инновациям, инвестициям и совместным экономическим инициативам.
До этого Форума Евразийский Экономический Союз существовал отдельно, а международные бизнесмены – отдельно. Этот Форум – начало их постоянного, активного, взаимовыгодного сотрудничества.
Я надеюсь, что Форум, на который я имел честь вас пригласить, станет экономическим двигателем для всех стран, из которых прибыли наши уважаемые гости и для всех бизнесов, которыми они занимаются.
Я надеюсь, что наш Форум сможет использовать экономику для разрешения конфликтов, которые нас разъединяют.
На этом Форуме мы с вами продолжаем формировать новое будущее для Евразии. Я еще раз благодарю всех гостей, приехавших к нам в Ереван и желаю нам всем продуктивной, творческой, дружеской работы на Форуме.