Եվրասիական համագործակցության միջազգային համաժողովը նպաստում է Հայաստանի և ԵԱՏՄ գործընկերների գործարար կապերի ընդլայնմանը. Դավիթ Ղալթախչյան[:]
2017-09-22 18:38
Նախորդ տարի Երևանում առաջին անգամ տեղի ունեցավ Եվրասիական գործընկերության առաջին միջազգային համաժողովը: Համաժողովը կազմակերպվել էր  Ռուսաստանի հայերի միության և Եվրասիական համագործակցության միջազգային համաժողովի նախագահ Արա Աբրահամյանի կողմից՝ Եվրասիական տնտեսական միության, և Հայաստանի կառավարության աջակցությամբ: Համաժողովը նպատակ ունի ապահովել հայկական արտադրողների ներկայացվածությունը ԵԱՏՄ շուկայում,  նպաստել Հայաստանում ԵԱՏՄ երկրների գործընկերների ներդրումների ներգրավմանը: Եվրասիական գործընկերության առաջին միջազգային համաժողովից արդեն մեկ տարի է անցել և համաժողովի համակարգող խորհրդի աշխատակազմն ամենօրյա կապերի մեջ է Հայաստանի գործարարների և ԵԱՏՄ տնտեսական շուկայի գործարար հատվածի հետ, փորձելով հարաբերություններ հաստատել և երկխոսություն ստեղծել նաև երկկողմ այցելությունների և շփումների միջոցով: Նման միջոցառումների շրջանակներում Արա Աբրահամյանի նախաձեռնությամբ վերջերս Հայաստան էր ժամանել ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի փոխնախարար Գլեբ Նիկիտինը, որի հանդիպումները հայ գործարարների հետ բավականին արդյունավետ անցան՝ բարձր գնահատական ստանալով ռուս գործընկերների կողմից: Այդ հանդիպումներից մեկին ներկա էր «Էլբատ» էլեկտրական մարտկոցներ արտադրող ընկերության  գլխավոր տնօրեն Դավիթ Ղալթախչյանը, որի հետ հարցազրույցը ներկայացնում ենք մեր լսարանին: Պարո՛ն Ղալթախչյան, երբ գործարանը հիմնվում էրռուսական շուկան ուսումնասիրվա՞ծ էր և հնարավոր սպառող համարվո՞ւմ էր: Այն ժամանակ ավելի շատ հնարավոր սպառող դիտարկվում էր եվրոպական շուկան, և գործարանը ստեղծվել է եվրոպական ստանդարտներով, թե՛ արտադրանքը,  թե՛ գործարանի սարքավորումները լրիվ համապատասխանեցված են եվրոպական չափանիշներին: Ռուսական շուկան որպես առաջնահերթություն չի դիտարկվել, բայց հիմա այն մեզ համար ամենակարևոր շուկան է համարվում: Գործարանի արտադրանքի  ո՞ր  մասն է արտահանվում։ Որքա՞ն է դրա մեջ կազմում ԵԱՏՄ երկրներիմասնավորապես ՌԴ մասնաբաժինը։ Այս պահի դրությամբ Ռուսաստան որևէ արտադրանք չի արտահանվում՝ կապված  հումքային նյութերի բարձր ինքնարժեքի և տրանսպորտային ծախսերի բարձր մակարդակի հետ,  ռուսական շուկա ներխուժելը բարդ է,  բայց աշխատում ենք դա նվազագույնի հասցնել: Արա Աբրահամյանի և Գլեբ Նիկիտինի  հետ սեպտեմբերի սկզբին կայացած հանդիպման ընթացքում ռուս պաշտոնյան ակնհայտ հետաքրքրություն արտահայտեց ձեր արտադրանքի նկատմամբբայց ռուսաստանցի գործընկերների հետ դրա առաջխաղացման և իրացման որոշակի  դժվարություններ կանորո՞նք են դրանք: Մեզ հնարավորություն տրվեց համագործակցել ռուսական ընկերություններից մեկի հետ, և բավականին երկար տեխնիկական պարամետրերի հաստատումից հետո, երբ ռուսական ընկերությունում համոզվեցին մեր հնարավորություններում, բանակցությունների հաջորդ կոմերցիոն փուլն անցանք: Քանի որ տվյալ ընկերությունը գնառաջարկներ էր ստանում տարբեր ընկերություններից, բնականաբար, մեր ընտրած նվազագույն  գինը նույնիսկ չէր էլ կարողացել մրցակցել ռուսական շուկայի տրամադրած գների հետ: Պատճառն այն է, որ մեր հիմնական հումք հանդիսացող կապարը, որը մարտկոցի գնի 60 տոկոսն է կազմում, ներմուծվում է Ռուսաստանից: Տրանսպորտային ծախսերը և հավելյալ այլ ծախսերն ավելի թանկացնում են մեր արտադրանքը: Կոնկրետ տվյալ ընկերությունը նախապատվությունը տվեց