Եվրասիական գործընկերության երկրորդ միջազգային համաժողով (ԵԳՄՀ)
Հոկտեմբերի 5-7-ը՝ Երևանում կանցկացվի Եվրասիական գործընկերության միջազգային երկրորդ համաժողովը, որի նախաձեռնողը «Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողով» հասարակական կազմակերպության և Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպան Արա Աբրահամյանն է: Համաժողովն անցկացվում է երկրորդ տարին անընդմեջ, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի, ՀՀ Կառավարության և ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարարության հետ համատեղ (համաժողովի համակարգողը՝ «Ռոսկոնգրես» հիմնադրամ)։
Միջոցառման նպատակը՝  ԵԱՏՄ, ԱՊՀ, ԲՐԻԿՍ, ՇՀԿ, ԵՄ գործարար շրջանակների միջև երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության համար մշտապես գործող տեղեկատվական և քննարկումների հարթակի ստեղծումն է:
Համաժողովի աշխատանքներին մասնակցում են՝ կառավարությունների, գործարար և փորձագիտական շրջանակների  ներկայացուցիչներ, համաշխարհային հայտնի ընկերությունների ղեկավարներ  Հայաստանից, Ռուսաստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից,  ինչպես նաև ԱՄՆ-ից, Չինաստանից, Քաթարից, Հարավային Կորեայից, Հնդկաստանից և այլն:
Պլենար և հարակից նիստերին ելույթ կունենան
Տիգրան Սարգսյանը - ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահ
Կարեն Կարապետյանը - ՀՀ վարչապետ
Արա Աբրահամյանը - «Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողով» հասարակական կազմակերպության և Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպան
Սերգեյ Գլազևը – ՌԴ նախագահի խորհրդական
Դենիս Մանտուրովը – ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարար
Նատալիա Վոլկովան – Բելառուսի Հանրապետության արդյունաբերության նախարար
Ուլանբեկ Ռիսկուլովը – Ղրղզստանի Հանրապետության արդյունաբերության,  էներգետիկայի և ընդերքօգտագործման պետական կոմիտեի նախագահ
Ալիկ Այդարբաևը – Ղազախստանի Հանրապետության ներդրումների և զարգացման նախարարի առաջին տեղակալ
Իգոր Օռլովը – ՌԴ Արխանգելսկի մարզի ղեկավար
Վիկտոր Խրիստենկոն – ԵԱՏՄ գործարար խորհրդի նախագահ
Սերգեյ Չերյոմինը - Մոսկվայի կառավարության նախարար, Մոսկվայի արտաքին տնտեսական և միջազգային կապերի դեպարտամենտի ղեկավար
Լևոն Ալթունյանը – ՀՀ առողջապահության նախարար
Վլադիմիր Չեռնովը – ՌԴ նախագահի աշխատակազմի արտասահմանյան երկրների հետ միջտարածաշրջանային և մշակութային կապերի վարչության պետ
և այլք:
Համաժողովի շրջանակում տեղի կունենա Արդյունաբերության նախարարների խորհրդակցություն, ինչպես նաև առանձին քննարկումներ հետևյալ ուղղություններով.
- Բժշկական արդյունաբերություն և Եվրասիական տարածքում արտադրական ինտեգրացիա։
- Եվրասիական տարածքում ոսկերչական իրերի արտադրություն և սպառման շուկաների ընդլայնում։
- Համագործակցություն թեթև արդյունաբերության ոլորտում։
- Արտադրական ինտեգրացիա։
- Համագործակցություն ռադիոէլեկտրոնիկայի, կապի և ՏՏ ոլորտում։
Համաժողովն անցկացվում է Ռուսաստան – Հայաստան 6-րդ միջտարածաշրջանային համաժողովի,   «Junwex Yerevan Show» միջազգային ոսկերչական ցուցահանդեսի, «Yerevan Fashion Week» «Golden Lace» նորաձևության շաբաթի ուղեկցությամբ:
Համաժողովի մասնակիցներն ու հյուրերը հոկտեմբերի 7-ին կմասնակցեն Արա Աբրահամյանի միջոցներով կառուցված ռուսական ուղղափառ տաճարի օծման հանդիսավոր արարողությանը:
Եվրասիական գործընկերության միջազգային առաջին համաժողովը կայացել է 2016թ. հոկտեմբերին: Համաժողովն անց է կացվել բարձր ներկայացուցչական մակարդակով. նիստերին, գործարար հանդիպումներին և քննարկումներին մասնակցել և ելույթ են ունեցել ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը, ՌԴ տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովը, Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովի նախագահ, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպան Արա Աբրահամյանը, «Сбербанк»-ի կառավարման խորդրդի նախագահ Գերման Գրեֆը, ՌԴ ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային գործակալության ղեկավար  Դմիտրի Շուգաևը,  Ռուսաստանի բանկերի ասոցիացիայի նախագահ Գարեգին Թոսունյանը, ՀՀ-ում և ՌԴ-ում Կորեայի Հանրապետության դեսպան Պակ Ռո Բյոկը, Ռազմավարության, քաղաքականության, անվտանգության և տնտեսության  հարցերի (ISPSW)  ինստիտուտի նախագահ Պիտեր Ռոյելը,  «Forbes&Manhattan»-ի  գործադիր տնօրեն Սթեն Բարթին, Բրիտանիայի լորդերի պալատի անդամ և նախկին խոսնակ Քերոլայն Քոքսը և այլք:
Համաժողովի շրջանակում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների  վերաբերյալ անցած տարվա ընթացքում  Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովի նախագահ Արա Աբրահամյանի  կողմից կազմակերպվել են մի շարք փոխադարձ այցելություններ և քննարկումներ՝  նախարարների, փոխնախարարների, շահագրգիռ կորպորացիաների ղեկավարների  մասնակցությամբ, որոնց նպատակն է եղել  արտադրական և արդյունաբերական կապերի ձևավորումը, եղածների վերականգնումը և Հայաստանում նոր արտադրությունների հիմնումը:
Համաժողովի մասնակիցներն ու հյուրերը հոկտեմբերի 7-ին կմասնակցեն Արա Աբրահամյանի միջոցներով կառուցված Ռուսական ուղղափառ եկեղեցու օծման հանդիսավոր արարողությանը:
Հատվածներ առաջին համաժողովի ելույթներից.
