Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովն առաջընթաց է գրանցում. Գլեբ Նիկիտին [:]
Տնտեսության տարբեր ճյուղեր ներկայացնող 120 կազմակերպություն «Armenia Expo 2017»-ին են ներկայացրել իրենց արտադրանքը: Ցուցահանդեսի մասնակիցները ժամանել են աշխարհի տարբեր երկրներից՝ նպատակ ունենալով ոչ միայն վաճառել իրենց արտադրանքը, այլև կապեր հաստատել տարբեր երկրների գործընկերների հետ:
Ֆորումը կգործի երեք օր: Ցուցահանդեսի պաշտոնական բացման արարողությանը ներկա էին Ռուսաստանի արդյունաբերության և առևտրի նախարարի առաջին տեղակալ Գլեբ Նիկիտինը, Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը և այլ պաշտոնյաներ ու հյուրեր:
Նրանք ծանոթացել են տաղավարներին, այնուհետև պատասխանել լրագրողների հարցերին:
Vesti.am-ի այն հարցին, թե ինչպես է գնահատում Եվրասիական գործընկերության երկրորդ համաժողովի անցկացումը Երևանում, Ռուսաստանի արդյունաբերության և առևտրի նախարարի առաջին տեղակալ Գլեբ Նիկիտինը պատասխանեց. «Մենք մասնակիցների և համաժողովով հետաքրքրվողների մեծ առաջընթաց ենք նկատում: Համաժողովի շրջանակներում նախատեսում ենք կազմակերպել ԵԱՏՄ երկրների արդյունաբերության նախարարների հանդիպում: Կարծում ենք, որ այդ հարթակը մշտապես կընդլայնվի և կզարգանա:
Պարո՛ն Նիկիտին, երևանյան ձեր հանդիպումների ընթացքում, դուք անդրադարձել էիք սփյուռքի օժանդակությանը, մասնավորապես հայ-ռուսական ձեռնարկություններին, ինչպե՞ս եք դա տեսնում:
Իրականում նպատակը միասին երրորդ երկրների շուկա դուրս գալն է: Մենք պետք է ԵԱՏՄ-ում չկենտրոնանանք հայկական և ռուսկան շուկաների վրա: Մեր խնդիրը երրորդ երկիր դուրս գալն է: Որպեսզի դուրս գանք երրորդ երկիր, պետք է այնտեղ կապեր ունենանք: Եվ քանի որ հայկական սփյուռքը մեծ է և բոլոր երկրներում կապեր ունի, կարող է այդ հարցում օժանդակել: Այդտեղ էլ Հայաստանը համագործակցության առումով առավելություն ունի։[:]

Глеб Никитин: «Международный форум евразийского партнерства прогрессирует»
В Ереване открылся 17-й региональный торгово-промышленный форум «Armenia Expo 2017». В выставочном форуме участвуют более 120 компаний из 9 стран мира.
На выставке представлена продукция тяжелой, легкой и пищевой промышленности, горно-металлургической и химической отрасли производства, станкостроения, камне- и деревообработки, ювелирной промышленности, приборостроения, электроники.
Форум продлится три дня. На официальной церемонии открытия выставки присутствовали первый заместитель министра промышленности и торговли России Глеб Никитин, президент Союза армян России Ара Абрамян и другие официальные лица и гости.
Они ознакомились с павильонами, а затем ответили на вопросы журналистов. На вопрос «Vesti.am» о том, как оценивает проведение второго Международного форума евразийского партнерства в Ереване, первый заместитель министра промышленности и торговли России Глеб Никитин отметил:
«Мы видим большой прогресс участников и заинтересованных форумом. В рамках форума мы планируем организовать встречу министров промышленности стран ЕАЭС. Думаем, что эта площадка будет дальше расширяться и развиваться».
— Господин Никитин, во время Ваших встреч в Ереване Вы коснулись вопроса содействия армянской диаспоры, в частности армяно-российским предприятиям. Как Вы это видите?
— На самом деле основная цель заключается в том, чтобы вместе выходить на рынок третьих стран. Мы не должны концентрироваться на российские и армянские рынки в ЕАЭС. Наша задача — выйти в третьи страны. Чтобы выйти в третьи страны нужно иметь там связи. Поскольку армянская диаспора большая и имеет связи во всех странах, то может оказать содействие в данном вопросе. И в этом тоже у Армении есть преимущество в плане сотрудничества.