ավելի ցածր գնով ընկերության առաջարկին,  չնայած պայմանավորվածություն ձեռք բերեցինք, որ եկող տարվա ընթացքում նորից մասնակցենք մրցույթին: Մենք կկարողանանք կապարի որոշ տեսակներ տեղում ստանալ, հետևաբար, ավելի ցածր գնով հանդես գալու հնարավորություն  կունենանք: Բացի այդ, ռուսական շուկա մտնելու դժվարությունները կապ ունեն ԱԱՀ-ի հետ, այսինքն առանց  ԱԱՀ-ի Հայաստանից հաշիվների դուրս գրում և Ռուսաստանում  ԱԱՀ-ով վճարումը և ձևակերպումները լրացուցիչ գործողություններ են պահանջում ռուսական ընկերությունների համար: Այս ամենը ռուս գնորդի համար դժվարություններ է առաջացնում, որն էլ նախընտրում է ռուսական գրանցում ունեցող ընկերությունից ապրանք գնել: Իսկ մենք, որպեսզի այդպիսի վաճառք իրականացնենք, պետք է  մեր ներկայացուցիչները,  պահեստներն ունենանք, որը հավելյալ ծախսերի հետ է կապված: Պարոն Աբրահամյանի կազմակերպած հանդիպումներն այս առումով  շատ օգտակար են հայկական ընկերությունների համար, քանի որ բարձրաձայնում են իրենց խնդիրները: Մեր խնդրի հետ կապված այդ հանդիպումներից մեկում նույնիսկ Ռուսաստանի էկոնոմիկայի նախարարության աշխատակիցը խնդրի մանրամասն նկարագրություն պահանջեց, ասելով, որ կաշխատեն համապատասխան լուծումներ գտնել: Առաջիկայում նախատեսվում է Եվրասիական գործընկերության երկրորդ միջազգային համաժողովըոր կազմակերպում է Արա ԱբրահամյանըԻնչպե՞ս կգնահատեք այս նախաձեռնությունը: Ամենաբարձր գնահատականը կարող եմ տալ մեր ընկերության, և մասնավորապես, իմ անունից, քանի որ նման մակարդակի գործարար շփումները և տեղեկատվական  փոխանակումը բավական արդյունավետ են, նախորդ հանդիպման ժամանակ հնարավորություն ունեցանք հանդիպելու «ԿԱՄԱԶ» ընկերության խմբի փոխտնօրեններից մեկի հետ,  որը հիմք հանդիսացավ հետագա  4-5 ամիսներին «ԿԱՄԱԶ»-ի  հետ բանակցությունների, ճիշտ է դեռ արդյունքներ չկան, բայց փաստը, որ մեզ  ճանաչեց  «ԿԱՄԱԶ»-ի նման ընկերությունը, արդեն մեծ հնարավորություն է այդ ահռելի շուկայում ներկայանալու համար: Պատրաստվու՞մ եք ԵԱՏՄ շուկայում ձեր ընկերության հաջողված փորձը և խնդիրները ներկայացնել այդ համաժողովին: Մեծ հաճույքով կցանկանանք այդ բոլոր խնդիրները ներկայացնել, բայց ես առավել հակված եմ ներկայացնել հաջողության պատմություններ,  քան միայն խնդիրների մասին խոսել: Ո՞ւմ կցանկանայիք տեսնել այդ համաժողովին և ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք դրանից: Հետաքրքրություն ունեմ հանդիպելու ոլորտի ներկայացուցիչների՝ մեր նույն արտադրանքից արտադրող ընկերությունների ղեկավարների կամ սպառողների հետ, իմանալ նրանց խնդիրները, հասկանալ պահանջները և հնարավորության դեպքում այդ պահանջներին համապատասխան առաջարկներ անել: Մեր ընկերության տեխնիկական հագեցվածությունը թույլ է տալիս ոչ ստանդարտ լուծումներ տալու, որը բավականին հետաքրքիր է ռուսական սպառողների համար: Մենք պարոն Աբրահամյանի հետ  պայմանավորվածություն ունենք, և ըստ երևույթին,  ֆորումից դուրս հանդիպումներ կունենանք և կքննարկենք հումքային  նյութերի մատակարարման հետ կապված հարցերը: ereforum.am[:]

Международный форум евразийского партнерства способствует расширению бизнес-связей между Арменией и ЕАЭС – Давид Калтахчян
2017-09-22 18:38
В прошлом году в Ереване впервые был проведен Международный форум евразийского партнерства. Форум был организован президентом Союза армян России и Международного форума евразийского партнерства Ара Абрамяном, при содействии Евразийского экономического союза и правительства Армении.