Կարեն Կարապետյան-ՀՀ վարչապետ
«Չնայած հայ-ռուսական բարձր մակարդակի հարաբերություններին, կարծում եմ, որ մենք աննախադեպ մեծ հնարավորություն ունենք դրանց ամրապնդման համար: Եվրասիական տարածքում միջազգային ինտեգրացիոն գործընթացները կարող են միայն օգնել դրան»:
Արա Աբրահամյան- Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովի նախագահ, Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպան
«Մենք հիմնում ենք այս համաժողովը որպես մեկ տնտեսական սիրտ, որը Եվրասիական տնտեսական միությանը և Եվրասիայի բոլոր երկրներին պետք է մատակարարի նոր   նախագծեր և  ներդրումներ: Միասնական տնտեսական օրգանիզմի կառուցման գործընթացն արդեն ընթացքի մեջ է: Եվրասիան սկսում է  իրեն ճանաչել ոչ միայն որպես միասնական աշխարհագրական միավոր, այլև միասնական տնտեսական տարածք, որպես ահռելի կենդանի օրգանիզմ, որի առողջության համար յուրաքանչյուր օրգան պետք է լինի առողջ և համագործակցի մյուսների հետ»:
Գերման Գրեֆ- «Сбербанк»-ի կառավարման խորհրդի նախագահ
«Հայաստանի տնտեսությունը ներդրողների համար չի կարող գրավիչ լինել, եթե մնա մեկուսացված: Հայաստանին հարկավոր է արդյունավետ  պետական կառավարում և բիզնեսի շատ պարզ ռեժիմ: Հայաստանի կառավարությունը պետք է լինի ԵԱՏՄ-ում ամենաարագն ու ճկունը: Եթե հանրապետությունն  դեպի Եվրասիական միության  բոլոր շուկաներ  հասանելիություն ապահովի, ապա ներդրողների համար միևնույն է, թե որտեղ բիզնես հիմնել՝ Ռուսաստանում, Ղազախստանում, թե Հաայստանում: Եթե այստեղ բիզնեսի համար կատարյալ պայմաններ ստեղծվեն, ներդրողները կընտրեն Հայաստանը:

II МЕЖДУНАРОДНЫЙ ФОРУМ ЕВРАЗИЙСКОГО ПАРТНЁРСТВА (МФЕП)
5-7 октября, в Ереване состоится Международный форум евразийского партнёрства, инициатором проведения которого стал Президент общественной организации «Международный форум евразийского партнерства» и Союза армян России, Посол доброй воли ЮНЕСКО Ара Аршавирович Абрамян. Форум проводится второй год подряд совместно с Евразийской экономической комиссией, Правительством Республики Армения и Министерством промышленности и торговли Российской Федерации
(оператор форума – Фонд «Росконгресс»).
Целью данного мероприятия является создание постоянно действующей информационной и дискуссионной платформы для двустороннего и многостороннего сотрудничества бизнес - сообществ ЕАЭС, СНГ, БРИКС, ШОС, ЕС и др.
В работе Форума примут участие высокопоставленные представители правительств, деловых кругов и экспертного сообщества, руководители известных мировых компаний из России, Армении, Белоруссии, Казахстана, Кыргызстана, а также США, Китая, Катара, Южной Кореи, Индии и других стан.