Форум призван обеспечить представленность армянских производителей на рынке ЕАЭС, содействовать привлечению в Армению инвестиций из стран объединения.
Со времени проведения первого Международного форума евразийского партнерства прошел год. Сотрудники координационного совета форума поддерживают ежедневные контакты с предпринимателями Армении и бизнес-сектором экономического рынка ЕАЭС, пытаясь установить отношения и создать диалог, в том числе и посредством двусторонних визитов и контактов.
В рамках подобных мероприятий по инициативе Ара Абрамяна недавно в Армению прибыл первый заместитель министра промышленности и торговли России Глеб Никитин, чьи встречи с армянскими предпринимателями прошли достаточно эффективно и получили высокую оценку российских партнеров. На одной из этих встреч присутствовал генеральный директор производящей электронные аккумуляторы компании «Элбат» Давид Калтахчян.
-Господин Калтахчян, до открытия завода Вы изучали российский рынок? Считали ли Вы Россию потенциальным потребителем?
-Тогда в качестве потенциального потребителя больше рассматривался европейский рынок. Завод был создан по европейским стандартам – как продукция, так и оборудование полностью приведены в соответствие европейским критериям. Российский рынок не рассматривался в качестве приоритетного, но сейчас мы считаем его таковым.
-Какая часть продукции завода экспортируется? Какая доля приходится на страны ЕАЭС, в частности, Россию?
-На данный момент продукция не экспортируется в Россию. Это связано с высокой стоимостью сырья и большими транспортными расходами. Войти на российский рынок сложно, но мы работаем над этим.
-Во время состоявшейся в начале сентября встречи с Ара Абрамяном и Глебом Никитиным российский чиновник проявил явный интерес к вашей продукции, но возникли определенные трудности. Какие именно?
-Нам дали возможность сотрудничать с одной из российских компаний. После утверждения достаточно длинного перечня технических параметров в российской компании убедились в наших возможностях, и мы прошли в следующий, коммерческий этап переговоров. Поскольку данная компания получала ценовые предложения от различных компаний, естественно, выбранная нами минимальная цена даже не смогла конкурировать с предложенными российским рынком ценами. Причина в том, что являющийся нашим основным сырьем свинец, который формирует 60% цены аккумулятора, импортируется из России. Транспортные расходы и другие дополнительные расходы еще более повышают стоимость нашей продукции. Что касается конкретно данной компании, то она предпочла предложение компании с более низкой ценой. Но мы достигли договоренности о том, что в следующем году снова примем участие в конкурсе. Мы планируем получить некоторые виды свинца на месте, следовательно, у нас появится возможность предложить более низкую цену.
Кроме того, трудности вхождения на российский рынок связаны с НДС, то есть выписка счетов из Армении без НДС и оплата, оформление в России с НДС требуют от российских компаний дополнительных процедур. Всё это создает для российского покупателя сложности, поэтому он и предпочитает покупать товар у компаний с российской регистрацией.
Мы же, чтобы продавать, должны иметь своих представителей, склады, а это уже связано с дополнительными расходами.
В этом смысле организованные господином Абрамяном встречи очень полезны для армянских компаний, поскольку позволяют им озвучить свои проблемы. Что касается нашей проблемы, то в ходе одной из встреч сотрудник Министерства экономики России попросил у нас подробное описание проблемы, пообещав, что постараются найти соответствующее решение.
-Скоро ожидается проведение второго Международного форума евразийского партнерства, организатором которого является Ара Абрамян. Как Вы оцениваете данную инициативу?
-От имени нашей компании и от себя лично могу дать самую высокую оценку, поскольку бизнес-контакты подобного уровня и обмен информацией являются достаточно эффективными. Во время предыдущей встречи нам представилась возможность встретиться с одним из замдиректоров компании «Камаз», что создало почву для переговоров с компанией на протяжении 4-5 месяцев. Правда, результата пока еще нет, но одно то, что о нас узнали в компании такого масштаба, является возможностью для выхода на этот огромный рынок.
-Планируете ли Вы представить во время форума опыт и трудности Вашей компании на рынке ЕАЭС?
-С удовольствием расскажем обо всех трудностях, но я более склонен говорить об историях успеха, чем только о проблемах.
-Кого бы Вы хотели видеть на данном форуме? Какие у Вас ожидания?
-Мне интересно встретиться с представителями сферы – потребителями или руководителями компаний, которые производят ту же продукцию, что и мы, узнать об их проблемах, понять потребности и по возможности сделать соответствующие данным требованиям предложения. Техническая оснащенность нашей компании позволяет давать нестандартные решения, которые достаточно интересны для российских потребителей.
У нас есть договоренность с господином Абрамяном о встречах за рамками форума, во время которых мы обсудим вопросы, связанные с поставками сырьевых материалов.