В рамках пленарных и панельных сессий ожидаются выступления:
Тиграна Саркисяна, Председателя Коллегии Евразийской экономической комиссии
Карена Карапетяна, Премьер-министра Республики Армения
Ара Абрамяна, Президента общественной организации «Международный форум евразийского партнерства» президент САР, Посол доброй воли ЮНЕСКО
Сергея Глазьева,  Советника Президента Российской Федерации
Дениса Мантурова, Министра промышленности и торговли Российской Федерации
Виталия Вовка, Министра промышленности Республики Беларусь
Уланбека Рыскулова, Председателя Государственного комитета промышленности, энергетики и недропользования Кыргызской Республики
Алика Айдарбаева, Первого Вице-министра Министерства инвестиций и развития Республики Казахстан
Игоря Орлова, Губернатора Архангельской области Российской Федерации
Виктора Христенко, Президента Делового совета ЕАЭС
Сергея Черёмина, Министра Правительства Москвы, Руководитель Департамента внешнеэкономических и международных связей города Москвы
Левона Алтуняна, Министра здравоохранения РА
Владимира Чернова, Начальника Управления Президента РФ по межрегиональным и культурным связям с зарубежными странами и других.
В рамках Форума состоится Совещание министров промышленности государств Евразийского союза, а также панельные сессии по следующим направлениям:
- Медицинская промышленность и производственная интеграция в Евразийском пространстве
- Производство и расширение рынков сбыта ювелирной продукции в Евразийском пространстве
- Сотрудничество в области легкой промышленности
- Производственная интеграция
- Сотрудничество в области радиоэлектроники, связи и информационных технологий
Мероприятие проводится при участии Шестого межрегионального форума Россия-Армения,  Международной ювелирной выставки Junwex Yerevan Show, Недели моды Yerevan Fashion Week «Golden Lace».
Первый Международный форум евразийского партнёрства состоялся в октябре 2016 года. Форум прошёл на высоком представительском уровне: в заседаниях, деловых встречах и обсуждениях приняли участие и выступили премьер-министр Республики Армения Карен Карапетян, председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Тигран Саркисян, министр транспорта Российской Федерации Максим Соколов Посол доброй воли ЮНЕСКО по развитию диалога между цивилизациями, президент общественной организации «Международный форум евразийского партнёрства» Ара Абрамян, председатель правления ПАО Сбербанк Герман Греф, руководитель Федерального агентства РФ по военно-техническому сотрудничеству Дмитрий Шугаев, президент Ассоциации российских банков Гарегин Тосунян, Посол Республики Корея в РФ и в РА Пак Ро Бёк, президент Института по вопросам стратегии, политики, безопасности и экономики (ISPSW) Питер Роэлл, исполнительный директор «Forbes&Manhattan» Стэн Барти, член и бывший вице-спикер британской Палаты лордов баронесса Кэролайн Кокс и др. В развитие первого Форума и заключённых в его рамках договорённостей, в течение прошедшего года президентом общественной организации «Международный форум евразийского партнёрства» Ара Абрамяном был организован целый ряд взаимных визитов с участием министров и замминистров, руководителей заинтересованных корпораций с целью налаживания производственных связей и реанимации имеющихся или создания новых производств в Армении.
7 октября, участники и гости Форума также примут участие в Торжественной церемонии открытия  Кафедрального  собора Русской православной церкви – храма в честь Воздвижения Честного и Животворящего Креста Господня, построенного на средства А.А.Абрамяна.
Из выступлений на Первом Международном форуме евразийского партнёрства:
Карен Карапетян, Премьер-министр РА: «Несмотря на высокий уровень армяно-российских отношений, думаю, что  у нас беспрецедентно большой потенциал для их укрепления. Международные интеграционные процессы в Евразийском пространстве могут только помочь этому».
Ара Абрамян, Президент общественной организации «Международный форум евразийского партнерства» президент САР, Посол доброй воли ЮНЕСКО: «Мы создаём этот Форум как общее экономическое сердце, которое будет снабжать инвестициями, идеями, проектами – всех членов Евразийского экономического союза и все страны Евразии. Процесс создания единого экономического организма уже идет.  Евразия начинает осознавать себя не только как единое географическое, но и как единое экономическое пространство: как огромный живой организм, для здоровья которого каждый орган должен быть здоров и должен взаимодействовать со всеми остальными».
Герман Греф, Председатель Правления ПАО «Сбербанк»: «Экономика Армении не будет привлекательной для инвесторов, если останется обособленной. Армении нужно очень эффективное государственное управление и очень простой режим бизнеса. Правительство Армении должно быть самым быстрым и проворным в ЕАЭС. Если республика обеспечит удобный доступ на все остальные рынки Евразийского союза, то инвесторам будет всё равно, где открывать бизнес: в России, Казахстане или Армении. Если здесь будут идеальные условия для бизнеса, инвесторы будут выбирать Армению».
Аккредитация СМИ:
http://ereforum.org/mass-media-accreditation/?lang=am
Часы работы МФЕП: с 10.00-18.00. Регистрация участников: 6 октября с 8.30 (Экспоцентр «Меридиан», Воскеричнери, 1) Схема проезда: http://www.meridianfez.com/en/contact